Drugo mnenje

Varuhinja nasprotnikom obveznega cepljenja vlila upanje

Ž.K. / Novice Svet24
6. 3. 2018, 20.00
Deli članek:

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v javnost poslala še drugo mnenje o prihajajočih spremembah zakona o nalezljivih boleznih. Če bodo njeni nasveti upoštevani, zakona v tem mandatu skoraj gotovo ne bo.

Revija Zarja
Precepljenost v Sloveniji pada.

Predlagane spremembe zakona so prinesle delitve tudi znotraj strank, saj si poslanci niso enotni. Čeprav se bo vsak poslanec odločal sam, pa trenutno kaže, da bo predlog zbral potrebno podporo. 

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer zaradi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o nalezljivih boleznih, ki med drugim predlaga, da necepljenim otrokom ne bi dovolili vpisa v vrtec, nima miru. Nasprotniki cepljenja so se v želji, da bi nekdo zaščitil njihovo pravico do vzgoje otrok v skladu z njihovimi pogledi in prepričanji, v zelo velikem številu obrnili na varuhinjo človekovih pravic. Ta je pred tedni v javnost poslala obvestilo, s katerim je nasprotnike cepljenj razočarala. Zapisala je namreč, da prepoved vpisa v vrtec ne krši ustavnih pravic staršev oziroma da je javno zdravje oziroma cepljenje bolj pomembno od njihovih pravic.

Analiza in javna razprava

Toda stiska staršev in velik pritisk na varuhinjo v obliki elektronske pošte, klicev ter javnih objav sta vseeno obrodila sadove. Tako je varuhinja konec preteklega tedna v javnost poslala novo obvestilo, ki nasprotnikom cepljenja vseeno daje kanček upanja, da zakon ne bo sprejet v obliki, kot je predlagan.

Takole so zapisali v uradu varuhinje: »Varuh je ministrstvu za zdravje predlagal, naj v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) in pristojnimi izvajalci zdravstvene dejavnosti pripravi analizo uresničevanja (trenutno veljavnega, op. p.) zakona, ki bo posebej opozorila na vsa odprta vprašanja v zvezi z obveznim cepljenjem otrok, ter organizira javno predstavitev analize in njenih ugotovitev. Menimo, da bi takšna analiza omogočila pripravo strokovnih podlag za spremembe zakona o nalezljivih boleznih, v javni razpravi pa bi lahko soočili vse argumente v prid in proti obveznemu cepljenju ter izoblikovali predloge primernejše ureditve preprečevanja in obvladovanja nalezljivih bolezni.«

Lovljenje rokov

Če bi poslanci spremembe zakona potrdili, bi ta romal še v državni svet. Če tam ne bi dobil podpore, bi morali poslanci ponovno glasovati o njem, a zaradi konca mandata je to le malo verjetno. 

Čeprav se varuh tokrat ni ukvarjal s samo vsebino predloga sprememb zakona, pa bi v primeru, da bi se oblasti odločile sprejeti njegov nasvet in pripraviti analizo izvajanja zakona ter odpreti javno razpravo, gotovo zamudili zadnjo sejo državnega zbora, na kateri bi bil zakon lahko sprejet. Obravnava sprememb zakona je namreč predvidena za aprilsko in hkrati zadnjo redno sejo državnega zbora v tem mandatu.

Pravi naslov

Varuhinja je svoj predlog naslovila na ministrstvo za zdravje, ki je resda izvajalec in pripravljavec zdravstvene politike, a ni predlagatelj sprememb zakona. Toda kot so nam povedali v uradu varuhinje, poslancev oziroma predlagateljev ne bodo posebej obveščali o svojih stališčih, jih bodo pa predstavili ob obravnavi sprememb zakona v državnem zboru.