Okolje & energija

'Inšpektorji ne morejo embalžnim družbam nič'

V Pomurju tri od šestih embalažnih družb ne prevzemajo toliko odpadne embalaže, kot zahteva okoljsko ministrstvo. Odločitev upravnega sodišča družbam zagotavlja pravno varnost, pravijo v centru Cerop.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

20.07.2018 10:47
Dopolnjeno: 20.07.2018 10:47
Čas branja: 1 min

V Pomurju gospodarsko javno službo zbiranja komunalnih odpadkov operativno izvaja pet podjetij. Saubermacher-Komunala Murska Sobota skrbi za 17 občin upravnih enot Murska Sobota in Lendava, Saubermacher Slovenija za tri občine, Komunalno-stanovanjsko podjetje Ljutomer za pet občin, Natura Vepo iz Velike Polane izvaja javno službo v Veliki Polani, Eko park Lendava pa v Lendavi.

Direktor Saubermacher-Komunale Drago Dervarič je za STA opozoril, da bi lahko odpadki kmalu ostali pri občanih, če družbe za predelavo še naprej ne bodo prevzemale embalaže in bi napolnili skladišče v Puconcih. Tam zdaj čaka 229 ton neprevzete embalaže, kar sicer še ne pomeni težav, a če prevzemanja embalaže ne bo še nekaj časa, lahko tudi pri občanih nastopijo težave.

Da imajo že zdaj prostorsko stisko, za dolgoročno skladiščenje pa nimajo prostora, je povedal direktor javnega podjetja Cerop Franc Cipot. Kot je dodal, prav zaradi prostorske stiske ob neprevzeti embalaži obdelujejo embalaže na lastne stroške, kar zanje pomeni povprečno 100 evrov za tono.

"Ker družbe za ravnanje z odpadno embalažo (DROE) te ne prevzemajo v skladu z uredbo, s katero so določeni deleži za posamezno DROE, koliko bi morala v posameznem letu posamezna družba prevzeti odpadne embalaže pri posameznem izvajalcu javne službe zbiranja odpadkov, je stanje še precej slabše kot lani, ko se je za takšen način prevzema odpadne embalaže odločala le ena od embalažnih družb, ki je imela manjši delež obveznosti prevzema embalaže po uredbi," pravi Cipot.

Letos so se za takšen način zmanjšanja prevzemanja odpadne embalaže, da bodo torej prevzemale manjše količine od predvidenih v okviru Ceropa, odločile tri DROE.

Cerop poskuša s posameznimi doseči dogovor, da bi spremenile odločitev, vendar do zdaj niso bili uspešni. Cipot pravi, da "še posebno zato, ker jim odločitev upravnega sodišča zagotavlja pravno varnost, kar pomeni, da jih inšpekcija in druge sankcije pravzaprav ne morejo doleteti, če ne prevzemajo deleža odpadne embalaže po uredbi, ampak si same določajo, koliko bodo te embalaže dejansko pri izvajalcih zbiranja prevzemale".

Po njegovem mnenju je nujno, da poišče rešitev že sedanja vlada, saj bo čakanje na to, ko bo in če bo sestavljena nova vlada, vse izvajalce javne službe zbiranja in obdelave mešane embalaže postavilo v izjemno težak položaj, nastala pa bo tudi precejšnja gospodarska in okoljska škoda.

V Ceropu letno obdelajo več kot 35 tisoč ton različnih embalažnih odpadkov, pri tem pa je problematika, povezana s prevzemi DROE, povezana s približno dest tisoč tonami mešane embalaže.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Okolje & energija
Končno je odpravljen glavni razlog za kopičenje odpadkov
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Končno je odpravljen glavni razlog za kopičenje odpadkov

Na seji vlade so sprejeli uredbo o embalaži in odpadni embalaži, ki med drugim odpravlja prag za plačilo stroškov za odpadno embalažo. Na komunalni zbornici pričakujejo, da se odpadna embalaža ne bo več nabirala.

FINANCE
Pozor! Za odpadno embalažo boste plačevali skoraj vsi, ki jo dajete prvi v promet v državi
Finance
Tanja Smrekar Pozor! Za odpadno embalažo boste plačevali skoraj vsi, ki jo dajete prvi v promet v državi 5

Za plačilo obveznosti stroškov ravnanja z odpadno embalažo razveljavljajo količinski prag 15 ton dane embalaže letno na trg v Sloveniji

FINANCE
Okolje & energija
Kupi odpadkov še kar rastejo. Je uredba, ki naj bi naredila red, za v smeti?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kupi odpadkov še kar rastejo. Je uredba, ki naj bi naredila red, za v smeti? 2

Nepobrana odpadna embalaža se še kar kopiči, čeprav so pristojni napovedali, da bodo zadeve uredili z uredbo, ki je odpravila prag za plačilo stroškov za odpadno embalažo.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.

FINANCE
Okolje & energija
16 odgovorov na najpogostejša vprašanja novih zavezancev za odpadno embalažo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar 16 odgovorov na najpogostejša vprašanja novih zavezancev za odpadno embalažo 1

Zaradi nove uredbe o ravnanju z embalažo morajo številna podjetja do 24. maja prvič vstopiti v embalažno shemo. Objavljamo odgovore na ključna vprašanja, ki jih zastavljajo embalažnim družbam.

FINANCE
Okolje & energija
Odpadki se spet kopičijo. Pravila so letos spremenjena. Kdo bo tokrat plačal odvoz?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Odpadki se spet kopičijo. Pravila so letos spremenjena. Kdo bo tokrat plačal odvoz? 2

Lani je ministrstvo za okolje namenilo 12 milijonov evrov za odvoz nepobrane odpadne embalaže. Zgodba pa se ponavlja, embalaža se je po novem letu spet začela kopičiti. Kaj nas čaka letos?

FINANCE
Okolje & energija
Podjetja, zelo se mudi: 24. maja bo treba imeti pogodbo z embalažno družbo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Podjetja, zelo se mudi: 24. maja bo treba imeti pogodbo z embalažno družbo 12

Nova embalažna uredba med drugim določa, da bodo morala poravnati stroške za odpadno embalažo vsa podjetja, ki dajo embalažo na trg. V praksi to pomeni včlanitev v embalažno shemo tudi za tiste, ki doslej niso bili člani. Časa je samo še tri tedne.

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.