Svoboda medijev: Tožilstvo hoče še četrti novinarski skalp

Sova ob podpori državnega tožilstva v pregon novinarja zaradi Koalicije sovraštva.

Objavljeno
25. januar 2015 21.49
Rok Kajzer, notranja politika
Rok Kajzer, notranja politika
Ljubljana – Čez dva dni bo črna sreda za slovensko novinarstvo: na okrajnem sodišču se bo nadaljevalo sojenje novinarki Dela Anuški Delić, v prostorih specializiranega državnega tožilstva pa bodo zaslišali novinarja TV Slovenija Erika Valenčiča. Skupni imenovalec obeh postopkov je Slovenska obveščevalno-varnostna agencija, po domače Sova.

Novinar TV Slovenija (TVS) Erik Valenčič je prejšnji teden prejel »lepe pozdrave« od oblasti – vabilo na zaslišanje v vlogi osumljenca, ker da je storil kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov po drugem odstavku 260. člena kazenskega zakonika, ko je pred enim letom v dokumentarni oddaji TVS Koalicija sovraštva o slovenskih skrajnih desničarjih objavil dokument Sove z dne 11. september 2012.

Tožilstvo mu očita, da je to storil v nasprotju z zakonom o tajnih podatkih »in v nasprotju z dolžnostjo varovanja tajnih podatkov«. Toda zakon o tajnih podatkih jasno določa, da so tajne podatke dolžni varovati organi, ki tajnost določajo oziroma so s tajnimi podatki seznanjeni v okviru izvajanja zakonsko določenih nalog. In četudi se tožilstvo nemara naslanja na 1. člen zakona, ki navaja tiste, ki morajo ravnati po njegovih določbah – med temi ni novinarjev –, in dodaja, da je za varovanje tajnega podatka odgovoren vsak, ki se je z njim seznanil, pa niti to ne more držati vode. Podatek bi moral biti označen s stopnjo tajnosti, da bi veljal za tajnega, a dokument, ki je bil objavljen v dokumentarni oddaji, ni imel oznake tajnosti. O tem se lahko prepriča vsak na spletnem mestu rtvslo.si.

Poleg tega je bil dokument – Poročilo o aktivnostih skrajnih skupin v Sloveniji – močno sporen, saj ga je leta 2012 spremljala večmesečna agonija parlamentarne komisije za nadzor nad obveščevalnimi službami, ker je tedanja vlada s posredovanjem poročila zavlačevala. Še več, pripravljena so bila menda kar tri poročila, ki so se med seboj razlikovala tudi po konkretnosti opisa delovanja desnih skrajnežev pri nas. To se je razkrilo šele po tem, ko je Sovino poročilo želela pridobiti predsednica parlamentarne preiskovalne komisije o ekstremizmu Maja Dimitrovski.

Pregon zahteval Gorenak

»Za moj pregon se je prvi javno zavzel Vinko Gorenak, in sicer takoj po predvajanju oddaje Koalicija sovraštva,« je v odzivu na prejem vabila na zaslišanje pojasnil Valenčič in pri tem spomnil, da je bil Gorenak »notranji minister v Janševi vladi, ki je zavlačevala z dostavo poročila Sove o skrajnih skupinah«. Meni, da so se »pri Janši bali, da bo v javnost prišlo še več podatkov o povezavah med SDS in slovenskimi neonacisti«, češ da te že dalj časa poskušajo prikriti, oddaja pa jih je po njegovem mnenju »zelo vznemirila in od takrat vodijo gonjo proti meni kot novinarju, kjerkoli lahko«. Dodal je, da je Gorenaku, potem ko je ta lani pri generalnem tožilcu Zvonku Fišerju javno zahteval pregon zoper njega, v javnem pismu namignil, da o povezavah med SDS in neonacisti ter resničnih organizatorjih nasilnih izgredov med protivladnimi protesti konec leta 2012 ve še veliko več, nakar je nekdanji minister »pri priči utihnil in začeli so se drugačni pritiski name«. Med drugim sta pred nekaj meseci RTVS obiskala dva kriminalista in »vodstvo hiše zasliševala o tem, ali sem dobil službo na televiziji«.

Kar zadeva objavo dokumenta, Valenčič zavrača, da je razkril tajne podatke, temveč da je prek objave poročila Sove pokazal in dokazal, da je bilo to cenzurirano, saj so bile iz njega izbrisane »vse relevantne informacije o delovanju in povezavah desničarskih skrajnežev«. To ga sicer ne preseneča, pravi, »če pa imajo v vrstah SDS tudi neonaciste«. In še: »To poročilo nima oznake tajnosti na njem in po moji oceni ni analitično, temveč politično.«

Naj spomnimo, da sta bila pred poletjem lani zaradi ovadbe, ki jo je vložila Sova, zaslišana tudi novinarja Dnevnika Meta Roglič in Peter Lovšin, in sicer zaradi objave statističnih podatkov o delovanju agencije. Kot je znano, se je pred nekaj tedni že začela glavna obravnava v sojenju novinarki Dela Anuški Delić, ki je razkrila povezave med stranko SDS in neonacistično organizacijo Blood and Honour Slovenija, Sova pa ji očita objavo »njenih« tajnih podatkov.