1. 5. 2024,
22.55

1 teden, 6 dni

Thermometer Blue 1,39

Kylian Mbappe Kylian Mbappe Borussia Dortmund PSG Toni Kroos Vinicius Junior Thomas Tuchel Carlo Ancelotti Bayern München liga prvakov liga prvakov Real Madrid

Sreda, 1. 5. 2024, 22.55

Liga prvakov, polfinale (prvi tekmi)

Prek gola, v okvir vrat, samo gola ne. PSG v težavah.

Westfallen Stadium Borussia Dortmund | Ta fotografija pove vse, kakšen navijaški pekel je v Dortmundu pričakal nogometaše PSG-ja. | Foto Reuters

Ta fotografija pove vse, kakšen navijaški pekel je v Dortmundu pričakal nogometaše PSG-ja.

V drugem uvodnem polfinalnem spopadu nogometne lige prvakov sta v sredo igrala Borussia Dortmund in PSG. Domači so z golom Niclasa Füllkruga zmagali z 1:0, gostje so zapravili vrsto priložnosti, dvakrat zatresli tudi okvir vrat. Torkov večer pa je bil v znamenju prve polfinalne tekme. Bayern München je gostil Real Madrid. Bavarci se skušajo izogniti prvi sezoni brez ene same lovorike po 12 letih, a morajo najprej premagati starega tekmeca iz španske prestolnice. Evropska velikana se v osmini finala merita že osmič. Po prvi tekmi dvoboj še ni odločen, saj se je končal z izidom 2:2. Dva gola sta padla z bele točke.

Jadon Sancho Borussia Dortmund
Sportal Od izgnanca in grešnega kozla do ...

Na drugi polfinalni tekmi je bil favorit PSG, ki je v nedeljo znova postal francoski prvak. Z Borussio se je meril že v skupinskem delu, kjer je domačo tekmo dobil z 2:0, v Dortmundu pa sta ekipi igrali 1:1. Za rumeno-črne je to peti polfinale lige prvakov, a prvi po letu 2013, za PSG pa četrti, prvi po sezoni 2020/21. Borussia je v osmini finala izločila PSV s skupnim izidom 3:1, v četrtfinalu pa Atletico Madrid Jana Oblaka s 5:4. PSG pa je najprej izločil Real Sociedad s 4:1, nato pa še Barcelono s 6:4. Za PSG to sezono šteje samo evropski naslov, tudi zato ker se po sezoni od kluba poslavlja Kylian Mbappe.

Niclas Füllkrug je zadel za vodstvo domačih z 1:0. | Foto: Reuters Niclas Füllkrug je zadel za vodstvo domačih z 1:0. Foto: Reuters Prvi polčas ni ponudil veliko priložnosti za zadetek, gostje so imeli žogo več v svoji posesti in so predvsem med 15. in 25. minuto pletli mrežo okrog domačega gola, a nikakor prišli do zaključnega strela. Ko pa je Borussia prišla na pariško polovico, je znala tudi zapretiti. V 14. minuti je streljal Marcel Sabitzer, a je bil Gianluigi Donnarumma na pravem mestu. V 36. minuti pa smo le videli prvi gol na tekmi, Nico Schlotterbeck je podal v kazenski prostor, kjer je Niclas Füllkrug zaključil v slogu pravega napadalca. Nove težave so za PSG sledile že nekaj minut pozneje, ko je moral zaradi poškodbe v slačilnico Lucas Hernandez. Zamenjal ga je Lucas Beraldo. Parižani so polčas končali brez enega samega strela znotraj okvira vrat, Dortmundčani so imeli še enega, a je Sabitzerju Donnarumma znova mojstrsko branil.

