O alpinistih Alešu Holcu in Petru Mežnarju še vedno nobenih novic

Ju je ustavila reka? Helikopter je na poti proti območju.

Objavljeno
24. julij 2014 22.07
Posodobljeno
25. julij 2014 06.00
Zorana Baković, zunanja politika
Zorana Baković, zunanja politika

Ljubljana – Še vedno ni nobenih novic o slovenskih alpinistih, ki sta izginila na zahodu Kitajske, čeprav kitajski vojaški reševalci s helikopterjem vztrajno preletavajo območje, na katerem bi domnevno morala biti. S kitajskimi oblastmi sta nenehno v stikih Planinska zveza Slovenije (PZS) in slovensko zunanje ministrstvo.

Aleš Holc in Peter Mežnar sta člana mednarodne odprave, katere cilj je bila osvojitev vrhov Durbin Kangri I in II, Barnag Kangri in Kaimuk Kangri, visokih od 6824 do 6952 metrov. Oba sta člana Alpinističnega odseka Kamnik in sta zelo izkušena alpinista, ki sta že osvajala najvišje svetovne, tudi himalajske vrhove. Odprava, ki sta se je udeležila, je raziskovala gorovje Karakorum oziroma območje Šaksgam, ki velja za zelo slabo raziskano območje, na katerem vsako leto organizirajo komaj eno ali dve alpinistični odpravi.

Ju je ustavila reka?

Holc in Mežnar sta se proti vrhu Durbin Kangri II odpravila 5. julija, takrat sta se tudi zadnjič oglasila po satelitskem telefonu. Petnajstega julija bi se morala vrniti v bazni tabor in se pridružiti drugim članom odprave, a se to ni zgodilo, zato je PZS v sodelovanju s slovenskim zunanjim ministrstvom takoj sprožila iskalno akcijo.

Alpinisti iz PZS so na podlagi izkušenj ocenili, da sta imela Holc in Mežnar verjetno dovolj hrane za 12 dni, kar pomeni, da sta jo zdaj že porabila. Na tem območju tudi ni nobenih težav z vodo, zato verjetno še šest dni njuno stanje ne bi smelo biti kritično. Na tiskovni konferenci, ki jo je PZS pripravila v sredo, so kolegi pogrešanih alpinistov povedali, da upajo, da bosta Holc in Mežnar uporabila vse svoje dosedanje izkušnje v boju z visokimi gorami. »Mislim, da imata dobre možnosti, da preživita še teden dni,« je povedal izkušeni alpinist Andrej Štremfelj.

Socialni eksperiment

Vsi upajo, da je slovenska alpinista ustavila reka v Šaksgamski dolini, ki je zaradi tajanja velikih kosov snega hitro narasla. Britanci, Američani, Nemci in Ukrajinci, ki so bili prav tako člani omenjene odprave, so že pregledali pot, po kateri sta se odpravila Slovenca, vendar so lahko prišli samo do reke in ugotovili, da je ni več mogoče prečkati. Alpinizem v Šaksgamski dolini je znan prav po težavah zaradi rek, saj jih je zelo nevarno prečkati, od avgusta dalje pa sploh ne.

»Zagotoviti poskušamo predvsem helikopterski prevoz in pregledovanje območja, a je to ravno zaradi oddaljenosti območja zahteven logistični zalogaj za tamkajšnje reševalce. Po zadnjih informacijah je helikoptersko reševanje odobreno in helikopter je na poti proti območju,« piše v izjavi PZS za javnost. Strokovnjaki pravijo, da so kitajske oblasti sicer pripravljene sodelovati, vendar imajo celo izkušeni kitajski reševalci velike težave zaradi nepoznavanja terena.

Reševalci vsak dan znova upajo, da bodo zagledali Aleša Holca in Petra Mežnarja živa in nepoškodovana. Oba alpinista sta se odpravi priključila prav zato, ker ju je pritegnilo neraziskano območje, na katero še ni stopila človeška noga. »Kakšna presenečenja nam pripravlja Šaksgam in kako se je obnesel socialni eskperiment devetih popolnih neznancev na enem najbolj prostranih in osamljenih krajev sveta, poveva konec julija,« je zapisal Mežnar na internetni strani AO Kamnik. Vsi pričakujejo, da jim bosta o svojih doživetjih pripovedovala pogrešana alpinista sama.