Novice

Kako raste srbska Delta Agrar

V kmetijskem imperiju Miroslava Miškovića se lahko pohvalijo z najnaprednejšo prašičerejo in pridelavo jabolk
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
14.09.2017 19:27
Čas branja: 4 min
Kako raste srbska Delta Agrar
»Zanimajo nas Agrokorjeva podjetja v Srbiji, ko bodo naprodaj,« pravi Marija Desivojević Cvetković, podpredsednica Delte Holdinga za strategijo in razvoj. »Lokacijo za sadovnjak iščemo v Makedoniji in severni Grčiji, kjer bi gojili jabolka, češnje in namizno grozdje,« dodaja Ivan Kostić, podpredsednik Delte za kmetijstvo. Foto: Petra Šubic

Delta Agrar, kmetijski del holdinga Delta v lasti srbskega poslovneža Miroslava Miškovića, zaposluje 1.400 ljudi in ustvari 260 milijonov evrov prihodkov na leto. Z novimi tehnologijami jim uspevajo visoko intenzivno in donosno poljedelstvo, živinoreja, sadjarstvo in zelenjadarstvo. Okoli 70 odstotkov prihodkov jim prinese agrotrgovina, 30 odstotkov pa primarna pridelava. Največ vlagajo v pridelavo sadja in zelenjave.

Delta Agrar po besedah Ivana Kostića, podpredsednika holdinga Delta za kmetijstvo, obdeluje 12.500 hektarjev zemlje. Okoli 18 odstotkov površin že namakajo, nove namakalne sisteme načrtujejo na 1.200 hektarjih. S primarno pridelavo se v Delti Agrar ukvarja 850 zaposlenih, drugi pa s predelavo, prodajo in distribucijo. Poleg rastlinske pridelave imajo še sadje in zelenjadarstvo, živinorejo, agrodistribucijo in borzo kmetijskih pridelkov. Koruzo in žita izvažajo v EU in Rusijo, ki je glavni tuji trg za sadje. »Tam so zaradi evropskih sankcij cene jabolk upadle za deset centov na kilogram, saj jih Belorusija in Litva izvažata iz drugih delov Evrope,« pravi Kostić.

Jabolka gojijo kot Južni Tirolci

Veliko vlagajo v sadjarstvo. Pridelajo največ jabolk, in sicer na 500 hektarjih v Čelarevu (toliko nasadov ima skupaj s kooperanti tudi Evrosad), nasad v Zaječarju pa bodo s sto povečali na 400 hektarjev. Končujejo naložbo v hladilnico v Čelarevu, kjer lahko 300 dni v optimalnih razmerah skladiščijo 20 tisoč ton jabolk (tolikšna je letna proizvodnja Evrosada). Po licenci pridelujejo in prodajajo osem sort klubskih jabolk, ki so po kakovosti in ceni v najvišjem razredu. Radi bi dobili licenco še za dve sorti klubskih jabolk, s sorto pink lady pa prodrli v Rusijo.

V prvem polletju so izvozili za 7,85 milijona evrov jabolk. Po besedah Nikole Miličevića, direktorja posestva Podunavlje v Čelarevu, letos pričakujejo okoli 20 tisoč ton jabolk, toliko jih odkupijo od kooperantov, izvozijo pa 70 odstotkov. Nasade so pred spomladansko pozebo zavarovali z oroševanjem in kurjenjem slame. Žanjejo žita, pobirajo sojo, čebulo in krompir, sejejo pšenico, oljno repico.

Cilj je 150 hektarjev češenj

Novo priložnost vidijo v češnjah. Letos so jih posadili na prvih 30 hektarjih, leta 2021 pa bodo rasle na 150 hektarjih. Pridelava je kontrolirana kot v rastlinjaku, saj so drevesa zaščitena z mrežo, urejeno je namakanje. Češnje bodo prodajali v zahodno Evropo, kjer so cene višje. Namizno grozdje pridelujejo na 7,5 hektarja, breskve na treh hektarjih, na hektarju površin pa slive.

Pri prašičereji uspešni kot vodilni Danci

Zadnjih osem let vlagajo tudi v živinorejo. Od 11 farm je pet prašičjih in dve govedorejski, na štirih posestvih pa uvajajo ovčerejo, dodaja Zoran Uzelac, direktor živinoreje v Delti Agrar. Imajo tudi 500 kvadratnih metrov velik ribnik. S prašiči dosegajo sedemodstotni tržni delež, v Srbiji pa so drugi največji prašičerejec. Čez dve leti jih bodo lahko izvažali tudi v Slovenijo. Letno vzredijo 170 tisoč prašičev pitancev, genetiko razvijajo z Danci, z njimi se kosajo tudi po produktivnosti. Mleko prodajajo mlekarnam v Srbiji.