Kylian Mbappe ni mogel verjeti, kaj vse so zapravili on in soigralci. | Foto: Reuters Kylian Mbappe ni mogel verjeti, kaj vse so zapravili on in soigralci. Foto: Reuters

Kylian Mbappe je svoje prve priložnosti zapravil. | Foto: Reuters Kylian Mbappe je svoje prve priložnosti zapravil. Foto: Reuters Drugi polčas je bil precej bolj dinamičen in dramatičen. Že v šesti minuti nadaljevanja je najprej Mbappe zatresel okvir vrat, že v naslednji akciji tudi Achraf Hakimi. Tri minute pozneje je Gregor Kobel branil Mbappeju, ki si je sam izboril mesto za strel v kazenskem prostoru. V 56. minuti je Marquinhos podal v kazenski prostor, Fabian Ruiz pa je z glavo meril mimo desne vratnice. Ko je začetni pritisk gostov pojenjal, gola pa še kar niso dali, je bil trener Luis Enrique vse bolj zaskrbljen. V nadaljevanju polčasa je obenem dvakrat zapretil še strelec gola iz prvega dela igre Füllkrug. Dvajset minut do konca tekme je imel izvrstno priložnost za pariški klub Ousmane Dembele, a se je znova izkazal vratar nemškega kluba. Do konca tekme sta slabo merila še Vitinha in Ruiz. Tekma zapravljenih priložnosti, predvsem Parižanov, se je tako končala z zmago Dortmundčanov z 1:0.

Real Madrid : Bayern München
Sportal Kaj se je dogajalo med angleškima zvezdnikoma na prvi tekmi polfinala lige prvakov?

Bayern do preobrata, a zadnja beseda Viniciusu

Končni izid tekme v Münchnu je z bele točke postavil Vinicius Junior z 2:2. | Foto: Reuters Končni izid tekme v Münchnu je z bele točke postavil Vinicius Junior z 2:2. Foto: Reuters

Bayern München igra 21. polfinale lige prvakov. Samo eno moštvo je v tem pogledu boljše, to je prav Real Madrid, saj je zanj to že 33. polfinale. Real, s 14 naslovi rekorder tekmovanja, je v osmini finala z 2:1 izločil Leipzig Benjamina Šeška in Kevina Kampla, v četrtfinalu pa po enajstmetrovkah prvega favorita in branilca naslova Manchester City. Bayern je najprej odpravil Lazio s 3:1, potem pa Arsenal s 3:2. Madridčani so tudi tik pred osvojitvijo španske lovorike, ki bo zanje že 36. Tudi to je rekord.

Ko sta se kluba prejšnjič merila v polfinalu lige prvakov, je za Real Madrid še igral Cristiano Ronaldo. | Foto: Reuters Ko sta se kluba prejšnjič merila v polfinalu lige prvakov, je za Real Madrid še igral Cristiano Ronaldo. Foto: Reuters Skupaj sta v ligi prvakov (oziroma evropskem pokalu, kot se je tekmovanje imenovalo nekoč) odigrala 26 tekem. Od tega kar 24 v izločilnih bojih. Noben drug dvoboj ni bil odigran večkrat. Bayern, ki je ta torek torej gostil že njun 27. dvoboj, je imel pred njim 11 zmag, Real eno več, le tri tekme pa so se končale z remijem. Bavarci dvoboja niso dobili zadnjih sedem tekem (en remi, šest porazov).

Po izvrstni podaji Tonija Kroosa, velikega navijača Luke Dončića, je za 1:0 zabil Vinicius Junior. | Foto: Reuters Po izvrstni podaji Tonija Kroosa, velikega navijača Luke Dončića, je za 1:0 zabil Vinicius Junior. Foto: Reuters In začetek je bil na Allianz Areni kar nekoliko nepričakovan, a že po 25. minutah je bilo vse po predvidevanjih. Bayern je odločno krenil po prvi gol, Real pa se je branil. V prvih 20 minutah 6:1 v strelih proti golu. Že v prvi minuti so domači nevarno zapretili, a je bil strel Leroya Saneja za Andrija Lunina preslab. In kdor ne da, dobi, in v 24. minuti je z izvrstno podajo Toni Kroos zaposlil Viniciusa Juniora. Brazilec je bil iz oči v oči z vratarjem Manuelom Neuerjem in ga je, kot pravi napadalec, premagal za vodstvo gostov z 1:0. Nadaljevanje je bilo bolj izenačeno, blizu golu za izenačenje pa je bil Harry Kane. V 42. minuti je iz prostega strela udaril neposredno na gol, a je žoga z nekaj sreče za Lunina le za las zletela mimo leve vratnice.

