Komentar z zgovornim naslovom Zakaj Trumpova vlada čisti nesnago Savdske Arabije kritizira državnega sekretarja ZDA Mika Pompea, ki je šel v torek v Riad, da od savdskih vladarjev zahteva pojasnila, vendar je ves nasmejan s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom ob strani deloval veliko manj odločen, da izve resnico, kot pa da de facto vladarju Savdske Arabije pomaga pobegniti krizi, ki jo je sprožil.

Časopis dodaja, da je najboljša metafora za Pompeovo diplomacijo to, kar so novinarji videli pred savdskim konzulatom v Carigradu - čistilno ekipo z vedri, čistili in metlami za brisanje. Trump po mnenju časopisa nakazuje, da je več kot pripravljen pomagati pri tem izmikanju odgovornosti. Med drugim s svojim tvitom o telefonskem pogovoru s savdskim vladarjem, ki mu je zanikal, da bi kaj vedel o Hašokdžiju.

Savdijci radi obiščejo Trumpove hotele

Trump nenehno opozarja, da Hašokdži ni ameriški, ampak savdski državljan in s tem namiguje, da Washingtonu ni potrebno ukrepati, čeprav je Hašodži živel v ZDA z dovoljenjem za delo in bivanje oziroma tako imenovano zeleno karto. Potem tudi nenehno prinaša na dan 110 milijard dolarjev vredne pogodbe za prodajo orožja Riadu, skupaj z nekaterimi kongresnimi zavezniki pa poudarja, da je Savdska Arabija pomemben zaveznik ZDA na Bližnjem vzhodu, s katero skupaj pritiskajo na Iran.

Trump je sicer v sredo skušal zanikati, da pomaga Savdski Arabiji, da se izogne odgovornosti. »Ne, nikakor ne, želim le izvedeti kaj se je zgodilo. Nič ne bom zakrival,« je dejal in povedal, da do konca tedna pričakuje celovito poročilo Pompea.

Trumpu se je zdelo pomembno tudi tvitniti, da nima nobenih investicij v Savdski Arabiji. tako kot jih nima niti v Rusiji. To je sicer res, vendar imajo Rusi in Savdijci investicije v Trumpovih nepremičninah, savdska vlada pa je najboljša stranka Trumpovega hotela v Washingtonu, kar sproža kritike, da je ameriška vlada na prodaj.

Številni ameriški mediji na podlagi neimenovanih virov že poročajo, da je scenarij Riada v dogovoru z ali vsaj blagoslovom Washingtona tak, da bi sedaj vse skupaj prikazali kot spodletelo zaslišanje Hašokdžija in na videz kaznuje enega ali dva odgovorna, vsaj dokler zadeva ne potihne.

Objavili zadnji Hašokdžijev prispevek

Washington Post zahteva tudi, da dokler ne bo razkrita resnica o Hašokdžijevi usodi, morajo ameriška podjetja prekiniti posle s savdskim režimom, ameriški kongres pa naj ustavi vso prodajo orožja. Savdski prestolonaslednik ima naslednji teden veliko mednarodno investicijsko konferenco in nekaj ameriških podjetij je udeležbo že odpovedalo. V sredo se je za to odločila tudi direktorica Mednarodnega denarnega sklada Christine Lagarde.

Časnik je objavil tudi zadnji Hašokdžijev prispevek, ki so ga hoteli z njim še urediti, a, kot je zapisala urednica Karen Attiah, ga ne bo več nazaj. V tem prispevku Hašokdži piše o pomenu svobode medijev v arabskem svetu.

»Arabski svet se sooča s svojo verzijo železne zavese, ki pa je niso vsilili zunanji akterji, ampak domače sile, ki se borijo za oblast,« je zapisal in pozval k vzpostavitvi »neodvisnega mednarodnega foruma, ki bi bil prost vpliva nacionalističnih vlad, ki s propagando širijo sovraštvo«, da bi bili prebivalci lahko obveščeni o dogodkih v svetu.

Trump včeraj zaprosil Turčijo za predajo posnetkov glede novinarjevega izginotja

Ameriški predsednik je sicer že včeraj dejal, da je zaprosil Turčijo, naj posreduje tonske in videoposnetke v povezavi z izginotjem Hašokdžija in bo o tem povprašal tudi državnega sekretarja Mika Pompea nemudoma po njegovi vrnitvi iz Turčije.

Po Trumpovi oceni posnetki verjetno obstajajo. Ni pa želel potrditi ali zavrniti informacije, da primer preiskuje tudi FBI, vendar pa je ponovil, da Hašokdži ni bil ameriški državljan. Savdsko Arabijo je izpostavil kot pomembnega zaveznika na Bližnjem vzhodu in spet spomnil, da je naročila za 110 milijard dolarjev vojaške opreme.

Sicer pa je Trump v intervjuju za tiskovno agencijo AP med drugim primerjal obtožbe na račun Savdske Arabije zaradi umora novinarja z obtožbami na račun vrhovnega sodnika Bretta Kavanaugha. V obeh primerih naj bi se hitelo s sklepi, obtoženi pa, kot je dejal, morajo dokazovati svojo nedolžnost. Poudaril je, da je treba najprej ugotoviti, kaj se je zgodilo z novinarjem. Po oceni predsednika ZDA se spet dogaja to, da je nekdo kriv, dokler ne dokaže nedolžnosti.