Zasebnost
Finančna šola

Finančna šola za najstnike v znamenju iskanja primernih naložb, podjetništva ter uporabe UI

Utrinki z letošnje zimske finančne šole za najstnike

Ne spreglejte

NLB logotip

Knjiga Kaj moramo starši o denarju naučiti otroke, preden gredo od doma je namenjena vsem staršem, ki želite svoje otroke popeljati v finančno neodvisnost in samostojnost.

07.03.2024 15:00
Čas branja: 9 min

Za nami je zimska finančna šola za najstnike, projekt Mojih financ, v okviru katerega izobražujemo mlade o financah – pomembna tema, o kateri v šolah slišijo (pre)malo, pa čeprav so to znanja, ki so odločilna za racionalno sprejemanje finančnih odločitev, ki vodijo v boljše življenje.

Tokrat je finančna šola potekala tri dni, tako v Ljubljani kot tudi v Mariboru. Skupaj nas je obiskalo več kot 100 najstnikov, ki smo jih učili o osebnih financah, naložbah, zavarovanjih, posojilih, podjetništvu, kako izbrati pravo kariero, pokojninah, kako zakonito služiti prek interneta, umetni inteligenci ter o kibernetski varnosti.

Kaj so najstniki slišali na predavanjih in kaj pravijo o letošnji zimski finančni šoli? Preverite v nadaljevanju.

Prvi dan: osnove proračuna, vlaganja in dolgov

Prvi dan zimske finančne šole, ki je v Ljubljani potekal v prostorih Telekoma, v Mariboru pa v prostorih Ljudskega vrta, smo začeli s predavanjem o osebnih financah, ki ga je pripravil Srečko Korber, novinar revije Moje finance.

Korber je najstnikom pojasnil, kakšna je razlika med prejemki in izdatki in zakaj je izredno pomembno, da vsak izdatek in prejemek skrbno spremljamo. V nadaljevanju je razložil pet osnovnih pravil osebnih financ:

  1. Porabimo manj, kot zapravimo.

  2. Spremljajmo in beležimo svoje prejemke ter izdatke.

  3. Izdelati si moramo lasten proračun, ki temelji na fiksnih izdatkih.

  4. Ločiti moramo med željami in potrebami.

  5. Varčevati moramo z razlogom oziroma načrtom, kam bomo denar investirali.

Novinar revije Moje finance je najstnikom pojasnil še razliko med inflacijo, deflacijo in skrčflacijo.

Finančno izobraževanje mladih je nadaljeval Žiga Žibert, upravljavec premoženja NLB Skladov, ki je z najstniki govoril o vlaganju: kakšne vrste naložb poznamo, kdaj in kako začeti, z najstniki pa so opravili še simulacijo nakupa delnice Nvidie.

Žibert je pojasnil dva pristopa pri vlaganju:

- Aktivni pristop, pri katerem sta potrebna natančna analiza podjetij in konstantno opazovanje naložb. Kot poudari Žibert, pride pri aktivnem pristopu v poštev poslovanje prek različnih posredniških platform, kot je eToro, RobinHood, ali pa nakup delčka delnice.

- Pasivni pristop, pri katerem ni treba konstantno spremljati trga in podjetij. Za tovrstno vlaganje so najbolj primerni vzajemni skladi, zavarovalniški produkti, pri tem pristopu pa je nujno, da ima vlagatelj dolgoročne, in ne kratkoročne cilje, sklene upravljavec premoženja pri NLB Skladih.

O tem, kaj moramo vedeti o posojilih ter kakšne so morebitne pasti, je z najstniki govoril Žiga Jurhar iz Delavske hranilnice.

Najprej je pojasnil, kaj sploh je posojilo in kakšna posojila poznamo: »Banke imamo v svoji ponudbi različne vrste posojil, ki se v osnovi delijo na stanovanjska, ta uporabimo za nakup, gradnjo ali obnovo nepremičnine, ter potrošniška, kot so osebno, študentsko, premostitveno posojilo, posojilo za avto, hitro posojilo.«

Dotaknil se je še teme, kdo lahko posojilo sploh najame. »Posojilo lahko najame le oseba s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki ima stalno zaposlitev in prejema redno plačo, je stara vsaj 18 let in ob izteku dobe kreditiranja ne sme biti starejša od 75 let. Poleg tega mora biti posameznik še kreditno sposoben, kar pomeni, da mu mora po plačilu vseh posojilnih obveznosti ostati najmanj znesek minimalne plače, ki trenutno znaša 745 evrov,« je še pojasnil Jurhar.