Leroy Sane se je na začetku drugega polčasa oddolžil za nekaj izgubljenih žog v prvem in zadel za izenačenje na 1:1. | Foto: Reuters Leroy Sane se je na začetku drugega polčasa oddolžil za nekaj izgubljenih žog v prvem in zadel za izenačenje na 1:1. Foto: Reuters

Harry Kane je zadel 11-metrovko za vodstvo z 2:1. | Foto: Reuters Harry Kane je zadel 11-metrovko za vodstvo z 2:1. Foto: Reuters Drugi del igre se je začel ravno nasprotno. Prvo stoodstotno priložnost je imel Real, a je močan strel Kroosa uspešno branil Neuer. Le dobro minuto pozneje, v 53. minuti, pa je po samostojnem prodoru Lunina premagal Sane in se z golom za izenačenje na 1:1 oddolžil za nekaj izgubljenih žog v prvem polčasu. Komaj se je igra nadaljevala, pa je sledila nova drama. Lucas Vazquez je v kazenskem prostoru podrl Jamala Musialo. Sodnik Clement Turpin je pokazal na belo točko in Kane je v 57. minuti zanesljivo zadel, nabito poln Bayernov stadion (75 tisoč ljudi) pa je eksplodiral od navdušenja ob vodstvu z 2:1. Kane si zdaj z osmimi goli deli prvo mesto na lestvici strelcev lige prvakov, prav toliko jih je to sezono dal tudi Kylian Mbappe. Vodstvo je domače samo še ohrabrilo in v naslednjih minutah so še naprej pritiskali na Realova vrata. Najboljšo priložnost za povišanje na 3:1 je imel Eric Dier, a je z glavo streljal neposredno v vratarja.

Leon Goretzka je poskusil z glavo. Neuspešno. | Foto: Reuters Leon Goretzka je poskusil z glavo. Neuspešno. Foto: Reuters Zaključek tekme pa je pripadel gostom iz Madrida. V 79. minuti je streljal Vinicius, a mu je Neuer branil. Štiri minute pozneje pa sta se spet gledala iz oči v oči. Brazilec je izvajal 11-metrovko, potem ko je prekršek zanjo zakrivil Min Jae Kim (zrušil je Rodryga). Streljal je po sredini, a vseeno premagal nemškega vratarja. Izid 2:2 je bil tudi končni izid. Končna statistika: 14:9 v strelih proti golu, 5:4 znotraj okvira vrat, v kotih pa 6:5. A to je bil šele prvi polčas tega dvoboja. Povratna tekma sledi naslednji teden na stadionu Santiago Bernabeu v Madridu.

Povratni tekmi bosta naslednji teden.

vstopnice Euro 2024
Sportal Naprodaj še zadnje vstopnice, pozor pa na nemško pivo!

Liga prvakov, polfinale (prvi tekmi):

Torek, 30. april:

Sreda, 1. maj:

Najboljši strelci lige prvakov v sezoni 2023/24:

– Kylian Mbappe (PSG), Harry Kane (Bayern)
6 – Antoine Griezmann (Atletico), Erling Haaland (Man City)
5 – Julian Alvarez (Man City), Phil Foden (Man City), Galeno (Porto), Rasmus Hojlund (Man United), Alvaro Morata (Atletico), Rodrygo (Real Madrid)
4 – Jude Bellingham (Real Madrid), Evanilson (Porto), Ciro Immobile (Lazio), Gabriel Jesus (Arsenal), Lois Openda (Leipzig), Bukayo Saka (Arsenal), Danilo Sikan (Šahtar), Leandro Trossard (Arsenal), VInicius (Real)
...
Benjamin Šeško (Leipzig)

Borussia Atletico
Sportal Jan Oblak v nekaj minutah od raja do pekla, PSG šokiral Barcelono
Luka Modrić
Sportal Mladi navijač stekel proti Modriću, sledil je oster odziv varnostnikov #video
Benjamin Šeško Real Madrid : RB Leipzig
Sportal Velika sprememba v ligi prvakov: nič več skupin
Real Madrid  Vinicius Junior
Sportal Pep ne more verjeti: streli, koti, drugega gola pa ne! Real napredoval po enajstmetrovkah.