Odštevanje do številke 48

Število ministrov v vladi Therese May se danes presenetljivo ni skrčilo.
Fotografija: Podporniki Therese May so prepričani, da se premierka nima za bati morebitnega glasovanja o nezaupnici, saj bi ga skoraj zagotovo preživela. Foto: Reuters
Odpri galerijo
Podporniki Therese May so prepričani, da se premierka nima za bati morebitnega glasovanja o nezaupnici, saj bi ga skoraj zagotovo preživela. Foto: Reuters

Politična kriza, ki jo je zaradi nasprotovanja ločitvenemu dogovoru o brexitu sprožil odstop dveh vplivnih članov konservativne vlade Therese May, ne kaže znakov umirjanja, kljub temu da je premierki uspelo preprečiti nove odstope svojih ministrov.

Prihodnost Therese May na čelu britanske vlade ostaja izrazito negotova. V prihodnjih dneh bo jasno, ali bodo poslanci vladajoče konservativne stranke sproži postopek za razpis glasovanja o njeni nezaupnici ali ji bodo nezaupnico raje izrekli med pričakovanim parlamentarnim glasovanjem o dogovoru o brexitu, v katerem bo ta po vsej verjetnosti padel.

Preverjanje premierkine podpore se lahko skliče, če ga podpre vsaj 48 konservativnih poslancev, za izglasovanje nezaupnice pa mora glasovati najmanj polovica od strankinih 316 poslancev v spodnjem domu britanskega parlamenta.

Če nezaupnica ni izglasovana, notranja pravila stranke preprečujejo sklic novega glasovanja o voditelju za obdobje enega leta. Nasprotniki Therese May s poskusom njenega rušenja prevzemajo nemajhno tveganje, saj bi jih premierkin morebiten obstanek na položaju prikrajšal za pomembno sredstvo pritiska na vlado.


Imenovana nova ministra


Glasovanje o premierkini nezaupnici je do zdaj javno podprlo 23 konservativnih poslancev. Čeprav se glasovi tistih, ki so izgubili zaupanje v sposobnost Therese May, da brexit izpelje do konca, nabirajo relativno počasi, je po mnenju vidnih evroskeptikov in političnih analitikov zgolj vprašanje časa, kdaj bo presežena meja 48 glasov. Po najbolj optimističnih napovedih bi lahko glasovanje o nezaupnici potekalo že v torek.

Podporniki Therese May vztrajajo, da bi premierka glasovanje o nezaupnici v vsakem primeru preživela. Njen de facto namestnik David Liddington je evroskeptičnim upornikom v stranki svetoval, naj raje umaknejo svoje glasove, saj s tem samo izgubljajo čas. Toda tudi premierkino preživetje glasovanja o nezaupnici ne bi bilo brez političnih posledic. Zelo veliko bi bilo odvisno od višine podpore, ki bi jo prejela. Nekateri evroskeptični torijci so prepričani, da bi že sam razpis glasovanja nanjo ustvaril dovolj velik pritisk, da bi odstopila od kontroverznega dogovora z EU.

Žarek upanja za Thereso May predstavlja dejstvo, da se število ministrov njene vlade danes ni več krčilo, ampak se je celo povečalo v primerjavi s prejšnjim dnem. Premierka je našla zamenjavo za nekdanjega ministra za brexit Dominica Raaba in ministrico za delo Esther McVey. Vodenje njunih resorjev sta prevzela Steve Barclay, dosedanji državni sekretar na ministrstvu za zdravje, in Amber Rudd, nekdanja notranja ministrica in premierkina tesna zaveznica.


Premierka se bo pogajala sama


Še bolj kot zamenjavi je bila pozitivna podpora, ki jo je premierki namenilo preostalih pet evroskeptičnih članov njene vlade. Od teh je bila najbolj ključna podpora ministra za okolje Michaela Govea, za katerega se je domnevalo, da bi bil lahko naslednji šibek člen v ministrski verigi.

Iz Downing Streeta so sporočili, da namerava Theresa May sama prevzeti odgovornost za vodenje nadaljnjih pogajanj z EU, medtem ko bo novi minister za brexit prevzel vodenje domačih priprav na izstop iz Unije in priprav na morebitni scenarij brez dogovora. Kot so opozorili nekateri komentatorji, imenovanje državnega sekretarja na tako pomemben položaj ni običajna praksa in po vsej verjetnosti kaže na krčenje kroga premierkin zaveznikov in tistih, ki še niso izgubili zaupanja vanjo.

Preberite še:

Komentarji: