F1: Hamilton v Bahrajnu še tretjič letos brez konkurence

Na četrti dirki sezone SP v formuli 1 je zmagal Lewis Hamilton pred Kimijem Räikkönenom in Nicom Rosbergom.

19. april 2015 14.49
Posodobljeno
19. april 2015 16.45
Mideast Bahrain F1 GP Auto Racing
G. L., Delo.si

Sakhir - Britanec v moštvu Mercedesa Lewis Hamilton je na četrti dirki sezone, dirki za VN Bahrajna, še tretjič letos zmagal. Na drugo mesto se je z zelo dobro dirko zavihtel dirkač Ferrarija Kimi Räikkönen, ki je dva kroga pred ciljem prehitel tretjeuvrščenega Nica Rosberga v drugem Mercedesu.

Na četrto mesto se je uvrstil Williamsov Valtteri Bottas, ki je ob koncu odbil vse napade Ferrarijevega Sebastiana Vettla. Ta je bil z Rosbergom dolgo v boju za drugo mesto, a je po napaki in kratkotrajnem izletu s steze moral zamenjati sprednje krilce na svojem rdečem konjičku, kar je še najbolje izkoristil njegov moštveni kolega. Ta si je drugo mesto priboril s sijajno odpeljanimi krogi po zadnjih postankih v boksih.

Hamiltona na vrhu vseeno ni uspel niti približno ogroziti. Aktualni svetovni prvak je še enkrat več odpeljal povsem svojo dirko, s čimer je dosegel še svojo 36. zmago v karieri. »Super smo odpeljali dirko. Ferrari nam je kar lepo dihal za ovratnik, a smo zdržali. Velika hvala vsem, imeli smo odličen avto, nekaj malega težav z zavorami je bilo, vendar se je vse izteklo dobro,« je dejal zmagovalec današnje dirke pod žarometi.

V skupnem seštevku svetovnega prvenstva je Hamilton še povečal prednost pred tekmeci, Rosberg je na drugem mestu za točko prehitel Vettla, najboljši trojici pa se je priključil tudi Räikkönen.

Karavano formule 1 sedaj čaka selitev v Evropo, saj jih 10. maja v Barceloni čaka dirka za VN Španije.

Potek dirke

Na dirkališču v puščavi Sakhir se je s prvega štartnega položaja najhitreje pognal Lewis Hamilton, ki je v prvi ovinek zapeljal v zanesljivem in trdnem vodstvu. Sebastian Vettel ga na drugem mestu na uvodu ni pretirano ogrozil, zato pa je boljši štart uspel njegovemu moštvenemu kolegu Kimiju Räikkönenu, ki je v prvem ovinku prehitel Nica Rosberga v Mercedesu.

Ta se s pozicijo izza vodilne trojke ni sprijaznil, zato je Finca napadel v četrtem krogu in ga s tveganim manevrom uspešno prehitel. Vodilni Britanec je medtem stopnjeval tempo na vrhu in si v relativno kratkem času privozil približno dve sekundi naskoka. Za njim je Rosberg kmalu ujel še Vettla in v osmem krogu začel z napadi na drugo mesto. Nemec v Mercedesu je rojaka v rdečem Ferrariju prehitel že ob koncu štartno-ciljne ravnine v začetku devetega kroga, s čimer je poskrbel za dvojno vodstvo srebrnih puščic.

Nekoliko hitreje od pričakovanj se je že v 14. krogu v bokse odpravil tretjeuvrščeni Vettel, s čimer se je razlika med Mercedesoma - predvsem Hamiltonom - in konkurenco še povečala. Britanec je po 14 krogih pred moštvenim kolegom vodil s šestimi sekundami prednosti, nakar se je Rosberg odpeljal v bokse. S svojim postankom je izgubil dve mesti - prehitel ga je Räikkönen, ki še ni opravil postanka v boksil ter tudi Vettel, ki je dobil neposredni dvoboj.

