S.R./STA
11. 7. 2018, 21.53
Posodobljeno: 11. 7. 2018, 22.55
Deli članek:

Hrvaška nogometna reprezentanca je druga finalistka svetovnega prvenstva v Rusiji.

Reuters

Na Hrvaškem so vse od leta 1998 in tretjega mesta na SP opevali uspeh Ćira Blaževića in njegovih takratnih izbrancev, med katerimi so bili takšni mojstri, kot so bili Robert Prosinečki, Zvonimir Boban, Davor Šuker in drugi. Odslej imajo nov(e) razloge(e) za opevanje. Selektorja Zlatka Dalića in njegove Luko Modrića, Ivana Rakitića, Ivana Perišića, Danijela Subašića in druge, med temi pa tudi Maria Mandžukića.

Mož, ki kot napadalec postori izjemno veliko dela tako v obrambi kot napadu, je bil po prikazanem in vloženem trudu bržčas najprimernejši hrvaški reprezentant za odločilni zadetek, ki pomeni prvi hrvaški finale SP v zgodovini. Na drugi strani so Angleži že videli nogomet oziroma pokal na pol poti "domov", a se ni izšlo za sploh prvi finale SP po zmagoslavju leta 1966.

Izbranci Garetha Southgata so sicer tekmo odlično začeli in povedli že v peti minuti. S prostega strela s slabih 20 metrov je v desni zgornji kot zadel Kieran Trippier. Hkrati je bil to deveti gol Angležev iz prekinitve na tem SP, kar je tudi rekord SP (od 1966 dalje).

Reuters
Angleže je v vodstvo popeljal Trippier.

Novo priložnost so imeli v 14. minuti, ko je Harry Maguire z glavo žogo poslal malo mimo desne vratnice, vroče pa je bilo tudi v 30. minuti, ko je bil v priložnosti Harry Kane, a mu iz bližine ni uspelo zadeti, hkrati pa je sodnik označil tudi prepovedan položaj.

Dotlej so bili Angleži boljši tekmec, v 32. minuti pa so vendarle zagrozili tudi Hrvati, potem ko je z roba kazenskega prostora sprožil Ante Rebić, Jordan Pickford pa je poskusil obranil. Tri minute pozneje je na drugi strani z roba kazenskega prostora sprožil Jesse Lingard, a kljub temu, da je bil neoviran, žogo poslal mimo desne vratnice.

V uvodu drugega polčasa so imeli pobudo Hrvati, a jim Angleži niso pustili priti do kakšne resne priložnosti. V 65. minuti je sicer na robu kazenskega prostora prišel Ivan Perišić, a so Angleži poskus blokirali. V 68. minuti pa so se razveselili tudi Hrvati. Šime Vrsaljko, ki je bil ob Danijelu Subašiću, Rebiću in Dejanu Lovrenu kar malce vprašljiv za tekmo, je z desne strani podal v kazenski prostor, Ivan Perišić pa je skočil in z nogo zadel žogo pred glavo Kyla Walkerja ter jo usmeril v mrežo.

Reuters
Perišić je zadel za 1 : 1.

V 72. minuti je imel Perišić, ki je s štirimi zadetki drugi najboljši hrvaški strelec na svetovnih prvenstvih (več, šest, golov ima le Davor Šuker), novo priložnost, a je iz bližine malce z leve strani zadel nasprotno vratnico, zatem pa je odbito žogo Rebić poslal v Pickfordovo naročje.

Angleški vratar je moral posredovati tudi v 83. minuti po strelu Maria Mandžukića, v drugi minuti sodniškega dodatka pa je na drugi strani Harry Kane po prostem strelu zgrešil z glavo.

Sledil je podaljšek, v katerem je v 99. minuti po kotu z glavo streljal John Stones, Vrsaljko pa je žogo izbil z golove črte. V drugi minuti dodatka v prvem delu podaljška je Pickford obranil strel Mandžukića iz bližine, napadalec Juventusa pa je v 109. minuti poskrbel za novo eksplozijo hrvaškega veselja, ko je po Perišićevi podaji z glavo stekel za hrbet neprevidnega Stonesa, prišel do strela iz bližine in zadel za 2:1.

Mandžukić se je s tem zadetkom izenačil s Perišićem po številu golov za Hrvaško na SP. Zadnjih pet minut so Angleži igrali z igralcem manj, saj se je po vseh menjavah poškodoval Trippier, tako je ostalo pri veliki zmagi Hrvatov.