Zaradi naglice pri razrešitvi selektor vrnil žogico

Predsednik Veslaške zveze Slovenije selektorski stolček vrnil Milošu Janši.

Objavljeno
23. oktober 2014 21.22
Slovenija, Bled, 01.06.2012. Milan JANSA, selektor slovenske veslaske reprezentance. Foto: Uros HOCEVAR/Delo
Tanja Volarič, šport
Tanja Volarič, šport

Ljubljana – Več kot mesec po odločitvi, da z mesta selektorja veslaških reprezentanc umakne Miloša Janšo, je predsednik veslaške zveze Slovenije Jošt Dolničar žogico vrnil na začetek. Janši je vrnil mandat, potem ko se je ta pritožil na postopek svoje razrešitve, zna pa se zgoditi, da bo gordijski vozel zdaj presekal prav Janša.

»Miloš Janša je namreč podal ugovor na sklep o razrešitvi, češ da je bil kršen postopek in da glede na statut VZS predsednik ne more samoiniciativno razrešiti selektorja. V postopku ugovora je bilo ugotovljeno, da so podane različne prakse glede samega imenovanja selektorja v odločitvah organov VZS in da obstajajo nejasnosti oziroma protislovja glede imenovanja in razrešitve selektorja v aktih VZS. Predsednik Jošt Dolničar je zaradi nejasnosti in nedorečenosti pravil in prakse glede samega postopka v korist pritožnika sprejel odločitev, da sklep o razrešitvi prekliče. Obenem pa je Izvršnemu odboru VZS dal pobudo, da se opredeli do različnih praks in tolmačenj ter da ustrezne usmeritve za tovrstne postopke,« so v uradnem sporočilu zapisali pri Veslaški zvezi Slovenije, sekretar zveze Jernej Slivnik pa je dodal, da je kamen spotike predvsem 22. člen, ki si ga je mogoče različno razlagati.

A v njem jasno piše, da »predsednik zveze imenuje in razrešuje selektorja reprezentanc VZS v skladu s sprejetimi merili IO VZS in na predlog trenerske komisije«. Dolničar, sicer enako kot Janša diplomirani pravnik, tega po neuspešnem SP septembra očitno ni upošteval. S tem pa je dal tvorcu vseh največjih slovenskih veslaških uspehov v zadnjih 25 letih dovolj priložnosti, da od lani novi vodilni zasedbi krovne organizacije zagreni vsaj nekaj tednov. Dolničar je medtem h koncu sicer že pripeljal pogajanja z novim selektorjem – sprva so njegovo potrditev pri VZS načrtovali za minuli ponedeljek –, mesto naj bi po nam dostopnih podatkih ponudil mariborskemu trenerju Dušanu Juršetu, kar je bilo tudi pričakovano glede na njegovo dolgoletno vpetost v reprezentančno delo in uspešno vodenje mariborskega kluba.

Janša včeraj sicer ni želel pretirano komentirati birokratskega zapleta pri VZS, po katerem so mu vrnili selektorski status in s tem tudi pogodbo z veljavnostjo do leta 2016. »Dejstvo pa je, da če se povsem umaknem, v bližnji prihodnosti ni človeka, ki bi lahko prevzel delo z blejskimi veslači. In ne glede na razplet se bo nekdo moral pogovoriti tudi z veslači iz blejskega kluba,« je pojasnil najtrofejnejši slovenski trener, ki lahko pričakuje, da bodo v naslednjih dneh pri VZS le poskusili pravilno speljati postopek njegove razrešitve. Po vsej vodi, ki je stekla pod mostom, je namreč nemogoče, da bi ga zadržali na selektorskem mestu. »Vedno pa obstaja še tretja pot,« je skrivnosten Blejec, ki bi po moralnem zadoščenju sicer lahko tudi odstopil. V pogovoru za Delo je namreč včeraj tudi sam podvomil, ali bi z novim vodstvom še lahko našel skupni jezik o prihodnjih programih.

Ker ga je po odstopu na mestu predsednika trenerske komisije že nasledil Jurše – njegov najbolj naraven naslednik glede na leta dela v slovenskem veslanju –, bržkone ni dvomov, kakšno stališče bo v naslednjih dneh zavzel ta organ. Zanimivo pa je, da je Janša v minulih tednih še enkrat poskusil pregovoriti Iztoka Čopa, da bi zagrizel v veslaško jabolko, četudi je od leta 2012 upokojeni veslač in obenem podpredsednik VZS že večkrat namignil, da ima večje ambicije. »Sestala sva se šele v tem zadnjem obdobju, vendar je bil Iztok povsem nedoločen,« je priznal 64-letnik, ki je dobro vedel, da bi Čopove delnice v tem primeru najbolje kotirale. Škoda le, ker si zveza, ki si je skozi desetletja nabrala toliko simpatij in visok položaj v slovenski športni družbi, zadnja leta s takšnimi zapleti hitro ruši svoj ugled.