V 16. krogu je na postanek odpeljal tudi vodilni Hamilton in se po 3,7 sekundnem obisku pri mehanikih na progo vrnil na prvo mesto. A izgubil je precej, saj sta tik za njegov izpuh pridrvela Vettel in Rosberg, ki sta se borila za trenutno tretje mesto. Še brez postanka je namreč vodil Räikkönen, a v bokse zapeljal v 18. krogu in se vrnil na četrto mesto. Rosberg je kmalu zatem še enkrat ugnal Vettla in vrh je bil spet popolnoma Mercedesov.

V naslednjih petih krogih so se vodilni trije tekmeci ustalili na svojih mestih - Hamilton je imel do 23. kroga dobri dve sekundi prednosti pred Rosbergom, ta pa je z dodatno sekundo in pol razlike vozil pred Vettlom.

Do polovice dirke se je vodilna četvorka povsem odlepila od preostalih tekmecev. Na petem mestu je brez realnejših možnosti za preboj na stopničke vozil dirkač Williamsa Valtteri Bottas, za njim pa Red Bullov Daniel Ricciardo, Lotusov Romain Grosjean, Sergio Perez s Force Indio, Daniil Kvyat z drugim Red Bullom in Pastor Maldonado z Lotusom.

Monotonijo pri vrhu je v 33. krogu najprej prekinil Vettel, ki je še enkrat zapeljal v bokse, krog za njim pa je enako storil še vodilni Hamilton. Otočanu je tokrat uspel za 1,1 sekunde hitrejši postanek, pred postankom (tedaj) vodilnih Rosberga in Räikkönena je vozil na tretjem mestu. Za kratek čas vodilni Nemec je v bokse zapeljal v 35. krogu in podoživel usodo iz 15. kroga. Tako kot po prvih postankih je Rosberga tudi tokrat prehitel Sebastian Vettel, a pozicijo kmalu spet izpustil iz rok. Še pred koncem 35. kroga je pred štartno-ciljno ravnino za hip zapeljal s steze in vnovič izgubil boj z Rosbergom. Ob izletu s proge je poškodoval tudi prednji del svojega Ferrarija, zato je moral v 37. krogu na ponoven obisk k mehanikom, s čimer so bili njegovi načrti za mešanje štren Mercedesoma pokvarjeni. Po nenačrtovanem postanku je padel celo za Bottasa na peto mesto.

Na progi je še vedno vztrajal edini preostali Ferrari, ki se je adekvatno boril za vrh, Kimi Räikkönen, a je s tršimi gumami počasi izgubljal sapo. Še pred postankom v boksih ga je prehitel Hamilton, ki se je tudi v Bahrajnu vozil zanesljivi zmagi naproti. V 41. krogu je v bokse le zapeljal tudi Finec in se na progo vrnil na tretje mesto. Po menjavi gum je bil Räikkönen kot prerojen in je v 42. krogu zabeležil najhitrejši krog na dirki. Hiter je bil na petem mestu tudi Vettel, ki se je do 44. kroga že prilepil na izpuh belega Bottasovega Williamsa.

Räikkönen je po svojem drugem postanku za drugouvrščenim Rosbergom zaostajal za približno 15 sekund, z nekaj izjemnimi časi v naslednjih krogih, ko je bil vsak krog hitrejši kar približno za sekundo, pa se je Nemcu hitro približeval. Tri kroge pred koncem zgolj na sekundo razlike.

Nekoliko nenadejano je že v naslednjem krogu po napaki Rosberga Finec že prehitel finskega Nemca (oče Rosberga je Finec, mati Nemka) in si s hitrejšim dirkalnikom praktično že zagotovil drugo mesto. Za zmago ni niti za trenutek trepetal Lewis Hamilton. Na četrtem mestu je vse napade Vettla odbil Valtteri Bottas, šesti je bil Daniel Ricciardo.