Slaba banka je postala največji hotelir v državi

Družba za upravljanje terjatev bank postaja največji hotelir v državi. V slabi banki nameravajo v dveh do petih letih izboljšati poslovanje hotelov.

Objavljeno
29. maj 2015 13.40
Posodobljeno
29. maj 2015 13.40
bsa/hotel bernardin
Nejc Gole, Maja Grgič, gospodarstvo
Nejc Gole, Maja Grgič, gospodarstvo

DUTB se je odločila za pr

evzem nepremičnin večjih upravljavcev hotelov, do katerih ima terjatve. Pod okrilje DUTB, za ta namen je ustanovila tudi posebno družbo (SPV), se seli 41 hotelov z apartmaji, bazeni in tako dalje iz Sava turizma, Istrabenz turizma, Hotelov Bernardin, NFD holdinga, Hotela Marita, MPM Engeneeringa, Thermane Laško, Mestnih vrat, RG Hauptmana in ŠC Pohorje.

Istrabenz turizem ima v lasti hotel Kempinski Palace Portorož, Lifeclass Grand hotel Portorož ter hotele Apollo, Riviera, Slovenija, Neptun in Mirna. Sava ima v lasti hotele na Bledu in več term v vzhodni Sloveniji. Bernardin ima hotele in apartmaje na Obali med njimi hotele Bernardin, Historion, Vile Park, Barka, Haliaetum, Mirta in Salinera. MPM Engeneering upravlja Park Hotel Bohinj in Aqua park, Mestna vrata s City hotelom Maribor, RG Hauptman pa s Hotelom Ocean. Med 41 hotelov v DUTB štejejo še hotele v Termah Dobrna in Terme Olimia, kjer ima DUTB manjšinske deleže.

Slaba banka ima v svojem portfelju izpostavljenost do 30 odstotkov vseh hotelskih kapacitet v Sloveniji. »Morali bomo opraviti boljše delo kot dosedanji lastniki,« je poudaril glavni izvršni direktor DUTB Torbjörn Månsson. V DUTB načrtujejo izboljšanje poslovnih rezultatov hotelov, ki so po njihovih navedbah pod slovenskim povprečjem, v dveh do petih letih. »Ocenjujemo, da bomo lahko zagotovili 60-odstotno povečanje vrednosti sredstev,« je dejal Månsson.

Po njegovih besedah imajo v DUTB znanje o prestrukturiranju hotelov, morali pa bodo sodelovati tudi s tistimi, ki imajo znanje o hotelirstvu. Månsson je na naše vprašanje, kaj se bo pod njihovim lastništvo spremenilo za hotele, odgovoril, da bodo več investirali, ker denar ne bo uhajal k lastnikom, bolj stroškovno bodo učinkovitejši, a ne bodo varčevali pri storitvah, ki vplivajo na zadovoljstvo gosta, imeli bodo boljša vodstva, hoteli bodo izkoriščali sinergije med seboj. Če bo zaradi optimizacije vrednosti potrebno, bodo ločili dejavnosti upravljanja hotelskih blagovnih znamk od dejavnosti upravljanja nepremičnin. »Vizija DUTB vključuje oblikovanje zdravega in dobro vodenega poslovanja, podprtega z investicijami, ki bodo zagotavljale dobičkonosnost in rast tudi onstran meja Slovenije,« pravijo v slabi banki.

Hotelirstvo - tek na dolge proge

Da bo DUTB postal lastnik hotelov, ni dobro. Ti potrebujejo strateške, dolgoročne lastnike, je povedal predsednik izvršilnega odbora Združenja hotelirjev Slovenije Gregor Jamnik. »Hotelirstvo je tek na dolge proge; na dolgi rok se poveča vrednost hotelov z izboljšanjem kakovosti, uvajanjem dodatnih storitev za povečanje zadovoljstva gosta. Nato lahko govorimo o povečanju zasedenosti in povprečne cene na noč. To je zdrava organska rast v hotelirstvu. V kratkem času je težko povečati zasedenost in povprečno ceno na noč, razen z megainvesticijami. Investicije se v hotelirstvu povrnejo v 10 do 15 letih,« je pojasnil Jamnik in opozoril, da se na vrednost hotelov kratkoročno lahko poveča le z rezanjem stroškov.

DUTB bo po nekaj letih hotele namenil prodaji. »Želimo si strateških investitorjev, ki jim bo jasno delovanje hotelirstva,« je dejal Jamnik. Opozoril je na portoroške hotele Metropol, ki so v hrvaški lasti. »Tu vidimo, da se tuji lastniki, za katere smo mislili, da so strateški, ne vedejo kot strateški. Težava je, da je težko ugotoviti namen kupca,« je pred »špekulativnimi nakupi« opozoril naš sogovornik.

Vojna s Savo


Največji delež v hotelirskem portfelju DUTB pomenijo sredstva, povezana z družbo Sava turizem, v kateri je DUTB prevzela lastništvo nad 99 odstotkom delnic. Po Månssonovih besedah so se za unovčitev terjatev odločili, ker Sava ni pripravila dovolj dobrega načrta prestrukturiranja - zato bo po njegovem predvidevanju Sava prihodnji teden šla v prisilno poravnavo.

V Savi so nad potezo DUTB ogorčeni, saj da so delnice zasegli, čeprav še veljajo učinki začetega postopka preventivnega prestrukturiranja, med katerimi je tudi zadržanje dospelosti terjatev: »Plenjenje delnic je bilo izvedeno v nasprotju z določbami kreditnih pogodb in pogodb o zavarovanju, saj sama terjatev DUTB še sploh ni dospela. Navedeno dejanje je tudi v nasprotju z zakonodajo, ki opredeljuje postopek preventivnega prestrukturiranja, in ker sodni postopek ni končan, plenjenje delnic ni bilo pravno dopustno in niti dovoljeno.«

Iz DUTB so še sporočili, da sta finančno in gospodarsko ministrstvo seznanjeni z njihovimi ukrepi. Prepričani so, »da je iskanje sinergij, ki jih omogoča večji portfelj sredstev, koristno in skladno s cilji državne klasifikacije sredstev«.

Vlada je Savo v strategiji upravljanja sicer uvrstila med pomembne naložbe, v katerih naj bi SDH in Kad ostala najmanj četrtinska lastnika. Državni sekretar Metod Dragonja je to odločitev utemeljeval z vlogo Save v turizmu. »Sava zdaj upravlja okoli 30 hotelov in zagotavlja pomembne učinke glede prodaje turističnih produktov. To je bila ključna odločitev,« je povedal v pogovoru za Delo in podobno je v sredo pojasnjeval tudi v parlamentu.
Neuradno je mogoče izvedeti, da sta bila nad odločitvijo DUTB presenečena tudi državna lastnika Save - Kad in SDH.