Sevilla na krilih Bacce ubranila lovoriko in si zagotovila ligo prvakov (VIDEO)

Nogometaši Seville so v finalu evropske lige s 3:2 odpravili Dnipro in se veselili četrte lovorike v tem tekmovanju.

28. maj 2015 00.57
FBL-EUR-C3-DNIPRO-SEVILLA
J. P., Delo.si

Varšava - Nogometaši Seville se še četrtič v zadnjem desetletju veselijo zmagovalne lovorike v evropski ligi. Potem ko so v lanskem finalu šele po strelih z bele točke strli zelo čvrst odpor Benfice, so danes le malenkostno lažje - s 3:2 (2:2) - odpravili presenetljivega tekmeca, ukrajinski Dnipro. Zanimivo: obe moštvi sta v rednem delu sezone zasedli drugo mesto vsako v svoji skupini, Sevilla pa je v izločilnih bojih drugemu za drugim snela skalp Borussii Mönchengladbachu, Villarrealu, Zenitu in Fiorentini z Josipom Iličićem.

Zmaga Špancev je bila zaslužena, saj so, predvsem v prvem polčasu, dominirali na parketu, bili 60-odstotno pri žogi in si pripravili kar enajst priložnosti za gol (tekmec le štiri), a kaj, ko je moštvo iz Dnipropetrovska iz treh strelov v okvir vrat tedaj izvleklo kar dva gola. Že v sedmi minuti je mrežo Seville načel Hrvat Nikola Kalinić, ki je žogo po podaji Brazilca Matheusa z glavo mojstrsko preusmeril za hrbet Sergia Rica Gonzaleza.

Ko se je prvi polčas prevesil v drugo polovico, pa so štiri črne minute utišale navijače Dnipra. Najprej je Poljak Grzegorz Krychowiak s svojim šele prvim golom v evropski sezoni poskrbel za izenačenje v 28. minuti, le hip pozneje pa so bili branilci lovorike že v prednosti. Neusmiljeni krvnik je bil Kolumbijec Carlos Bacca. Zdelo se je že, da bo to tudi končni izid prvega polčasa, a je moštvo z vzhoda stare celine izkoristilo prav zadnjo priložnost in izenačilo v 44. minuti. Po prekršku Timotheeja Kolodziejczaka je sodnik Martin Atkinson dosodil prosti strel z 22 metrov, ki ga je z izjemno virtuoznostjo izvedel Ruslan Rotan, njegov poskus je presenetil tudi Rica in končal za golovo črto, moštvi sta drugi polčas začeli domala z ničle.

V nadaljevanju Sevilla vendarle ni bila tako dominantna kot poprej, padel je tudi ritem igre, vseeno pa na odločitev o zmagovalcu ni bilo treba čakati do podaljškov. Mož odločitve je bil v 73. minuti najboljši klubski strelec v tej izvedbi evropske lige Carlos Bacca, ki je zadel sedmič v sezoni in drugič v finalu, tokrat po podaji Vitola. Kot bi vedel, da bo zadetek zadnji v obračunu, je učinkoviti napadalec v roke vzel kolumbijsko zastavo in si za to prislužil tudi rumeni karton. Gledalcem na Nacionalnem štadionu v Varšavi je zastal dih v zadnjih trenutkih dvoboja, ki se je le malo po tem, ko je v zračnem dvoboju dobil udarec v senca, nenadoma zgrudil podajalec pri uvodnem golu Dnipra Matheus, ki je za kratko izgubil zavest, zdravniška služba pa ga je nemudoma na nosilih umaknila z igrišča.

Sevilla, ki doslej v finalu evropske lige še ni izgubila, si je tako zagotovila tudi vstopnico za ligo prvakov v prihodnji sezoni, v tej pa bo imela Barcelona lepo priložnost, da v finalu z Juventusom potrdi popolno premoč španskih prvoligašev v evropskih klubskih tekmovanjih. Še nekaj statističnih poudarkov: Sevilla je postala prvi klub v evropski ligi, ki je dvakrat ubranila zmagovalno lovoriko (2005/06 in 2006/07, 2013/14 in 2014/15), zadnji trije nogometaši, ki so v finalu tega tekmovanja zadeli po dvakrat na eni tekmi, so bili Južnoameričani (Forlan 2010, Falcao 2012, Bacca 2015), pred Dniprom pa je bil zadnji klub, ki je v finalu zadel prvi, pa potem ni zmagal, Sporting v sezoni 2004/05.