23.17

1 leto

Thermometer Blue 2,32

14

Riyad Mahrez Kylian Mbappe Kylian Mbappe UEFA PSG Florentino Perez Chelsea Manchester City Real Madrid UEFA liga prvakov

Sreda, 5. 5. 2021, 23.17

1 leto

Liga prvakov, polfinale (povratni tekmi)

Chelsea nadigral Real, novi evropski prvak bo "Anglež"

14

Chelsea Navijači Real | Številni navijači Chelseaja so spremljali dvoboj pred zaprtimi vrati Stamford Bridga in dočakali srečen konec. | Foto Reuters

Napeta sezona lige prvakov se bliža koncu. Že po polfinalu je jasno, da bo novi evropski prvak klub, ki prihaja iz Anglije. Po Manchester Cityju, ki je v torek po domači zmagi z 2:0 izločil PSG in se prvič v klubski zgodovini prebil v evropski finale, se je namreč v sklepno dejanje lige prvakov uvrstil še Chelsea. Londončani so na domači zelenici zasenčili Real Madrid (2:0).

Sportal Nemški čudodelec poskrbel za dosežek, kot ga še ni bilo

Čeprav so beli baletniki pred povratnim dvobojem širili optimizem z dodatno spodbudo okrepitev, povratnikov Sergia Ramosa in Ferlanda Mendyja, ki na prvi tekmi v Madridu (1:1) nista mogla nastopiti, je Real na Otoku potegnil kratko. Chelsea je bil preprosto boljši, gostje pa se lahko zahvalijo le vratarju Thibautu Courtoisu, ki kot nekdanji čuvaj mreže Chelseaja odlično pozna stadion Stamford Bridge, da so izgubili le z dvema zadetkoma razlike.

Fotogalerija dogajanja v Londonu, foto Reuters:

Fotogalerija
1 / 27

Londončanom je za napredovanje zadoščal že remi brez zadetkov, a so ubrali drugačno taktiko. S kombinatorno igro in silovitimi protinapadi so povzročali obrambni vrsti španskih prvakov ogromne preglavice. V 28. minuti je mrežo Reala zatresel Timo Werner. Nemški napadalec, ki je bil zaradi neučinkovitosti v tej sezoni pogosto tarča kritik, se je ob pravem trenutku našel na pravem mestu. Njegov rojak Kai Havertz je skušal s prefinjenim strelom premagati Thibauta Courtoisa, a je zadel prečko. Na srečo gostiteljev se je žoga odbila do osamljenega Wernerja, ki mu ni bilo težko doseči zadetka. Gostje so nekajkrat zapretili prek Karima Benzemaja, a je med vratnicama Chelseaja blestel Edouard Mendy.

Veselje nogometašev Chelseaja po zadetku Masona Mounta za 2:0. | Foto: Reuters Veselje nogometašev Chelseaja po zadetku Masona Mounta za 2:0. Foto: Reuters

Na začetku drugega polčasa je Havertz po strelu z glavo še enkrat zatresel okvir vrat, sledile so nove priložnosti gostiteljev, ki so se večkrat znašli sami pred belgijskem vratarjem, a vselej ostale praznih rok. Courtois je tako ohranjal Real pri upanju, da bi lahko na Otoku le prišel do želenega rezultata. Upanje gostov je trajalo le do 85. minute, ko je rezervist Christian Pulišić v sodelovanju z N'Golojem Kantejem izvedel izvrstni protinapad, nato pa mojstrsko našel Masona Mounta, ki je z bližine podvojil prednost modrih na 2:0. Takrat je postalo dokončno jasno, da bomo 29. maja v finalu lige prvakov v Turčiji spremljali angleški finale.

Manchester City PSG
Sportal Parižani zgroženi nad grdimi besedami sodnika, namenjenimi Argentincu
Josep Guardiola
Sportal Guardiola: Če mislite, da gre pri Cityju le za denar, se motite

City prvič v klubski zgodovini v evropskem finalu

Pa so ga le dočakali! Manchester City, podprt z arabskim kapitalom, je v zadnjih letih ob številnih nakupih pregrešno dragih igralcev zaman trkal na vrata odmevnejšega evropskega uspeha, v tej sezoni pa mu je končno uspelo. Pod vodstvom Josepa Guardiole, ki se v tej sezoni poteguje kar za trojno lovoriko, si je prvič v klubski zgodovini priigral nastop v velikem finalu! V zgodovino tekmovanja se je vpisal kot 42. klub, ki bo zaigral v sklepnem dejanju najmočnejšega tekmovanja.

Angleški velikan je še drugič v slabem tednu premagal PSG. Če je bil v Parizu boljši z 2:1, je tokrat zmagal še bolj prepričljivo. Na koncu je bilo 2:0, oba zadetka za sinje-modre je prispeval Riyad Mahrez. Alžirec, rojen v Parizu, jo je francoskim prvakom zagodel že na prvi tekmi. Takrat je zadel v polno z bele točke, tokrat pa dvakrat "iz igre".

Najprej je v 11. minuti izkoristil priložnost, ki se mu je ponudila po tem, ko je Keylor Navas ubranil strel Kevina de Bruyneja. Belgijec je tako postal "asistent", v akciji pa je sodeloval tudi Oleksandr Zinchenko. Ukrajinec je štiri minute pred tem skoraj zakrivil 11-metrovko, sodnik Björn Kuipers je že pokazal na belo točko, a je po ogledu VAR posnetka spremenil odločitev, saj je žoga zadela Zinchenka v ramo.

Fotogalerija s tekme v Manchestru, foto Reuters:

1 / 23

Mahrez je zadel v polno tudi v drugem polčasu, ko je nogometaše spremljal na delu močan dež. V 63. minuti je z zadetkom kronal izjemen protinapad gostiteljev, v katerem sta domiselno sodelovala Kevin de Bruyne in Phil Foden. Alžirec je premagal Keylorja Navasa s strelom iz neposredne bližine, Kostaričan je bil nemočen.

PSG, ki je nastopil brez poškodovanega Kyliana Mbappeja (zaradi poškodbe mečne mišice je spremljal dvoboj s klopi za rezervne igralce), je bil zelo nevaren zlasti v prvem polčasu, ko je kapetan Marquinhos zatresel okvir vrat. Gostje so takrat zapravili kar nekaj priložnosti, vseeno pa dvoboj končali brez strela v okvir vrat, kar jim ne more služiti v čast.

Ko je v 69. minuti živce izgubil še Angel di Maria, namerno stopil na nogo Fernandinha in prejel rdeči karton, so se Neymar in druščina znašli v brezizhodnem položaju. City bi lahko do konca še povišal vodstvo, a je Phil Foden zadel vratnico, po koncu srečanja, ki je potekal na "beli" zelenici, saj je prireditelje pred srečanjem presenetila sodra, je sledilo veliko veselje Cityja. Proslavljali so tudi številni navijači, ki so spremljali dvoboj z zunanje strani Etihada.

Prireditelji so imeli nemalo težav, da so pred začetkom srečanja očistili zelenico. | Foto: Reuters Prireditelji so imeli nemalo težav, da so pred začetkom srečanja očistili zelenico. Foto: Reuters