Palestinsko predsedstvo in Hamas obsodila ameriško odobritev pomoči Izraelu

V Moskvi so se na glasovanje v kongresu ZDA odzvali s kritiko, češ da bo to zgolj poslabšalo že tako napete razmere v svetu.
Fotografija: Odločitev po Netanjahujevih besedah kaže na močno podporo Izraelu. FOTO: Reuters 
Odpri galerijo
Odločitev po Netanjahujevih besedah kaže na močno podporo Izraelu. FOTO: Reuters 

Palestinsko predsedstvo v Ramali je v soboto obsodilo odobritev ameriške milijardne vojaške pomoči Izraelu in jo označilo za »agresijo proti palestinskemu ljudstvu«. Tudi skrajno palestinsko gibanje Hamas, proti kateremu Izrael vodi vojno v Gazi, je prepričano, da gre za dovoljenje Izraelu, da nadaljuje agresijo proti Palestincem.

Predstavniški dom ameriškega kongresa je v soboto odobril 26 milijard dolarjev vreden sveženj pomoči zavezniku Izraelu.

Ta denar bi lahko »povzročil na tisoče palestinskih žrtev na območju Gaze« in na Zahodnem bregu, je v soboto izjavil Nabil Abu Rudejna, tiskovni predstavnik palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, ki vodi palestinske oblasti na Zahodnem bregu. Po njihovem prepričanju odobritev pomoči ZDA pomeni »agresijo proti palestinskemu ljudstvu« in nevarno stopnjevanje razmer.

Odobritev pomoči Izraelu, ki je večinoma namenjena krepitvi izraelske zračne obrambe, zlasti v luči zadnjih iranskih napadov, je obsodilo tudi islamistično gibanje Hamas, ki vlada na območju Gaze. »Ta podpora, ki krši mednarodno pravo, je dovoljenje in zelena luč za sionistično skrajno vlado (Izrael), da nadaljuje brutalno agresijo proti našim ljudem,« je Hamas zapisal v izjavi, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Po mnenju Hamasa ta poteza pomeni potrditev »uradne ameriške sokrivde in partnerstva v uničevalni vojni«, ki jo proti palestinskemu ljudstvu na območju Gaze vodi izraelska vojska. Ta je oktobra lani sprožila obsežno ofenzivo v Gazi v odgovor na napad Hamasa na izraelsko ozemlje.

Predstavniški dom kongresa ZDA je milijardno pomoč Izraelu odobril v okviru potrditve več zakonov o izredni pomoči tujini v skupni vrednosti 95 milijard dolarjev, ki vključuje tudi pomoč Ukrajini in Tajvanu.

Netanjahu v podpori vidi branik zahodne civilizacije

Izraelski premier Benjamin Netanjahu se je odzval na odobritev nove ameriške vojaške pomoči Izraelu. Odločitev po njegovih besedah kaže na močno podporo državi in »brani zahodno civilizacijo«. Predstavniški dom ameriškega kongresa je po spodbudi njenega predsednika Mikea Johnsona namreč sinoči potrdil skupaj 95 milijard dolarjev vredne zakone o izredni pomoči tujini, pri čemer bo Izrael dobil 26 milijard dolarjev.

image_alt
Ameriški kongres potrdil pomoč Ukrajini, Izraelu in Tajvanu

»Ameriški kongres je pravkar z veliko večino sprejel zelo cenjen zakon o pomoči, ki izraža močno dvostrankarsko podporo Izraelu in brani zahodno civilizacijo. Hvala, prijatelji! Hvala, Amerika!« je na omrežju X zapisal Netanjahu, ki sicer doma nima popolne podpore. V Tel Avivu in drugih mestih je namreč včeraj spet protestiralo več tisoč ljudi, ki so od izraelske vlade zahtevali dogovor o izpustitvi talcev, ki jih po več kot šestih mesecih še vedno zadržuje palestinsko gibanje Hamas. Sorodniki talcev obtožujejo vlado, da nima resnega interesa za sklenitev sporazuma o izpustitvi ujetih. Zahtevali so tudi nove volitve.

Z odobritvijo zakonov o izredni pomoči tujini, ki med drugim zagotavljajo še financiranje za Tajvan in Ukrajino, sta zadovoljna tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Charles Michel. »Ukrajina si zasluži vso podporo v boju proti Rusiji. Transatlantske zaveznice so enotne v podpori svobodi in demokraciji,« je na omrežju X zapisala von der Leyen. »Tisti, ki verjamejo v svobodo in ustanovno listino ZN, bodo še naprej podpirali Ukrajino,« pa je sporočil Michel.

V Moskvi so se na glasovanje v kongresu ZDA ter odobritev pomoči za Izrael, Ukrajino in Tajvan odzvali s kritiko, češ da bo to zgolj poslabšalo že tako napete razmere v svetu. »Dodelitev ameriške vojaške pomoči Ukrajini, Izraelu in Tajvanu bo poslabšala svetovno krizo,« je na Telegramu sporočila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova in pomoč Kijevu označila za neposredno podporo terorističnim dejavnostim.

Predstavniški dom ameriškega kongresa je v soboto ločeno potrdil skupaj 95 milijard dolarjev vredne zakone o izredni pomoči tujini, pri čemer bo Ukrajina dobila skoraj 61 milijard dolarjev, Izrael 26 milijard, indo-pacifiška regija – večinoma Tajvan – pa osem milijard dolarjev.

Mike Johnson je s podporo pomoči pokazal velik politični pogum, ugotavlja ameriški CNN. FOTO: Ken Cedeno/Reuters
Mike Johnson je s podporo pomoči pokazal velik politični pogum, ugotavlja ameriški CNN. FOTO: Ken Cedeno/Reuters

Predsednik ZDA Joe Biden je za potrditev pomoči zaprosil že v začetku leta, vendar se je zaradi nasprotovanja republikancev proces zavlekel. Sedaj bodo tri zakone združili v enoten sveženj in ga poslali v potrditev senatu, ki bi lahko o tem glasoval že v torek.

Tuji mediji po včerajšnji dolgo odlašani odobritvi vojaške pomoči sicer veliko zaslugo pripisujejo republikanskemu predsedniku predstavniškega doma Mikeu Johnsonu. S tem, ko se je izpostavil in izsilil dolgo odlašani zakon o pomoči Ukrajini v višini 60 milijard dolarjev, je po pisanju CNN pokazal politični pogum, ki je redek v Washingtonu, in zakonodajno spretnost, sicer redko za neizkušenega voditelja. Ker je bil v njegovi stran odpor večji podpori Ukrajini velik, je tvegal tudi svoj položaj, a prav s tem bi lahko rešil številna življenja Ukrajincev, je še poročal CNN. Kot je med drugim opozoril Johnson, bi lahko neukrepanje okrepilo nastajajočo os totalitarizma med Rusijo, Iranom in Kitajsko, ki bi potegnila ZDA v novo vojno.

Preberite še:

Komentarji: