Ko pride toplo vreme, je pravi čas za začetek vrtnarskih opravil, vključno s sajenjem paradižnika, ki bi moral biti po priporočilih izkušenih vrtnarjev načrtovan že sredi aprila. Za uspešno gojenje paradižnika, odpornega na bolezni in neugodne vremenske razmere, je pomembno upoštevati dva pravilna načina sajenja, ki jih poznajo izkušeni vrtnarji.

Globoko sajenje paradižnika

Globoko sajenje paradižnika je tehnika, ki se morda sprva zdi neobičajna, vendar je izjemno učinkovita zaradi enega ključnega razloga: koreninski sistem paradižnika. Paradižnikove sadike je priporočljivo saditi globoko, saj se bodo na vsakem delu stebla, ki pride v stik z zemljo, razvile korenine. Ta metoda omogoča, da paradižnik razvije obsežen koreninski sistem, ki mu omogoča črpanje več hranil in vode iz zemlje. Večje in močnejše korenine pripomorejo k večji stabilnosti rastline, kar je še posebej pomembno v vetrovnem vremenu.

Vrhunski triki za boljši pridelek paradižnika – rodil bo dvakrat več

To pomeni, da morate pred sajenjem izmeriti rastlino in pripraviti dovolj globoko luknjo. Običajno so sadike paradižnika pripravljene za sajenje, ko dosežejo višino približno 15 do 30 centimetrov. Čeprav ni nujno potrebno odstranjevati spodnjih listov in stebel, lahko to storite, da olajšate proces sajenja. Spodnje liste in dele stebla, ki jih ne odstranite, lahko enostavno zakopljete skupaj z ostalim delom rastline, kar bo dodatno spodbudilo razvoj korenin.

Priprava tal

Pred sajenjem je pomembno, da tla niso trda ali zbita, saj novi koreninski sistem ne more prodreti skozi stisnjeno zemljo. Zemljo najprej dobro izkopljite, da postane rahla, nato dodajte kompost za izboljšanje hranilnosti in strukture tal.

Zalivanje

Zelo pomembno je, da rastlino dobro zalivate takoj po sajenju in nadaljujete z rednim zalivanjem skozi rastno dobo. Dobro zalivanje spodbuja razvoj korenin in njihovo širjenje navzdol, kar je ključno pri globokem sajenju paradižnika. Ohranjanje vlage v tleh bo pomagalo ohranjati močan in zdrav koreninski sistem, kar je bistveno za zdravje in produktivnost rastline.

Drugi nasveti za vzgojo paradižnika


Zadnji prispevki

Prejšnji članekEnostaven recept za cheesecake, pripravljen v 20 minutah
Naslednji članekOptična iluzija: Samo genij najde še en skrit obraz na sliki v 10 sekundah