Plaža Meduza

Plaža za hotel v Portorožu ne bo več brezplačna, koncesnina ne bo poceni

Alenka Penjak
6. 3. 2024, 20.16
Deli članek:

Časov, ko so lahko hoteli LifeClass Portorož brezplačno uporabljali 8000 kvadratnih metrov plaže Meduza v Portorožu, je konec. Občina bo za uporabo plaže, uradno naravnega kopališča, začela zaračunavati koncesnino – cenilec predlaga 97.943 evrov na leto. Ni pa še odločeno, ali bo koncesijo za uporabo plaže podelila dosedanjemu uporabniku, Istrabenz turizmu in njegovim hotelskim gostom, ali komu drugemu.

Life Class
Piranska občina želi za uporabo plaže Meduza podeliti koncesijo in pričakuje malo manj kot 100.000 evrov na leto.

Družba Istrabenz turizem, lastnica hotelske verige LifeClass Hotels & Spa Portorož, uporablja plažo Meduza že vsaj tri desetletja. Doslej je to počela brezplačno, vendar ne bo več tako. Občina, lastnica zemljišča, se je odločila, da bo za uporabo plaže podelila koncesijo.

»Pozdravljamo namero občine«

Ali bo koncesijo pridobila družba Istrabenz turizem, ki ima na tem območju tudi vodno pravico, ali si bo plažo delila še s kom, morda s Hotelom Marko, ki kaže odkrit interes, ali pa se bo za uporabo plaže potegovala celo na javnem razpisu, je za zdaj uganka. Več bo jasno po drugem branju predloga odloka o koncesiji za gospodarsko javno službo upravljanja z javno površino – kopališčem v Naravnem kopališču Meduza Portorož. »V družbi Istrabenz turizem pozdravljamo namero Občine Piran, da se področje uporabe plaže pred hoteli LifeClass tudi formalno uredi. Ker je v občinskem svetu predvideno šele prvo branje predloga, menimo, da bi bilo vsebinsko komentiranje predloga za zdaj še preuranjeno. Vsekakor pa bomo pri oblikovanju končnega predloga konstruktivno sodelovali,« pravijo v družbi, ki jo vodi Aleš Semeja.

Za 8000 kvadratnih metrov plaže občina ne dobi nič

Zemljišče plaže Meduza, ki ga sestavljajo tri parcele, je veliko 8046 kvadratnih metrov, ima status stavbnega zemljišča in je zaznamovano kot javno dobro. Istrabenz turizem plažo vzdržuje in na njej opravlja gospodarsko dejavnost, torej zemljišče uporablja kot plažo in nudi storitve, na primer izposojo ležalnikov in senčnikov. »Za navedeno uporabo Istrabenz turizem Občini Piran ne plačuje nadomestila. Prav tako za uporabo nepremičnin nima veljavne pravne podlage,« je občinske svetnike informiral župan Andrej Korenika. Cenilec za gradbeništvo Jurij Lovšin je ocenil, tudi po primerjavah s kopališčema Krka Strunjan in Palace Portorož, da bi bila primerna vrednost letne koncesnine 97.942,80 evra.

Odvetniška družba Mužina, Žvipelj in partnerji je po naročilu občine pripravila osnutek odloka, ki določa vsebino koncesije, pravice in obveznosti koncedenta in koncesionarja ter postopek podelitve koncesije. Ta se načeloma lahko podeli šele po javnem razpisu, a predlagani odlok dovoljuje tudi sklenitev neposredne pogodbe z obstoječim imetnikom vodnega dovoljenja za naravno kopališče. Prav družba Istrabenz turizem ima od leta 2009 vodno pravico za neposredno rabo morja za naravno kopališče, podeljena ji je do leta 2039. Občina bi lahko z njo neposredno sklenila koncesijsko pogodbo, in sicer do izteka veljavnosti trenutnega vodnega dovoljenja.

Tomaž Primožič/Fpa
Portorož je eden pomembnejših turističnih krajev pri nas.

Občina bi uporabljala parcele v lasti podjetja

Med pogajanji so tudi ugotovili, da je družba Istrabenz turizem lastnica zelenice med centralno ploščadjo in Figarolo. »Za navedeno zelenico dejansko že vrsto let skrbi Občina Piran,« dodaja župan Korenika. Kar ni njeno edino lastništvo, saj ima v lasti tudi del plaže ob centralni ploščadi in še eno parcelo, ki predstavlja skupaj s centralno ploščadjo zaokroženo celoto. Tam je še črpališče fekalnih voda. Občini je v interesu, da bi za čas trajanja koncesijske pogodbe z Istrabenz turizmom pridobila stvarno-pravno pravico na omenjenih parcelah, saj bi rada z zemljišči upravljala in jih uporabljala. Za pravico užitka bi občina plačala tudi nadomestilo, po kvadratnem metru enakovredno ocenjeni koncesnini. Račun pravi, da bi to znašalo 19.329 evrov na leto. In če bi to vsoto odšteli od koncesnine, bi Istrabenz turizem plačal samo še 78.614 evrov na leto.

Spomin na Kempinski in Metropol

Občinski svetniki so se ob plaži Meduza spomnili na druge plažne zgodbe. Na kriminalistično preiskavo o bojda dogovorjenem poslu, ki ji je botrovala odločitev Gašparja Gašparja Mišiča, tedanjega direktorja Okolja Piran, da 2100 kvadratnih metrov Centralne plaže odda družbi Hotel Palace Portorož Miodraga Kostića proti skromnemu plačilu 18.000 evrov na leto. Pogodba o najemu je sklenjena za 20 let, možno jo je podaljšati. Posel so potrdili tudi občinski svetniki, Mišič pa se brani, da upravljanje s plažami Okolju Piran ne prinaša dobička in da se je dogovoril za najboljši možni posel. Drugi spomin je segel do plaže Hotela Metropol, ki je propadala iz leta v leto, saj hotel zanjo ni skrbel. Takratni župan Đenio Zadković je s Hoteli Metropol dosegel dogovor o razvezi pogodbe iz leta 1994 in plažo predal v upravljanje Okolju Piran.