ONESNAŽENOST

Strupeni zrak pobija v Bosni

Objavljeno 20. november 2017 19.36 | Posodobljeno 20. november 2017 19.36 | Piše: A. B.
Ključne besede: Bosna

Naselje Dikovići kmalu brez prebivalcev.

TUZLA – »Ljudje v naselju Dikovići umirajo in kmalu ne bo več nikogar. Vse skupaj spominja na Černobil; ko odpreš okno, zaslišiš, kako ljudje kašljajo in trpijo od bolečin.« To je pretresljiva izpoved Gorana Stojaka iz Tuzle v Bosni in Hercegovini, ki tamkajšnjo javnost že dlje opozarja na posledice vse večje uporabe premoga za ogrevanja stanovanj in tople vode. Ta energent namreč postaja poceni alternativa zemeljskemu plinu iz Rusije. To pa s seboj prinese veliko onesnaženost zraka ter posledično vedno več ljudi, ki trpijo zaradi bolezni dihal.

3 milijone ton premoga na leto zažge TE Tuzla.

Britanski BBC je o tem naredil posebno reportažo, v kateri opozarja, da je BiH na svetovni ravni po številu smrti zaradi onesnaženega zraka druga, za Severno Korejo. Termoelektrarna v Tuzli zažge 3 milijone ton premoga na leto, strupeni odpad pa odplaknejo v bližini naselja Dikovići. Ko se ta posuši in spremeni v prah, je tudi ta nevaren, saj ga po najbližji okolici raztrese veter.

»Zaradi raka na pljučih sem izgubil že očeta. In vem, da bo slej ko prej doletelo tudi mene,« se boji Stojak, ki dodaja, da ga zelo skrbi, kaj bo z njegovima otrokoma. »Onesnaženje je tako veliko, da pozimi 10–15 dni sploh ne morem odpreti oken,« še opozori. Stojak je na omenjeno težavo že večkrat opozoril odgovorne v mestu, o bosanskem tihem ubijalcu je govoril celo v Bruslju, a prav nič se ni obrnilo na bolje. 

Deli s prijatelji