Zlorabe v zdravstvu

Afera z žilnimi opornicami! Preiskovalna komisija predala dokazni material pristojnim

G.G./STA
22. 11. 2017, 17.16
Posodobljeno: 22. 11. 2017, 17.18
Deli članek:

Parlamentarna komisija je predstavila vmesno poročilo preiskave ugotavljanja zlorab v zdravstvenem sistemu na področju prodaje in nakupa žilnih opornic.

Profimedia
Poslanske skupine so poudarile pomen boja proti korupciji in večina jih je tudi napovedala podporo poročilu in predlaganim sklepom.

Primož Lavre
Jelka Godec vodi komisijo, ki je ugotovila, da so bile žilne opornice preplačane do štirikrat.

Komisija v vmesnem poročilu, ki ga je predstavila predsednica komisije Jelka Godec iz SDS, ugotavlja sume kartelnega dogovarjanja med dobavitelji, odgovorni v Univerzitetnih kliničnih centrih (UKC) v Ljubljani in Mariboru, pa naj bi od leta 2007 do lani pri prodaji opornic omogočali določenim dobaviteljem prevladujoč položaj na trgu. Komisija tudi sumi, da naj bi posamezne osebe v bolnišnicah zahtevale od dobaviteljev plačilo v zameno za nakup določenih žilnih opornic in s tem ravnale nezakonito.

Glede na pregledano gradivo in izpričano s strani zaslišanih prič bo preiskovalna komisija med drugim predlagala, da pristojni organi raziščejo morebitne sume kaznivega dejanja pranja denarja preko nabave in prodaje lastniških deležev v Mark Medical s strani KB 1909 v letih 2006–2015 ter da naj bi se denar, pridobljen iz prodaje žilnih opornic, uporabil za nakup lastniških deležev KB 1909 v podjetju Distriest (lastnik Mladine) in njegovo dokapitalizacijo ter v družbi Mladina in njeno dokapitalizacijo.

Komisija je predala zbrano dokumentacijo pristojnim, da raziščejo posamezne primere. Komisija tako predlaga, da državni zbor sprejme 11 sklepov, med drugim, da se dokument preda pristojnim institucijam, tudi finančni upravi, državni revizijski komisiji in računskemu sodišču.

Pripravili so obvestilo o naznanitvi morebitnih sumov storitev kaznivih dejanj, med drugim zoper nekdanji vodji katetrskih laboratorijev v Ljubljani Darka Zormana in Matjaža Bunca ter Vojka Kaniča iz UKC Maribor.

Kaj pravijo politične stranke?

V predstavitvi stališč poslanskih skupin so v SDS dejali, da na korupcijo v zdravstvu opozarjajo že ves mandat. Kot je dejala Nada Brinovšek, iz vmesnega poročila med drugim izhaja sum, da je v UKC Ljubljana prihajalo do kartelnega dogovarjanja in prodaje opornic mimo javnih naročil. Poleg tega po ugotovitvah komisije manjka 130 žilnih opornic, ki stanejo 1000 evrov, je povedala. Tudi za UKC Maribor obstaja sum omejevanja konkurence in koruptivnih dejanj, je dejala.

V NSi so izrazili razočaranje, da pristojne institucije za nadzor nad delovanjem državnih organov v javnih zdravstvenih zavodih niso opravile svojega dela. V DeSUS, kjer bodo vmesno poročilo podprli, ugotavljajo, da komisija opravlja delo, ki bi ga morale uradne preiskovalne institucije. V SD menijo, da sistem deluje po svojih zakonitostih, ki so sporne. Pristojne institucije pa bodo morale opraviti svoje delo in pripraviti ustrezne zaključke.

Žilne opornice so bile po opozorilu Levice, ki vmesnega poročila in predlaganih sklepov ne bo podprla, najbolj precenjene med letoma 2006 in 2014, torej v času dveh vlad Janeza Janše, ki sta imeli preko svetov zavodov neposreden vpliv na vodenje bolnišnic. Že od vsega začetka je bilo jasno, da bo SDS komisijo izkoristila za to, da sebe razbremeni vsake odgovornosti, krivdo pa naprti političnim nasprotnikom, je dejal Miha Kordiš.