SLUZASTA ZDRAVILKA

Okra: izredno zdrav sadež, ki vsebuje sluz, ki veže nase holesterol

Okra je v kulinariki vsestransko uporabna, poleg tega pa je tudi izredno zdrava, in to tako sveža kot zamrznjena ali sušena.
Fotografija: Znanstveniki ugotavljajo, da bi okra lahko zdravila raka. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Znanstveniki ugotavljajo, da bi okra lahko zdravila raka. Foto: Shutterstock

Če imate radi eksotično kulinariko, ste morda že slišali za okro. Pri nas jo poznamo tudi pod imenom bamija, gre pa za užitne plodove rastline jedilni oslez (Abelmoschus esculentus), ki spada med slezenovke in je v sorodu s hibiskusom, slezom, pa tudi s kakavovcem in bombažem. 

Plodovi okre na prvi pogled spominjajo na zelene feferone, a niso pekoči in imajo nežen okus, podoben jajčevcu. V njihovi notranjosti se skriva nešteto bledih semen, ki jih ni treba odstranjevati, saj so povsem varna za uživanje. 

Okra je v kulinariki vsestransko uporabna, saj nase veže številne arome, poleg tega pa je tudi izredno zdrava, in to tako sveža kot zamrznjena ali sušena.

Zvezda na krožnikih v ZDA in na Balkanu

Okra izvira iz Afrike, najstarejši zapisi o njej izvirajo iz Egipta iz časa 13. stoletja. V 17. stoletju so kolonialisti rastlino razširili v Južno Ameriko, v 18. stoletju pa nato še v Severno, kjer je postala priljubljena hrana predvsem v južnih zveznih državah ZDA. Tam še danes iz okre ustvarjajo najbolj tradicionalne jedi, ena izmed takšnih je denimo južnjaški gumbo - slavna enolončnica iz New Orleansa. 

Okro pogosto uživajo tudi v Indiji, kjer je sestavina mnogih indijskih jedi, ter na Bližnjem vzhodu, v Evropi pa jo boste našli v receptih južnega Balkana (kjer ji pravijo bamija), saj najbolje uspeva v vročem podnebju. Nadaljujte branje TUKAJ - na Onaplus.si.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije