REKORDNO

Grki ujeli Slovenca s 370 kilami heroina

Objavljeno 25. april 2015 21.24 | Posodobljeno 25. april 2015 21.24 | Piše: Boštjan Celec

Policijski pes v Patrasu zavohal drogo in za zapahe spravil domžalska tovornjakarja.

ATENE, DOMŽALE  – Videoposnetek, ki so ga objavili številni grški spletni portali, prikazuje policijskega psa z vodnikom, kako stopita na prikolico tovornjaka, izurjena žival pa se čez kup železnih cevi zažene proti robu in že čez kako sekundo z gobčkom zmagoslavno izvleče rjav paketek. Nič manj zmagoslavno so se nato pred kamere postavili tudi grški policijski šefi in oznanili, da so v tem tovornjaku, ki je v pristaniškem mestu Patras čakal na vkrcanje na trajekt za Italijo, odkrili rekordno količino perfektno čistega heroina, natehtali so kar 369,2 kilograma. Aretirali so slovenska državljana, 33-letnega Klemna Ravbarja in 45-letnega Staneta Zabreta, oba sta iz Domžal.

Slovenca čakali pripravljeni

Iz Grčije poročajo, da so razbili mednarodno združbo tihotapcev mamil, poleg Slovencev so prijeli tudi domnevnega vodjo tolpe, 60-letnega nekdanjega visokega policijskega častnika, ki pa je uniformo slekel leta 1998. Še vedno iščejo njegova najtesnejša pajdaša, 54-letnega Grka in enega Turka.

Grški borci za boj proti mamilom naj bi v tej operaciji sodelovali z izpostavo ameriškega zveznega urada za boj proti trgovini z mamili (DEA), na slovenski tovornjak pa naj bi bili opozorjeni, ko je 1. aprila iz Italije s trajektom priplul v severnogrško pristanišče Igoumenitsa. Imeli naj bi namreč informacije, da obstaja sum, da bodo naložili drogo in jo spravili v zahodno Evropo.

V Grčijo naj bi tovornjak sicer dopotoval s popolnoma legalnim in celo nadvse zdravim tovorom, tetrapaki mleka, ki so bili namenjeni za trgovsko mrežo na območju Pireja. Mleko sta Slovenca tudi razložila, ker pa se kajpak ne bi splačalo, da se vračata prazna, sta 8. aprila za nekega belgijskega naročnika prevzela drug tovor. A za njima so oprezali že dan prej, saj naj bi navezala stik s 60-letnim eks policistom, tovornjak pa se je znašel v skladišču v Peristeriju, za katero so policisti že vedeli, da ga je združba najela prav za skladiščenje azijskega heroina, ki je v Grčijo dopotoval skozi Turčijo, namenjen pa je bil nadaljnjemu razvozu na Zahod po eni od tako imenovanih balkanskih heroinskih poti. V tem skladišču naj bi torej naložili heroin, dan pozneje pa še legalen tovor, železne palice ter material, potreben za popravilo ladijskih kotlov, ki so jih pričakovali v Antwerpnu.

Pod cevmi in posebej prirejenim dnom je bila torej skrita droga, na katero je dan pozneje – ko sta Slovenca 9. aprila v Patrasu že čakala na trajekt – opozoril rentgenski pregled, en zavoj pa je na plan privlekel policijski pes. Našli so kar 340 zavojev, težkih po okrog kilogram, bruto teža vseh skupaj je bila nekaj manj kot 370 kilogramov.

Po prepričanju vodje policijskega oddelka za boj proti narkotikom Constantinuja Panagiotopousa bi tihotapci za tako količino droge z veleprodajo zaslužili kar 7,35 milijona evrov, s predelavo in dodatki pa bi lahko iz tega heroina pridobili kar dve toni odmerkov za zasvojence in končni zaslužek bi bil naravnost astronomski – 40 milijonov evrov!

Hkrati z akcijo v Patrasu so grški policisti v tej zgodbi opravili še nekaj hišnih preiskav na območju pokrajine Atika in zasegli dve pištoli, 60 nabojev, prenosnik, računalnik, 30 mobilnih telefonov, revolver, 21.2500 evrov ter več kot 12 tisočakov v ameriških dolarjih.

