Verjetno temeljno sporočilo ruskega predsednika Vladimirja Putina med njegovo današnjo prisego za nov predsedniški mandat je bilo namenjeno tako Zahodu kot domači javnosti. »Ne zavračamo dialoga z zahodnimi državami,« je dejal Putin in pristavil, da je pripravljen na pogovore o varnosti in strateški stabilnosti, vendar le, če ne bo »arogance« ZDA in njihovih zaveznic. Drugo sporočilo je bilo namenjeno domači javnosti, ki si jo je z uničevanjem prostora kritike v minulih letih povsem podredil. Dejal je, da je njegova sveta dolžnost ščititi domovino Rusijo. »Skupaj bomo zmagali,« je rekel in v duhu petletk dodal, da bo Rusija iz tega zahtevnega časa izšla okrepljena.

V času prisege je pred mednarodnim kazenskim sodiščem v Haagu protestiralo nekaj nasprotnikov vojne v Ukrajini in zahtevalo sojenje Putinu zaradi vojnih zločinov. Vsaj za malce zadoščenja med kritičnimi glasovi domače javnosti je poskrbela soproga umrlega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, Julija Navalna. V video sporočilu tik pred prisego se je znesla nad Putinom: »Našo državo vodi lažnivec, tat in morilec, vendar se bo to končalo.« Trohica optimizma, da bo padel režim »morilskega tirana«, kot je Putina opisala Navalna, je tako vztrajala tudi na dan velikega Putinovega slavja po zrežiranih predsedniških volitvah pred slabima dvema mesecema. Kmalu po prisegi je celotna ruska vlada premierja Mihaila Mišustina v skladu z ustavo odstopila, vendar se je pričakovalo, da bodo mnogi ključni ministri, med njimi zunanji minister Sergej Lavrov in obrambni minister Sergej Šojgu, tudi po rekonstrukciji vlade še naprej predstavljali trdno zaslombo Putinu.

Da Rusija očitno poskuša vojno končati ali pa jo dodatno zasoliti z atentatom na ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, je postalo jasno prav danes. Ukrajinski varnostni organi so namreč razkrili zaroto, v kateri so ruske varnostne službe s pomočjo dveh polkovnikov ukrajinske službe državne varnosti (SBU), ki med drugim varuje najvišje uradnike, poskušale identificirati varnostnike oziroma vojake, ki bi bili pripravljeni ugrabiti Zelenskega, nato pa ga ubiti. Zelenski naj bi sicer že večkrat preživel poskuse atentata nanj, toda prvič naj bi bili v pripravo zarote vključeni tako visoki uradniki.

Med tarčami naj bi bila tudi vodja SBU Vasil Maljuk in vodja vojaške obveščevalne službe Kirilo Budanov. Stavbo, kjer bi se nahajal Budanov, so nameravali Rusi raketirati, nato pa preživele še napasti z droni, ki bi jih tajnim agentom ruske službe FSB po izsledkih ukrajinskih preiskovalcev priskrbel eden od aretiranih poveljnikov SBU. Kot je dejal Maljuk, naj bi bil napad na Budanova darilo ruskemu predsedniku pred prisego.

Preberite tudi: Nato izgublja potrpljenje z Rusijo, na tajnem srečanju omenjena možnost neposrednega posredovanja

Rusija se v bližini Ukrajine pripravlja na vaje z jedrskim orožjem

Video inavguracije: