Ozadje spora

Kako je tipična slovenska zgodba odnesla ministra, ki ni znal komunicirati

L.T.
15. 11. 2018, 19.55
Deli članek:

Razkrivamo polno ozadje spora, ki je Marka Bandellija pripravilo do tega, da je kandidatu za župana Komna zažugal z odtegnitvijo podpore dveh ministrskih resorjev. Zgodba ne bi mogla biti bolj slovenska.

STA
Bandelli in Malgajeva odkrivata spomenik Fabianija

Po več kot enem tednu se je na naša novinarska vprašanja odzvala občinska svetnica v Komnu Blanka Malgaj (Sab, Zares). Nekdanji minister za kohezijo in župan Komna Marko Bandelli je v pojasnilu premierju Marjanu Šarcu pojasnil ozadje dopisovanja in spora, v katerega sta ga zapletla Erik Modic in Malgajeva.

Ta spor je vodil tudi prek Bandellijevega lanskega dopisa na ministrstvo za kmetijstvo, za katerega je pristojna občinska komisija v začetku novembra ugotovila, da je bil »poskus koruptivnega dejanja«. Bandelli je dopis pozneje preklical, pristojna občinska komisija je zato ugotovila, da do koruptivnega ravnanja ni prišlo, da je šlo le za poskus v tej smeri.

Malgaj: gre za degradacijo kulturnega spomenika

»Parceli gospoda Modica, ki ju omenjate, ležita tik ob domačiji in v neposredni bližini ter v vplivnem pasu kulturnega spomenika Domačije Maksa Fabianija, ki ima z odlokom o zaščiti kulturnega spomenika ščiteno dominantno lego, spajanje z naravo in ščitene vedute, ki ohranjajo eno redkih vrlin in oblikujejo kraško krajino,« se je na naše vprašanje, ali je v zadevi poskušala vplivati na Bandellija kot župana, odzvala svetnica Malgajeva. Dodala je, da pri odločanju občine in župana o vprašanjih umestitve in izvzema parcel gospoda Modica v območje stavbnih zemljišč kot občinska svetnica ni sodelovala.

Malgajeva se zato sprašuje, ali je »Bandelli kot župan opustil dolžno skrbnost zaščite spomenika in to degradacijo na koncu odobril, čeprav je bila njegova ustavna in tudi županska dolžnost zaščititi spomenik pred degradacijo«.

Bandelli Šarcu: Malgajevi spodbujajo masovni turizem

Ozadje spora je Bandelli pojasnil tudi premierju Šarcu v dopisu, ki ga je SAB nato posredovala medijem. »Skupni imenovalec vseh sporov je različen interes Modica in Malgajevih pri oddajanju prostorov. Modic ima B&B (bed and breakfast – prenočišče in zajtrk, op. p.), Malgaj pa spodbuja na svoji domačiji masovni in nebutični turizem, kar niti ni v skladu z občinsko strategijo.«

Svojo trditev utemeljuje s tem, da družina Malgaj samo oddaja domačijo, goste pa prepusti samim sebi. Prireditve v Domačiji Maksa Fabianija so se »praviloma zavlekle pozno v noč, obiskovalci so se sprehajali po vasi, razbijali steklenice, peli in razgrajali po zgornjem delu vasi«.

Bandelli: Nimajo niti potrebnih dovoljenj

»To se je dogajalo več let, in to kljub temu, da Villa Fabiani nima ne dovoljenj niti ni registrirana za opravljanje tovrstnih dejavnosti, oddajanje prostorov je neprijavljeno, brez plačil občinskih dajatev, obnova Ville se je po mojem vedenju vršila brez gradbenih dovoljenj,« je bil zelo konkreten Bandelli.

Modic nad Malgajeve z dronom

»Modic se je nad vsem tem pritoževal, pisal vaščanom, zahteval sprejetje ustreznih ukrepov in za to ves čas zbiral podpise krajanov,« je Bandelli pisal Šarcu, »nedovoljeno je uporabil dron za nadzor in snemanje dogajanja na domačiji Fabianija.«

»Občane in družino Malgaj je postavljal v stalen spor, nad čimer smo vsi domačini že krepko naveličani,« je dodal Bandelli. Modicu je zato v nizu elektronskih sporočil, ki ga je oktobra začel prav ta s problematiziranjem razstave Maks Fabiani arhitekt monarhije v Villi Fabiani (kar nam je potrdila Malgajeva), na zelo odkrit način zagrozil z odtegnitvijo podpore dveh ministrskih resorjev, če bo Modic postal župan Komna. Slednje je Bandellija na koncu odneslo kot ministra in tako zaključilo tipično slovensko zgodbo, ki se je začela z mejnim kamnom in kako naj bo ta definiran v občinskem prostorskem načrtu.