Rekorderji v zaščiti izumov: Gorenje, Institut Jožef Stefan, Lek in Krka

Na uradu za intelektualno lastnino prejmejo povprečno po eno patentno prijavo na dan.

Objavljeno
20. julij 2017 22.08
S. D.
S. D.

Da je izum treba zaščititi, se zavedamo tudi Slovenci. Na našem uradu za intelektualno lastnino prejmejo povprečno okoli 360 nacionalnih patentnih prijav na leto ali, če posplošimo, skoraj vsak dan eno. Lani so jih največ podelili za področje človekovih potreb.

Slovenski rekorder po številu veljavnih patentov je skupina Gorenje, sledijo Institut Jožef Stefan, Lek in Krka. A naša podjetja se pri številu patentov ne morejo kosati s svetovnimi mogotci, med katerimi je rekorder IBM, ki je lani dobil kar 8023 patentov. Pri nas tudi ni odmevnih patentnih sporov, ki so na svetovnem zemljevidu stalnica.

Boj s tekmeci in troli

Visokotehnološka podjetja si pogosto skačejo v lase, tudi z željo patentirati preproste in splošne značilnosti pametnih telefonov, kot so, recimo, postopek, kako telefonsko številko prilepiti v povezavo, na katero je mogoče klikniti, »podrsaj za odklepanje« ali pa avtopopravki pri črkovanju. Že nekaj let se borijo tudi s patentnimi troli – podjetji, ki živijo od licenc in odškodnin v patentnih sporih in nimajo lastne proizvodnje. In prav lahko se zgodi, da bodo sčasoma visokotehnološka podjetja imela več odvetnikov kot inženirjev.

O zaščiti izumov preberite več v jutrišnji izdaji poslovnega tednika Svet kapitala, kjer lahko preberete tudi:

* Kdo po Mariu Draghiju?

Barbara Kramžar ugotavlja, da se zdi, da se bo pred očmi evropske javnosti odigrala tekma med jugom in severom. Ali pa se ta že, saj so že zdaj vse živahnejša ugibanja o prihodnjem predsedniku Evropske centralne banke.

* Na kosilu: Gregor Krušič, poslovnež in direktor Teniške zveze Slovenija

Pija Kapitanovič se je na kosilu pogovarjala z nekdanjim vrhunskim teniškim igralcem, uspšnim poslovnežem in direktorjem Teniške zveze Slovenije, ki se po novem imenuje Tenis Slovenija.

* Ljubljana še ni turistično prenasičena

Simona Drevenšek in Katja Svenšek pišeta o tem, da turizem v Ljubljani iz leta v leto ruši rekorde in letos ni nič drugače. V prvih petih mesecih je glavno mesto po podatkih statističnega urada obiskalo že skoraj četrt milijona turistov, skoraj 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Pri tem so zabeležili skoraj pol milijona nočitev, kar je prek 17 odstotkov več kot lani.

* Čehi nam radenske sploh ne želijo več dobavljati

Pija Kapitanovič je obiskala Vladimirja Poliča, enega od ustanoviteljev prve komercialne televizije v Sloveniji, Kanala A, ki je svoj prvi izum, radijski sprejemnik, prodal že pri dvanajstih letih. Kaj ji je povedal?

* Igra lordov, ki je že zdavnaj prerasla v igro milijonov

Jan Bratanič piše o tem, da je teniški cirkus iz leta v leto večji, osrednji igralci večmilijardne industrije pa si delijo vse večje denarne nagrade. In čeprav tenis v Sloveniji najbrž ne velja več za statusni simbol med tistimi, ki se želijo počutiti del elite - to je že pred leti postal golf - so mojstrovine v belo odetih dam in gospodov iz preteklih tednov tudi v naših krajih sprožile val vznemirjenja.

* Nori na patente

Simona Drevenšek piše o patentih. Avtomatska puška Kalašnikovka, ki so jo izdelovali v komunistični Rusiji, do leta 1997 ni imela patentne zaščite. danes pa je pri vsakem izumu pomemebno, da ga čim prej zaščitimo.

* Modni samuraj

Aleš Čakš piše o tem, da so sodelovanja velikih imen mode in šovbiznisa z največjimi modnimi hišami so zdaj že stalnica.

* Podjetnik in občina 
z roko v roki? Primer: Ribnica

Klemen Košir piše, da je Ribnica prepoznavnejša tudi zaradi podjetja Riko v mednarodnem okolju. Če jo obiskuje oblikovalec Philippe Starck in druga svetovno zveneča imena, gotovo nekje lepo odzvanja.

* Vsakdanje navade uspešnih ljudi: Darko Brlek, direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana

Petra Kovič odkriva navade Darka Brleka, direktorja in umetniškega vodjo Festivala Ljubljana.