Balkanski okostnjaki prvega nadzornika SDH

Ime njegovega nekdanjega podjetja v Republiki srbski najdemo v aferi z varnostnimi agencijami Milorada Dodika.

Objavljeno
04. maj 2016 19.51
Predsednik nadzornega sveta SDH, Damijan Belič, je podal dodatna pojasnila glede imenovanja nove uprave SDH. Ljubljana, 2. november, 2015.[SDH,Damijan Belič,predsedniki,nadzorni sveti,gospodarstvo]
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana − Včeraj se je iztekel rok, do katerega se je bilo mogoče prijaviti na javni poziv za nadzorniške kandidate NLB, a na SDH števila prispelih imen nočejo razkriti. Kot kaže, pa se pred novim krogom izbora nadzornikov naše največje banke stiska tudi krog okoli organov upravljanja Slovenskega državega holdinga (SDH).

Po hodnikih je tako včeraj zakrožila informacija, da ima prvi nadzornik SDH Damijan Belič podjetje v Republiki srbski, ki da ga ni prijavil Komisiji za preprečevanje korupcije. Belič pravi, da to ne drži. Pojasnjuje, da je imel prek svojega podjetja VK holding pred časom 88-odstotni lastniški delež v družbi za zaščito ljudi in imetja Centurion iz Bjeljinje, a ga je leta 2009 prodal. Preostalih 12 odstotkov je imel po dosegljivih podatkih v lasti direktor družbe Niko Sjerić.

Dodikove pravarojaške enote

A ime družbe Ceturion je leta 2009 mogoče najti v mreži afere o financiranju zasebnih varostnih agencij z javnim denarjem, kar naj bi po poročanju bosanskih medijev podpiral sam predsednik Republike srbske Milorad Dodik, zaradi česar so mu mediji očitali, da gre za oboroževanje in podpiranje njegovih osebnih paravojaških enot.

Belič zanika, da bi bil kakorkoli vpleten v te sporne posle. »Dodika v življenju nisem srečal ali z njim imel stikov,« zatrjuje Belič. Pojasnil je, da je VK holding od Nove Banke v Banjaluki odkupil dejavnost varovanja poslovnovnih prostorov banke, s čimer se je ukvarjal Centurion. Po Beličevih besedah so storitev prevozov denarja in varovanja nato ponujali tudi različnim slovenskim podjetjem, ki so poslovala na tistem območju. »Ko je posel dosegel tak obseg, da ga ni bilo več mogoče obvladovati iz Slovenije, smo ga prodali banjaluškemu podjetju,« pravi. Kupec je bila družba Sector Security, ki je prav tako varnostno podjetje.

Mediji so povezavo Centurion iz Bijeljine s politko utemeljevali tudi s tem, da je družba od Investicijske razvojne banke v Republiki srbski aprila 2009 prejela 451.591 konvertibilnih mark kredita.