PIVO IN CVETJE

V Laškem tako žejni, da je zmanjkovalo piva

Objavljeno 22. julij 2014 23.27 | Posodobljeno 22. julij 2014 23.27 | Piše: Mojca Marot

Jubilejno Pivo in cvetje ni razočaralo organizatorjev in prav tako ne obiskovalcev.

Šrangarji iz Šentruperta vsako leto na ohceti poskrbijo, da nevesta ne odide iz vasi brez poštenega plačila. Foto: Mojca Marot

Prebivalci Laškega, mesta, stisnjenega med vzpetini Tabor na eni in Krištof na drugi strani, ki ga razpolavlja tudi reka Savinja, so si po štirih bučnih dneh in nočeh, ko so gostili okoli 100.000 obiskovalcev, za eno leto znova oddahnili. Čeprav je obiskovalcev manj kot pred 15 ali 20 leti, ko se v poznih večernih urah ni dalo prebijati skozi mesto ne da bi pri tem uporabil komolce, je po drugi strani res, da se zabave željna množica zdaj razprši med različna zabaviščna prizorišča v mestu. Nekaj pa jih zadnji dve leti ostaja v Jagočah, na festivalskemu delu prireditve, kjer nastopajo tudi nekatera najbolj znana tuja glasbena imena. Največ obiska je bilo v petek, ko so gostili legendarnega kitarista Steva Stevensa pa Šank rock (Steve Stevens je brenkal na kitaro tudi skupaj z njimi), Parni valjak, Dan D in druge. Sicer pa vsaka novost potrebuje nekaj časa, včasih tudi nekaj let, da se prime, kot radi rečemo. Velika večina obiskovalcev se tradicionalno najraje zabava in ostaja v mestnem jedru, kjer potekajo različne, tudi kulturne, športne in etno prireditve. Zabaviščni park je magnet za najmlajše, na osrednjem Aškerčevem trgu so letos za zabavo skrbeli Ansambel Saša Avsenika, Čuki, Štajerskih 7 pa Pop design, Werner in Helena Blagne.

Piva je celo zmanjkalo

Ker je bila prireditev Pivo in cvetje letos jubilejna, petdeseta, je bilo pričakovati, da bosta vodna simfonija na reki Savinji in ognjemet nekaj posebnega. In tako je tudi bilo. Obiskovalce je še posebno navdušil ognjemet, ki nikjer drugje v Sloveniji ne traja tako dolgo in ga je mogoče videti z dveh že prej omenjenih vzpetin, ob tem pa je pospremljen z glasbeno spremljavo. In letos je nekaj časa dobesedno poplesoval ob zvokih simfonije. »Mi pridemo vsako leto v Laško ravno zaradi ognjemeta. Ta je res vreden ogleda,« nam zaupajo obiskovalci iz Gorenjske, ki so ognjemet in simfonijo opazovali kar z mostu. Pravi podvig je bilo letos prebijanje do točilnega pulta domače pivovarne, kjer so točili tako imenovano nefiltrirano pivo. Kot pravijo tisti, ki že dobro vedo, da ga je mogoče dobiti samo na enem mestu v Laškem in samo v času Piva in cvetja, ima zato, ker še ni prečiščeno, posebno izrazit, močan okus. Kakopak vsebuje nekoliko več alkohola, a pivcev to ne ustavi. »Tu že vsa leta nastaja pravo ozko grlo, ampak je vredno potrpeti, da prideš na vrsto,« so nam zagotovili mladi fantje iz Nove Gorice. Kot je priznal Matej Oset, predsednik organizacijskega odbora in hkrati član uprave laške pivovarne, se je letos kar na dveh mestih, tudi pri njihovem točilnem pultu zgodilo, da je piva, ne boste verjeli, celo zmanjkalo. No, zadrega vseeno ni bila prevelika, saj so pivovarji poskrbeli, da so brž dostavili sveže količine te hmeljeve pijače, pa vendar je to verjetno marsikoga, predvsem gostince, presenetilo.

Danes fantovščine, nekoč vasovanje

Po mestu je bilo tudi kar veliko trubačev, ki pa so bili na trenutke že kar preveč moteči in celo vsiljivi, zato so jih nekateri gostinci odganjali od miz. »Nekaterim je to všeč, a so bolj v manjšini. Veliko več je takšnih, ki imajo radi pri jedi mir. Vsi pa vemo, da jim gre samo za denar,« je potožil eden od gostincev. Pa obiskovalci? »Noro dobra zabava. Vsako leto pridemo z druščino in to je en tak edinstven dogodek, ki v Sloveniji nima konkurence,« nam zaupa Nuša iz Ljubljane. Ugledamo tudi druščino mladih fantov s harmoniko, ki si je Laško očitno izbrala za fantovščino. »Malo ga bomo namučili, pa še poceni pivo imate. Zato smo se prišli zabavat kar sem,« nam pove očitno vodja skupine, medtem, ko se nam je mladenič, ki se je očitno odločil za slovo od samskega stanu, kar malo zasmilil. Precej oblečenemu za ta letni čas so namreč na hrbet navezali nekaj deset kilogramov težak lesen križ, ki ga je moral vleči skozi vse mesto. A če so tovrstne vragolije za fante, ki se poslavljajo od svojega ledik stanu, za današnji čas običajne, so to nekoč počeli povsem drugače. Z vasovanjem pod oknom izbranega dekleta, na primer. To in tudi druge šege, ki so bile nekoč del vsakdana in predpriprav na ohcet, so vse dni prikazovali člani Etno odbora Jureta Krašovca Možnar, katerega člani že tri desetletja v Laškem skrbijo, da nekatera opravila in običaji nikoli ne bodo zatonili v pozabo. Letos so jih prikazovali v improvizirani vasici, imenovani V naši vasi je lepo, kjer so za glasbo skrbeli različni ljudski godci. Letos je bilo tako in drugače vse povezano z ohcetjo po starih šegah, na kateri sta se v nedeljo zares poročila Alen Matek in Sebastjana Lah, oba aktivna člana folklorne skupine Lipa iz Rečice. Hkrati so v etno vasi letos gostili goste iz Prekmurja, Obsotelja in Kozjanskega ter Koroške, ki so predstavljali vsak svoje etnografske značilnosti in posebnosti svojih krajev. Še pred ohcetjo so pripravili srečanje vseh dosedanjih parov, ki so se na takšen način poročili v Laškem. Eden tistih, ki so se pred leti prav tako odločili za tovrstno ohcet, je Jure Aškerc, pravnuk pesnika Antona Aškerca. Pivo in cvetje se je končalo s tradicionalno parado po ulicah Laškega in koncertom godb na pihala z nastopom mažoretk. Tudi laških, ki so letos že peto leto zapored državne prvakinje. Brez njih si Piva in cvetja ni mogoče predstavljati kot tudi ne brez cvetja, zaradi katerega so prireditev davnega leta 1964 prvič pripravili. Z namenom, da bi v Laško privabili kar največ obiskovalcev. Očitno jim je to uspelo, saj se je prireditev skozi desetletja ne le ohranila, temveč tudi nenehno širila. In menda ni bojazni, da je prihodnje leto ne bi bilo. Takrat namreč pivovarna, ki je zadnja tri leta v svoje roke prevzela tudi organizacijske niti, slavi 190-letnico obstoja. In tako nas čaka še eno jubilejno leto piva in cvetja.
 

Deli s prijatelji