Nova je ovčereja

Izkoristili so močne podpore za ovčerejo v Srbiji, v Zaječarju bodo imeli štiri tisoč jagenjčkov in pet tisoč pitancev na leto. To je nova smer in lepa priložnost za Delto Agrar. V prireji mleka spreminjajo genetiko krav, da bodo dale po 50 litrov mleka na dan.

Pri agrodistribuciji zastopajo in prodajajo Pioneer, že dobrih 15 let so njegov ekskluzivni zastopnik in pridelovalec semen. Pri koruzi in sončnicah pokrivajo več kot 30 odstotkov srbskega trga. Prodajajo tudi pesticide BASF, Syngente, ChemChine ...

Borza kmetijskih pridelkov jim prinese več kot sto milijonov evrov prihodkov, kar je največ v Delti Agrar, ki s kmetijstvom in proizvodnjo hrane ustvari okoli 260 milijonov evrov prihodkov na leto (v Delti Holdingu letos pričakujejo okoli 550 milijonov evrov prihodkov).

Maja izvozili za 13 milijonov evrov

Rekorden 13-milijonski izvoz, zlasti žit in sadja, so dosegli maja. Prek multinacionalk v Romuniji in na Madžarskem koruzo izvažajo v Korejo in Sredozemlje ter na Srednji vzhod.

S proizvodnjo hrane se ukvarjajo štiri podjetja. Danubius je mlin in proizvajalec testenin, Yuhor predeluje meso, Fun & Fit je pakirnica prigrizkov, imajo še polnilnico vode Mioni, ki po novem dela tudi sokove, v kar so letos vložili 1,7 milijona evrov.

Zanimajo jih Agrokorjeve naložbe v Srbiji

Ko bodo naprodaj Agrokorjeva podjetja, jih zanimajo tista v Srbiji, ne pa na Hrvaškem. Vsako leto vložijo od 10 do 15 milijonov evrov v Srbijo, v tujino pa, ko doma ni takšnih priložnosti. Novo lokacijo za sadovnjak iščejo na jugu Srbije in v Makedoniji. Tja in v severno Grčijo bodo poskušali širiti intenzivno pridelavo jabolk, češenj in namiznega grozdja, če najdejo vsaj 500 hektarjev zemlje, pravi Ivan Kostić. Po poljskem konceptu bodo sadili maline, zaradi težav s pridobivanjem sezonske delovne sile bo obiranje strojno, stroški pa nižji. Delta Agrar se bo prva iz Delte Holdinga v letu ali dveh uvrstila na londonsko ali varšavsko borzo, kjer bodo ponudili manj kot pol delnic v odkup.

Največ vlagajo v sadjarstvo

»Intenziviramo živinorejo, pridelavo sadja in zelenjave, vzporedno pa razvijamo trgovino žit, sadja in zelenjave ter repromateriala za kmetijstvo, ki nam prinese več kot pol prihodkov,« dodaja Ivan Kostić. Napoveduje, da bo sadjarstvo čez dve leti najdonosnejše. V sadje in zelenjavo največ vlagajo, ker vidijo veliko možnosti za rast prodaje.

Fotografije: Delta Holding

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Poglejte, kako nove tehnologije in digitalizacija znižujejo stroške in zmanjšujejo ogljični odtis kmetij

Zanimive projekte in zgodbe, ki to potrjujejo, boste spoznali v petek, 17. maja, na 5. svetovalnici za kmete na sedežu Kmetijsko-gozdarske...

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline 2

Janez Rakovec sam razvija žetvenik, da bo pri žetvi manj ročnega dela in ker takih naprav pri nas ne ponuja nihče.

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci

AGROBIZ
Nasveti
Tako NLB financira zelene naložbe v kmetijstvu
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Tako NLB financira zelene naložbe v kmetijstvu 1

Zelene so trajnostne naložbe, za katere banka ponuja ugodnejše zeleno posojilo, ki ima nižjo obrestno mero ali nižje stroške

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
Agrobiznis
TRAJNOST
Agro PodjetnikPetra Šubic Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave

Sadje in zelenjavo iz Prekmurja, ki se ne proda, predelajo in ponudijo kupcem, da pridejo na mizo, in ne med odpadke