Koliko znanja imajo najstniki o dolgovih, je preverjala Marina Jozić iz EOS KSI. Najstnike je v kvizu spraševala, ali zapisan mit o dolgu drži ali ne drži. Med drugim jih je vprašala, ali menijo, da so ob poroki odgovorni za dolgove svojega zakonca. Pri tem vprašanju je približno polovica najstnikov odgovorila pravilno: Ne drži.

Zakaj? »Načeloma vsak posameznik sam odgovarja za svoje obveznosti in dolgove. Vendar pa obstaja izjema, ki v praksi ni tako pogosta. Izjema je v primeru zakonske ali zunajzakonske zveze, kjer gre za povečanje skupnega premoženja. V teh primerih lahko nastane dolg postopek ugotavljanja, ali sta partnerja oba odgovorna za dolgove, če sicer pride do ugotavljanja nastanka skupnega premoženja,« odgovarja Jozićeva.

Zadnje predavanje, ki so ga najstniki poslušali prvi dan zimske finančne šole, je bilo o zavarovanjih. Christian Kadivec in Peter Zupanc iz Tribuna zavarovanja sta najstnikom pojasnila, kaj so sploh zavarovanja, kako so nastala in kakšen je njihov namen. Udeleženci oziroma zavarovanci plačujejo premijo zavarovalnici, ki v zameno zagotovi finančno kritje v primeru določenih dogodkov. Zavarovanja omogočajo posameznikom in podjetjem zaščito pred nepredvidljivimi finančnimi izgubami in tveganjem, pomagajo ohranjati finančno stabilnost in varnost v primeru nesreč, bolezni ali smrti,« pojasnjujeta.

V nadaljevanju sta najstnikom pojasnila, katere vrste zavarovanj poznamo in kako se lahko odločijo, katera zavarovanja sploh zares potrebujejo, ter kako izračunati, katera zavarovanja si lahko dejansko privoščijo.

Drugi dan: umetna inteligenca in varnost na spletu

Drugi dan zimske finančne šole za najstnike je potekal prek Zooma.

Prvi predavatelj Matej Golob, soustanovitelj in glavni partner podjetja CorpoHub, se je z najstniki pogovarjal o generativni umetni inteligenci – zakaj je pomembna, kako jo lahko mladi učinkovito uporabljajo, kako bo vplivala na gospodarstvo v prihodnosti. »Umetna inteligenca je znanje človeštva, strnjeno v stisljivi tubi. Zanimati nas mora, kako lahko iz tube iztisnemo čim več znanja,« je poudaril Golob.

Najstnikom je predlagal nekaj možnosti uporabe generativne umetne inteligence, s katerimi si lahko pomagajo že danes: »Pametni klepetalnik ChatGPT vas lahko pomaga pripraviti na prihajajoči test. Če nanj naložite gradivo, ki ga morate usvojiti, in mu poveste, da se pripravljate na test s tega področja, vam bo navedel možna vprašanja, ki se lahko pojavijo na testu, prav tako bo ustrezno popravil vaše odgovore,« razlaga soustanovitelj in glavni partner podjetja Corpuhub.

Pokazal je še videoposnetek, ki ga je ustvarila umetna inteligenca. Na njem je simulacija Goloba, ki govori v različnih jezikih, denimo arabščini, ki je soustanovitelj Corpohuba sicer ne govori.

O kibernetski varnosti oziroma kako internet uporabljati varno, sta govorila Mitja Osojnik in Alen Bezjak, etična hekerja iz podjetja A1.

Med drugim sta najstnikom pojasnila opozorilne znake, ki lahko nakazujejo, da je e-sporočilo lažno in da gre za hekerski napad. Katera so še opozorilna znamenja, da je e-sporočilo prevara in da gre najverjetneje za hekerski napad?

