SUPERPOKAL

Primorci razkrili ljubljanske hibe in prišli do zgodovinske lovorike

Petrol Olimpija Sixt Primorska | Košarkarji Sixt Primorske suvereno do superpokalne lovorike. | Foto Urban Urbanc/Sportida

Košarkarji Sixt Primorske suvereno do superpokalne lovorike.

Marko Jagodić Kuridža je kot MVP po zmagi nad Petrolom Olimpijo v ljubljanskem Tivoliju (83:71) Sixt Primorsko popeljal do zgodovinske prve superpokalne lovorike.

Tudi druga tekma Petrola Olimpije v tej sezoni ni postregla z obljubljeno mladostno in hitro igro, v kateri bo "najbolj nadarjen zbor igralcev v Evropi", kot ga je pred dnevi poimenoval direktor kluba Roman Lisac, letel po igrišču in tudi ob morebitnih porazih navijače prvakov silil v potrpežljivost. Oslabljena Olimpija, pri kateri ni igral poškodovani kapetan Mirza Begić, se je namreč predstavila kot še povsem neuigrana ekipa brez jasne igralske razdelitev vlog in hierarhije, kar je občutno bolj organizirana Sixt Primorska znala obrniti sebi v prid. Koprčani so tako dobrih sedem mesecev po osvojenem pokalu - znova prav v dvorani Tivoli - prišli do še druge lovorike. Tokrat na krilih Marka Kuridže, Lancea Harrisa in Marjana Čakaruna.

Petrol Olimpija Sixt Primorska | Foto: Urban Urbanc/Sportida Foto: Urban Urbanc/Sportida

Šokantnih 20:0

Primorci so že zelo kmalu razkrili in tudi s pridobim izkoristili hibe neuigrane Olimpije. Potem ko je Blaž Mesiček po uvodnem otipavanju v deveti minuti zeleno-bele popeljal v vodstvo z rezultatom 14:11, je sledil pravi rumeni juriš, ki ga je šest minut pozneje z zabijanjem sklenil Marjan Čakarun. Delni rezultat – 20:0. Vmes so se Ljubljančani nemočno zaletavali v primorski zid ali pa streljali s slepimi naboji, gostje pa so zadevali iz vseh položajev. Strelski post je sicer nato prekinil Miha Lapornik, ki pa s tem ni poskrbel za spremembe na tehtnici. Tako so pokalni prvaki tudi na osrednji odmor odkorakali z nadvse otipljivo prednostjo (45:28).

Fotogalerija
1 / 19

Zadišalo je po preobratu. A zgolj zadišalo.

Večji del tretje četrtine je prinesel mrtvi tek, v katerem so gostje večkrat vodili tudi z 20 točami naskoka. A kot bi jih ta ritem uspaval, so nato v zadnjih minutah popustili ter Ljubljančanom prvič na tekmi dovolili razviti igro. Resda brez izrazito razpoloženega igralca so "zmaji" na prehodu iz tretje v zadnjo četrtino po sedmih zaporednih točkah Aleksandra Lazića po daljšem času zaostanek spustili pod deset točk (54:63) in s tem v dotlej precej umirjen in organiziran rumeno-modri kolektiv vnesli precejšen nemir. Še najbolj priseben je ostal Američan Lance Harris, ki je po več izgubljenih žogah in zapravljenih napadih svojih soigralcev preprečil popoln preobrat.

V mirnem ritmu do druge lovorike

Ko so se Harrisu pri vnovičnem polnjenju domačega koša pridružili še Čakarun, Vončina in Šiško, je slabe tri minute pred koncem tekme Ljubljančanom zmanjkalo energije in navdiha za preobrat.  Še najbolj vztrajen je bil Blaž Mesiček, ki je tik pred koncem kot prvi in tudi edini košarkar Olimpije prekoračil dvomestno število točk. Na drugi strani pa so izbranci trenerja Jurice Golemca svojo barko varno pripeljali v svoj pristan.

"Vedno se rad vračam v Tivoli"

"V Tivoliju sem kot igralec preživel veliko lepih trenutkov. Tudi kot trener. Priznam, na to sem ob prihodu pomislil. Zmagala je boljša ekipa. Boljši smo bili v vseh segmentih. Fantje si zaslužijo to lovoriko, ki je zgodovinska," je bil po tivolski tekmi zadovoljen trener novih superpokalnih prvakov Golemac, občutno bolj nejevoljen pa je bil trener Olimpije Zoran Martič, tako zaradi poraza in igre kot tudi poškodb centrske linije. "Kaj nam preostane? Delo. To je vse. Vedel sem, da nam proti Primorski ne bo lahko. Nismo še uigrani, deloma tudi zaradi reprezentančnih akcij," je dejal.

Veselje košarkarjev Sixt Primorske ob osvojitvi superpokala. | Foto: Urban Urbanc/Sportida Veselje košarkarjev Sixt Primorske ob osvojitvi superpokala. Foto: Urban Urbanc/Sportida

Na jadransko pot

Tako za Ljubljančane kot tudi za Primorce se bo prava tekmovalna sezona sicer začela v petek. Olimpijo v prvem krogu lige ABA, ki jo bo tudi letos mogoče spremljati v prenosih na Planet TV, čaka Mornar iz Bara, medtem ko pa v okviru prvega kroga 2. lige ABA v Koper prihaja Sutjeska iz Nikšiča. Kmalu pa se bosta tekmeca pomerila tudi za prvenstvene točke. V državnem prvenstvu, ki se bo začelo čez dobra dva tedna, se bosta zasedbi trenerja Martiča in Golemca udarili v 4. krogu, ki bo na sporedu 3. novembra.

Petrol Olimpija : Sixt Primorska 71:83 (14:21 28:45, 52:63)

Dvorana Tivoli, gledalcev 1000, sodniki: Zupančič (Ljubljana), Vučkovič, Španič (oba Maribor).
Petrol Olimpija: Jones 2 (2:2), Tratnik 3, Špan 7 (4:4), Bubnić 6, Lazić 9 (2:2), Lapornik 9, Mesiček 14 (2:4), Sanon 8 (1:1), Rebec 7, Radulović 6.
Sixt Primorska: Harris 20 (4:5), Čakarun 17 (5:9), Marinković 1 (1:2), Hodžić 6, Kuridža 23 (5:8), Vujasinović 1 (1:2), Šiško 5 (3:4), Vončina 10 (2:2).
Prosti meti: Petrol Olimpija 11:13, Sixt Primorska 21:32.
Met za tri točke: Petrol Olimpija 10:32 (Lapornik 3, Mesiček 2, Tratnik, Špan, Lazić, Sanon, Rebec), Sixt Primorska 4:13 (Vončina 2, Harris 2).
Osebne napake: Petrol Olimpija 28, Sixt Primorska 23.
Pet osebnih: Vončina (38.).