stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

jankovic hokej Ekipa24.si

Velike spremembe v zmajevem gnezdu! Novo ime ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Španska policija aretirala do Erdogana kritičnega nemškega pisatelja turškega rodu

Deli na:
Španska policija aretirala do Erdogana kritičnega nemškega pisatelja turškega rodu

Dogan Akhanli - Foto: Wikimedia

Španska policija je med dopustom prijela v Kölnu živečega pisatelja turškega rodu Dogana Akhanlija, za katerega je Turčija izdala Interpolovo tiralico.

Obtožbe na njegov račun zaenkrat niso znane, več nemških politikov pa je dejanje označilo za politično motivirano.

Akhanli je bil aretiran v jutranjih urah v hotelu v mestu Granada na jugu Španije, poročanje nemških medijev povzemajo tuje tiskovne agencije. Prijeli so ga na podlagi t. i. rdeče tiralice, ki jo je zanj prek Interpola izdala Turčija.

Kot je dejal njegov odvetnik Ilias Uyar, mu še niso dovolili dostopa do klienta, obtožbe na njegov račun pa niso jasne. Po njegovem prepričanju gre za del "lova na kritike turške vlade, ki živijo v drugih državah Evrope".

Novica je povzročila val zgražanja v Nemčiji, kjer številni politiki pozivajo k njegovi izpustitvi. "Zunanje ministrstvo sem pozval, naj nemudoma ukrepa pri španskih oblasteh in prepreči izročitev Turčiji," je v Berlinu dejal predstavnik Zelenih Volker Beck.

Oglasil se je tudi kanclerski kandidat socialdemokratov Martin Schulz, ki je aretacijo Akhanlija označil za nezaslišano in se prav tako zavzel za njegovo izpustitev. Škandal je že, da turški predsednik Recep Tayyip Erdogan v Turčiji da zapirati nedolžne aktiviste za človekove pravice in novinarje, je dejal. "Ko pa to poskuša še izven ozemlja Turčije, se moramo kot Evropejci temu odločno zoperstaviti," je dodal.



Zunanje ministrstvo naj bi bilo sicer s primerom seznanjeno in naj bi pisatelju nudilo konzularno pomoč, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Akhanli živi v Nemčiji, odkar je leta 1991 zbežal iz Turčije in ima nemško državljanstvo. V preteklosti je bil v Turčiji že aretiran zaradi opozicijskih dejavnosti, vključno z izdajanjem levičarskega časnika. Priprli so ga tudi avgusta 2010, ko je potoval v Istanbul, a so ga decembra istega leta izpustili. V svojih delih je večkrat pisal o genocidu nad Armenci.

Odnosi med Berlinom in Ankaro so se močno zaostrili po lanskem neuspelem državnem udaru v Turčiji, po katerem so oblasti v državi odpustile približno 150.000 ljudi in jih na tisoče priprle, vključno z več nemškimi državljani.

Za nove napetosti je v petek poskrbel Erdogan, ki je pozval Turke v Nemčiji, naj na septembrskih parlamentarnih volitvah ne volijo krščanskih demokratov (CDU) kanclerke Angele Merkel, levosredinskih socialdemokratov (SPD) ali Zelenih, češ da so "sovražnice Turčije".

Tako Merklova kot Schulz sta se odzvala z jasnim sporočilom, da ne bosta dovolila vmešavanja Erdogana v volitve. Nemški zunanji minister Sigmar Gabriel pa je Erdoganove pozive označil za poseg v suverenost Nemčije.