»Napadalci bodo pogosto uporabljali domeno, ki je zelo podobna originalni domeni podjetja, za katero se izdajajo. Denimo namesto nlb.si bodo uporabili nlb.eu. Prav tako je lahko opozorilno znamenje, da pošiljatelj zahteva takojšen odziv oziroma reakcijo, kot je, da morate nujno nekam klikniti ali pa da vam morajo odpraviti tehnično težavo na računalniku in potrebujejo dostop do vašega računalnika,« sta pojasnila.

V zadnjem predavanju zimske finančne šole sta Emina Kajtazović in Mihael Pojbič iz odvetniške pisarne Jadek & Pensa najstnikom pojasnila, kako lahko zakonito služijo prek interneta.

Začela sta pri osnovnih opredelitvah različnih pravnih oblik podjetij ter kako se lahko vsak posameznik odloči, katera pravna oblika mu bo najbolj ustrezala. »Samostojni podjetnik odgovarja za dolgove podjetja, ampak ne potrebuje nobenega obveznega vložka, medtem ko pri d. o. o. fizična oseba, ki je ustanovila podjetje, ne odgovarja za dolgove podjetja, mora pa vplačati osnovni vložek v višini vsaj 7.500 evrov,« poudarjata.

»Če boste opravljali dejavnost bodisi kot fizična oseba ali kot pravna oseba, bodo veljala smiselno enaka pravila pri ugotavljanju davčne osnove – razlika bo v končnem učinku,« še razlagata.

Tretji dan: podjetništvo ali iskanje idealnega delodajalca

Kako izbrati pravo kariero zase, je najstnikom tretji dan zimske finančne šole, ki je v Ljubljani potekal v prostorih Triglav Lab, v Mariboru pa v prostorih Ljudskega vrta, kot prva govorka svetovala Maruša Gorščak iz e-študentskega servisa.

»Danes načrtovanje kariere poteka drugače, kot je potekalo nekoč. Zaposleni zamenjajo več različnih delodajalcev, se stalno učijo, nosijo osebno odgovornost, večji pomen dajejo razmerju med prostim časom in delom,« razlaga Gorščakova.

Najstnikom je svetovala, naj se, ko bodo izbirali kariero, med drugim vprašajo, kateri poklici so perspektivni, kakšni so vpisni pogoji na faksu, ki pripravlja na želeni poklic, kakšne so dejanske zaposlitvene možnosti ter kakšni so osebnostno – so organizirani, komunikativni, nagnjeni k tveganjem.

Kakšni so pogosti miti o podjetništvu, je najstnikom razložil Blaž Abe, novinar revije Moje finance, ki se je pri 18 letih tudi sam podal na podjetniško pot s projektom starinskih ur, za katere sta s takratnim poslovnim partnerjem na platformi za zbiranje zagonskih sredstev Kickstarter zbrala približno 15 tisoč evrov.

Abe je najstnikom, ki si želijo postati podjetniki, dal tri pomembne nasvete:

1. Začni z nečim, kjer si lahko dovoliš narediti napako, oziroma ta napaka nima resnejših posledic.

2. Ne zaljubi se v svojo idejo oziroma izdelek, pomembno je, kaj pravi trg.

3. Najboljši čas za začetek je danes.

Najstnike sta obiskala tudi uspešna mlada podjetnika – v Ljubljani je najstnikom o svojih izkušnjah razlagal Nik Vene, ustanovitelj podjetja NV Holders, v Mariboru je najstnike obiskal Rok Makovec, soustanovitelj podjetja IT Melona, kjer se ukvarja z digitalnim marketingom.

Na vprašanje, kaj je najhujša napaka, ki jo lahko po njegovem mnenju naredi podjetnik, Nik Vene odgovarja: »Opažam, da je to postavljanje preveč optimističnih oziroma nerealnih ciljev. Če si postavimo previsoka pričakovanja in jih ne dosežemo, to vodi v razočaranja in posledično tudi pogosto v izgubo motivacije.«

Rok Makovec na enako vprašanje odgovarja, da se pri podjetništvu napake pogosto zgodijo pri podhranjenosti marketinga in prodaje. »Ljudje se ne zavedajo, da sta ti dve aktivnosti tako rekoč gibalo vsakega podjetja,« je poudaril.

