Kratki stik tik pred zagonom LHC

Ponovni zagon velikega hadronskega trkalnika v Cernu je prestavljen zaradi kratkega stika v enem od magnetov.

Objavljeno
26. marec 2015 13.27
S.R.P. , Znanost
S.R.P. , Znanost

Dolgo načrtovani in težko pričakovani ponovni zagon velikega hadronskega trkalnika (LHC) v Cernu pri Ženevi, največjega pospeševalnika subatomskih delcev na svetu, ki bi se moral začeti včeraj, so znanstveniki zaradi v zadnjem hipu ugotovljenega kratkega stika na enem od vitalnih magnetov morali preložiti na kasneje. Po trenutnem vpogledu v stanje bi zamuda utegnila trajati od nekaj dni do nekaj tednov.

V 27 kilometrov dolgi cevi podzemnega tunela velikega hadronskega trkalnika, ki je bil zaradi remonta zadnji dve leti zaprt, bi raziskovalci po načrtih morali že včeraj začeti dovajati žarke protonov v nasprotni smeri. To naj bi bil uvod v trke delcev konec maja pri dvakrat večji energiji kot med letoma 2010 in 2013. Trki delcev pri izjemno veliki energiji v LHC ustvarjajo razmere, kakršne so bile tik po velikem poku ob nastanku vesolja. Leta 2012 je znanstvenikom v Cernu v trkih delcev uspelo odkriti enega od gradnikov vesolja, nov subatomski delec Higgsov bozon, ki ga je že pol stoletja prej napovedal in imenoval teoretični fizik Peter Higgs.

Znanstveniki upajo, da jim bo novi zagon LHC tokrat morda pomagal prodreti v skrivnost temne snovi, ki je ne morejo zaznati po oddanem sevanju, ampak o njenem obstoju sklepajo na podlagi gravitacijskih vplivov na vidno snov, kot so zvezde in galaksije. Ocene količine snovi v vesolju s pomočjo gravitacijskih vplivov dosledno kažejo, da je te nevidne snovi veliko več od vidne.

In zakaj bo odprava kratkega stika trajala od nekaj dni do nekaj tednov? Direktor pospeševalnikov v Cernu Frederick Bordry pojasnjuje, da zato, ker je kratki stik nastal v delu predora, ki je že ohlajen na temperaturo blizu absolutne ničle. Zdaj ga bodo morali ogreti, nato pa po odpravi kratkega stika spet ohladiti na minus 271 stopinj Celzija, kar je hladneje kot v zunanjem vesolju.