Za lendavski Petrochem naj bi se najbolj zanimal češki Dukoil

Naftin paradni konj: Dušan Stopar upa, da bodo pogodbe podpisali pred zimo.

Objavljeno
22. julij 2014 19.07
Dejan Karba, Ljutomer, N. G., gospodarstvo
Dejan Karba, Ljutomer, N. G., gospodarstvo
Lendava – Potem ko je nadzorni svet družbe Nafta Lendava prejšnji teden soglasno sprejel predlog poslovodstva o prodaji stoodstotnih deležev v lastništvu družb Nafta Petrochem, Nafta varovanje in v Industrijski čistilni napravi Petišovci, je generalni direktor nafte Dušan Stopar včeraj povedal le, da se s prodajo zagotavlja kontinuiteta poslovanja.

Komu in za koliko se bo prodajal Naftin paradni konj, generalni direktor lendavske Nafte Dušan Stopar na včerajšnji novinarski konferenci ni hotel govoriti: »Ko sem prišel v Nafto, se je njeno finančno prestrukturiranje že izvajalo. Gledali smo, kako lahko zagotovimo kontinuiteto poslovanja, in kot eden najugodnejših načinov se je kazal prek novih lastnikov. Predlog smo dali na nadzorni svet, ki je naš predlog sprejel.« Za paralelno prodajo so se po Stoparjevih besedah odločili zaradi večje odmevnosti: »S potencialnimi kupci – torej kupci naših proizvodov –, kot veste, že sodelujemo in poskušali smo jih odločno pritegniti, zato tudi tako jasna in glasna izjava o prodaji«. Stopar upa, da bodo »pogodbe z novimi kupci zapirali že pred prvimi snežinkami«.

Na naše vprašanje, kako je z likvidnostjo družbe, je Stopar odgovoril, da likvidnost izboljšujejo s prodajanjem neprofitnih sredstev – v Ljubljani naj bi prodali pisarno, v Lendavi pa stavbo poleg sedeža Petrochema: »S tem bomo omogočili višjo likvidnost za Nafto Petrochem, ki se bo izboljšala še s prodajo čistilne naprave, ki jo družba neuspešno prodaja že dolgo,« še pravi Stopar.

Omenimo naj, da so na likvidnostne težave Petrochema zaposleni opozarjali že debelo leto, konec letošnjega maja oziroma tik pred napovedano ustavitvijo proizvodnje pa so 10. aprila začeto stavko ustavili. Vodstvo družbe jim je sicer izplačalo plače, ki so jim jih dolgovali, a delavcem vodstvo Nafte vse do danes po besedah predstavnice zaposlenih v nadzornem svetu Vere Markoja še ni izplačalo vseh prispevkov: dolgujejo jim še izplačilo dveh.

Kakšna bo kupnina?

Višina kupnine za Nafto Petrochem bo po besedah naših virov odvisna predvsem od tega, ali bo v kratkem zagnana Naftina tovarna metanola, ki je zaradi previsoke cene zemeljskega plina nehala obratovati leta 2010. Po ciljih bi tovarna sicer morala že delovati, a se zaradi zavlačevanja slovaškega strateškega partnerja iCommodities, ki ga zastopa Eugen Hinrichs, načrti še niso uresničili. ICommodities in Nafta Petrochem sta marca letos sicer ustanovila podjetje Metanol, v katerem je slovaška družba pridobila 90-odstotni lastniški delež.

Kupec za Petrochem

Kdo je kupec Petrochema, ki se ukvarja s proizvodnjo petrokemičnih lepil, formalina in drugih petrokemičnih produktov, uradno ni znano. Neuradno smo izvedeli, da naj bi bil za Petrochem najbolj zainteresiran češki Dukoil, a glede na nam dostopne podatke je to majhno podjetje »prekratko« za nakup tovarne, kot je Petrochem. Z Dukoilovo ponudbo naj bi se po naših informacijah že seznanil Slovenski državni holding (SDH) in minister za gospodarstvo Metod Dragonja.