900469_089-cigareti2 Svet24.si

Kadili bi kot Turki, vendar ne bi plačali

Shonda Rhimes Svet24.si

Shonda Rhimes zaradi groženj prisiljena v selitev

sergej racman Necenzurirano

Eden najbogatejših Slovencev je v zaporu. ...

vucic kavcic INSTAGRAM Reporter.si

Aleksandar Vučić skrivoma obiskuje Slovenijo: na...

rudiger Ekipa24.si

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

vladimir-tintor Njena.si

Zgodil se je preobrat, snema se 4. sezona Botrov

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Mjanmarski vojaki naj bi množično posiljevali ženske manjšine Rohingya

Deli na:
Mjanmarski vojaki naj bi množično posiljevali ženske manjšine Rohingya

Begunci iz manjšine Rohingya, ki so se zatekli v Bangladeš. - Foto: Reuters

Mjanmarski vojaki so med vojaško akcijo, med katero je več sto tisoč ljudi zbežalo v Bangladeš, skupinsko posiljevali pripadnice muslimanske manjšine Rohingya, je danes v poročilu opozorila organizacija Human Rights Watch.

To spolno nasilje skupaj z drugimi domnevnimi grozodejstvi vojske po njihovih besedah predstavlja zločine proti človečnosti.

Organizacija za človekove pravice je poročilo sestavila na podlagi pogovorov z žrtvami posilstev, humanitarnimi organizacijami in bangladeškimi zdravstvenimi oblastmi, v njem pa predstavi podrobnosti množičnih skupinskih posilstev pripadnic manjšine Rohingya.

"Posilstvo je izrazita in grozljiva značilnost kampanje etničnega čiščenja manjšine Rohingya s strani mjanmarske vojske," je zapisala avtorica poročila Skye Wheeler. Barbarska nasilna dejanja vojske so po njenih besedah nešteto deklet in žensk "brutalno poškodovala in zaznamovala".


Od 29 posiljenih žensk, s katerimi so se pogovarjali, so bile vse razen ene žrtve skupinskega posilstva. V osmih primerih naj bi posilstvo zagrešilo pet ali več vojakov, ugotovitve povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Ženske so HRW opisovale tudi, kako so bile priče umorom svojih otrok, soprogov ali staršev. Številne navajajo mučno pot do Bangladeša, ki so jo morale prehoditi s poškodbami zaradi posilstev.

Od sprožitve vojaške operacije v mjanmarski zvezni državi Rakhine konec avgusta je od tam v sosednji Bangladeš zbežalo več kot 600.000 pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya.

Mjanmarske oblasti vztrajajo, da je bilo ukrepanje namenjeno izkoreninjenju skrajnežev v vrstah manjšine, ki so 25. avgusta napadli policijske postojanke, a Združeni narodi so ocenili, da ima zatiranje vse znake etničnega čiščenja.