Domžalčani ne verjamejo

O zasegu heroina v Grčiji in prijetju slovenskih osumljencev je bila obveščena tudi slovenska policija, lahko sodimo po pojasnilu Vinka Stojnška, govorca PU Ljubljana, od katerega pa slišimo le nekaj skopih besed, da so v zvezi z obvestilom tujih varnostnih organov pri nas opravljali hišne preiskave. Bilo je to pred nekaj dnevi, nam pove Domžalčanka, ki je kot priča prisostvovala eni od dveh. Hkrati sta potekali v dveh stanovanjih bloka v Ulici Ivana Pengova, saj Ravbar in Zabret živita na istem naslovu. »Odšli so praznih rok,« trdi priča, policisti med preiskavama menda torej niso našli ničesar nezakonitega, kar so nam potrdili naši policijski viri.

Sicer pa, pravijo sosedje, Ravbar biva z ostarelo babico, Zabret pa z ženo. Imata dva sinova, toda starejši živi na Otoku pri še ne 20-letnem bratu Gregorju. Ta je nogometni vratar slovenske mlade reprezentance, kot velikega talenta pa ga je pred dvema letoma Domžalčanom speljalo angleško premierligaško moštvo, Swansea iz Walesa. Tudi njun oče in ded sta bila nogometna vratarja. Mati in žena Miranda je slišati obupana in je skoraj brez besed: »Čisto nič ne vem, kaj se je v Grčiji sploh dogajalo. Zaprli so ga, zdaj pa ne vem, kako se bo naprej dogajalo.«

Prav zaradi preiskav so jeli tudi po Domžalah šele pred nekaj dnevi šepetaje govoriti o tem, da sta menda njihova sokrajana v Grčiji priprta zaradi tihotapljenja mamil. O tem, kaj se je z njima dogajalo tam doli, pa se jim niti ne sanja, prav tako ne, za katerega prevoznika sta mleko sploh peljala v to državo.

»Vedeli smo, da se odpravljata v Grčijo, saj sta nam sama povedala, a tega je že več kot mesec dni, zato smo se še spraševali, kod neki se potikata toliko časa, da se ne vrneta domov,« nadaljujejo njuni sosedje. »Da bi šla tja vedoč, da bosta nazaj potujoč tihotapila mamila? Nikoli, ta dva že ne, nekako sta morala pasti v tole ali so jima podtaknili. Stane se je sicer zadnje čase držal bolj doma, prej je opravljal prevoze za nekega prevoznika, ki mu je bil dolžan, potem pa je naredil samomor, tako da je še potožil, da lahko na dolg kar pozabi. Klemen je bil zelo priden. Ni ga bilo avta, ki ga ne bi znal pošraufati.«

Tudi zasebnik, pri katerem je Klemen občasno »šraufal kombije«, zanj ne bi nikoli rekel, da bi bil sposoben tihotapljenja mamil. »Ker preprosto ni tip človeka, ki bi se lahko pečal s čim takim in tudi sicer ne bi bil sposoben izpeljati take zadeve. Ne vem, kako naj to razložim... Če je rekel 'Dober dan', si moral pogledati ven in se prepričati, ali je res dan. Res pa je, da ga že mesec dni nisem videl, nazadnje ko sem ga, je rekel, da gre z enim na furo. In tudi jaz sem slišal govorice, da naj bi ju tam doli prijeli zaradi mamil, a sem še rekel, da to že ne bo držalo, saj niti v časopisih ne piše.

Strogi do tihotapcev

Grška kazenska zakonodaja sodeč po podatkih s spleta ne pozna milosti za tihotapce mamil, kar Grki pojasnjujejo prav s svojo geografsko lego, saj so pomembna tranzitna pot za tihotapce droge iz Azije v Evropo. Že zelo majhna količina odkrite droge lahko grešnika pripelje v zapor za od 10 dni do petih let. Če so nepridipravi združeni v hudodelsko združbo, do takih pa so Grški sodniki še posebno strogi, saj jih pošiljajo v najmanj 10-letno ječo, zakonik ne prepoveduje niti dosmrtne ječe, čeprav lahko v primeru take kazni po 16 letih zaprosite za milosten odpust. Najvišje kazni doletijo tiste preprodajalce, ki jih, denimo, ulovijo v okolici šol in prodajajo mladoletnikom; takim običajno najmanj 15 let zapora ne uide.

Deli s prijatelji