Minute do smrti

23-letnica mislila, da gre za običajno gripo, a je imela le še 30 minut življenja

S.R.
8. 8. 2018, 18.48
Posodobljeno: 8. 8. 2018, 19.04
Deli članek:

Če bi se 23-letnica le malo obotavljala, bi bilo zanjo prepozno.

Facebook
Lily O’Connell

23-letna Lily O’Connell iz Sydneyja bo lanski božič za vedno ohranila v spominu. Večer je preživljala doma z družino, ko se ji je zdravstveno stanje nenadoma poslabšalo. Misleč, da je obolenje zgolj posledica nekoliko hujše oblike gripe, ni bila preveč zaskrbljena, nato je začela bruhati, na obrazu pa se je pojavil izpuščaj. Nemudoma so jo odpeljali v bolnišnico, kjer so ji zdravniki postavili diagnozo meningokoknega meningitisa tipa W 135.

»Prižgala sem luč in na njenem obrazu zagledala izpuščaj. Bil je pod kožo,« je za ABC News pojasnila njena mati Steph. Pravi šok je sledil šele v bolnišnici, kjer so zdravniki razkrili, da bi, če bi simptome ignorirala, lahko bila mrtva v 30 minutah. Na srečo je bila družina od bolnišnice oddaljena zgolj tri minute vožnje, premogla pa je tudi toliko modrosti, da se ob odkritju izpuščaja niso več obotavljali. Dekle je bližnje srečanje s smrtjo preživelo. 

Twitter
Izpuščaj na njenem obrazu je mamo prepričal, da je stvar resna.

Pet ur na dan na dializi

Lily, ki je utrpela odpoved ledvic in nadledvične žleze, na enoti za intenzivno nego pa je takrat preživela osem dni, posledice čuti še danes, zasluge za to, da je bolezen ni spravila pod rušo, pa pripisuje svoji materi. »Na srečo je imela mati šesti čut. To me je rešilo, ta njen hiter odziv,« pravi mladenka, ki mora zdaj po pet ur na dan preživeti na dializi. A kmalu se zna vse spremeniti, saj ji bodo čez dva tedna presadili ledvico, ki jo bo zanj darovala njena sestra Grace. 

Cepljenje v Sloveniji samoplačniško

Kot so zapisali pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, je »meningokokni meningitis akutna bakterijska bolezen, ki se začne z nenadno povišano telesno temperaturo, glavobolom, slabostjo, pogostim bruhanjem in otrdelim vratom. Značilen je pojav izpuščaja na koži v obliki drobnih krvavitev (petehije). Bolezen je imela včasih zelo visoko smrtnost, z uporabo antibiotikov se je ta precej zmanjšala, vendar je še vedno visoka (8-15%).« Proti bolezni se lahko zaščitimo s cepljenjem, obstaja pa 5 tipov bakterije, in sicer A, B, C, Y in W-135. V Sloveniji je samoplačniško na voljo kombinirano cepivo (A/C/Y/W), pri čemer en odmerek ščiti tri leta. Meningokokni menigitis tipa W, bolezen, za katero je zbolela Lily, spada med redkejše oblike meningokoknega menigitisa, njena smrtnost pa je približno 8-odstotna.

Pri projektu Zdravi na pot + nazaj cepljenje denimo priporočajo potnikom, ki potujejo v predele podsaharske Afrike, v Savdsko Arabijo in Nepal, zlasti, kadar se na teh območjih zadržujejo daljši čas ter imajo tesnejše stike z domačini, priporočajo pa ga tudi osebam z določeno motnjo v delovanju imunskega sistema.