Na koncu je Aleksandar Trnjak iz Modre zavarovalnice najstnikom pojasnil, zakaj je pomembno, da o pokojnini začnejo razmišljati že danes.

Trnjak je najstnikom razložil, kako pokojninski sistem v Sloveniji sploh deluje: »V Sloveniji poznamo tri stebre pokojninskega sistema: prvi je obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, drugi je dodatno pokojninsko zavarovanje, tretji pa so življenjska in rentna varčevanja. Že v mladih letih se morate vprašati, kakšen mesečni znesek bi bil za vas dovolj, ko boste v pokoju. Ko smo stari, namreč ne moremo za svojo pokojnino narediti več prav veliko. Ko smo mladi, pa imamo nanjo vpliv,« je poudaril.

Kaj so o zimski finančni šoli povedali najstniki?

»Na finančno šolo za najstnike sem se prijavila, ker sem želela pridobiti več finančnih znanj, o katerih nas na šolah ne naučijo dovolj. Želela sem postati bolj finančno pismena. Najbolj zanimivo mi je bilo poslušati, kako zakonito služiti prek interneta in kako vlagati.«

»Najbolj mi je bila všeč tema o kibernetski varnosti, ker me zanima tehnologija in ker želim biti varen na internetu.«

»Na finančni šoli mi je bilo najbolj všeč, ko smo se učili o vlaganju. Te trije dnevi počitnic so bili uspešni, če bi lahko še enkrat izbral, bi se znova odločil za udeležbo.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Moje finance
Nakup
Nove cene goriv bodo zopet nižje
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Nove cene goriv bodo zopet nižje 63

Pocenitve na trgih z nafto še naprej odmevajo tudi na mediteranskih trgih goriv.

Moje finance
Razno
Napoved cene kurilnega olja: tretja zaporedna pocenitev
Moje finance
RaznoJure Ugovšek Napoved cene kurilnega olja: tretja zaporedna pocenitev 8

Gibanje cen na mediteranskem trgu ugodno vpliva na cene goriv

Moje finance
Nove cene bencina in dizla bodo pesem za ušesa varčnih
Moje finance
Jure Ugovšek Nove cene bencina in dizla bodo pesem za ušesa varčnih 7

V torek na podlagi gibanj cen derivatov pričakujemo pocenitve.

Moje finance
Nakup
Se bo dizel pocenil še tretjič zapored?
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Se bo dizel pocenil še tretjič zapored?

Pocenitve na mediteranskih borzah bodo blagodejno vplivale na denarnice slovenskih potrošnikov

Moje finance
Top 30 turističnih biserov 2024: Bovec prvi, sledita Bled in Radovljica
Moje finance
Srečko Korber Top 30 turističnih biserov 2024: Bovec prvi, sledita Bled in Radovljica

Pokoronsko okrevanje slovenskega turizma se nadaljuje tudi v letu 2023. Število prihodov turistov se je povečalo za šest odstotkov glede na predhodno leto, za tri odstotke pa se je povečalo tudi število prenočitev.

Moje finance
Varčevanje
IFRFI – kratica, ki Slovencem prinaša davčno ugodnejše dolgoročno vlaganje
Moje finance
VarčevanjeJure Ugovšek IFRFI – kratica, ki Slovencem prinaša davčno ugodnejše dolgoročno vlaganje 5

Ministrstvo za finance pripravlja zakonsko podlago, ki bo malim vlagateljem omogočala, da bodo dividende obdavčene šele ob izplačilih

Moje finance
Finančni in karierni nasveti za mlade (in njihove starše)
Moje finance
Redakcija Mojih financ Finančni in karierni nasveti za mlade (in njihove starše)

Brezplačen prenos e-knjige

Moje finance
Razno
Štoparski vodnik: kako do brezplačnega prevoza na Bled ali v Beograd
Moje finance
RaznoBlaž Abe Štoparski vodnik: kako do brezplačnega prevoza na Bled ali v Beograd

Kaj vse morate vedeti o avtoštopanju