1. SNL

Enajst vijoličnih levov pobegnilo zmajem na +3

Objavljeno 20. november 2017 14.09 | Posodobljeno 20. november 2017 14.09 | Piše: Rok Tamše

Po 16. krogu državnega prvenstva nogometašev je Maribor sam na vrhu lestvice, potem ko je prizadejal prvi poraz Olimpiji.

Kapetan Maribora Marcos Tavares je takole odločil zmagovalca derbija. Foto: Marko Pigac

MARIBOR – Slovenski nogometni prvaki so v 16. krogu Prve lige Telekom Slovenije prizadejali prvi poraz Olimpiji v tej sezoni in zasedli vrh prvenstvene lestvice s tremi točkami naskoka pred Ljubljančani. Prvi polčas velikega derbija pred 9000 gledalci v Ljudskem vrtu je bila preslikava dogajanja s prve četrtfinalne tekme pokalnega tekmovanja teh dveh tekmecev v ljubljanski Stožicah, le da je bilo tokrat v ospredju vijolično moštvo. Mariborčani so bili tokrat agresivnejši, drznejši, ustvarjalnejši, plod velike želje pa je bil zgodnji zadetek kapetana Marcosa Tavaresa, ki je v 6. minuti zabil svoj 129. gol na slovenskih prvoligaških zelenicah in tako le še za zadetek zaostaja za rekorderjem Štefanom Škaperjem. »Zmaga bi bila lahko tudi višja. Po vseh dobrih zadevah bi v prvem polčasu lahko zadeli še kdaj in tekma bi bila drugačna, kar bi si s prikazanim v napadu povsem zaslužili. V drugem polčasu smo nadzorovali tekmo in jo končali z želenim razpletom,« je dejal trener Maribora Darko Milanič. Če bi njegov vezist Dare Vršič bolje zaključil akcije v kar treh zrelih priložnostih za zadetek, bi bila zmaga gostiteljev res lahko višja. »Pred tekmo smo se dogovorili, da bomo zelo ponosni in si čestitali po koncu, če bomo odgarali na igrišču. Mislim, da je bil to temelj, ki nas je pripeljal do zmage.

Ob tem da imamo tudi kvaliteto, ki je bila znova izražena na pravi način. Smo pred koncem jesenskega dela sezone, obdobja velikih uspehov, a veliko pomeni spoznanje, da gremo nazaj k tistemu, kar nas je včasih krasilo, da se borimo za vsako žogo. In ko si takšen, ti uspe,« je zadovoljen sijal uspešni Primorec na klopi Štajercev.
Desni bočni branilec Martin Milec se je vrnil v ekipo po poškodbi in takoj pokazal svojo vrednost. »Od prve minute smo bili popolnoma drugačni kot na pokalni tekmi. Napadli smo jih, bili agresivni. Predvsem v prvem polčasu smo imeli več lepih akcij in še nekaj priložnosti, zato so gostje lahko zadovoljni, da njihov poraz ni bil še višji. Izpostaviti pa moram tudi fantastične navijače, lahko se jim le zahvalimo za veliko podporo. Kot na tekmi lige prvakov,« je vzneseno pojasnil Milec. V napadu je bil viden prispevek Gregorja Bajdeta, ki je garal tudi v obrambnih nalogah. »To je bil pravi Maribor. Maribor, ki se bori za svoj grb. Na igrišču je bilo enajst levov. Odlično smo odprli tekmo, s hitrim vodstvom. Škoda, da nismo še kdaj zadeli, da bi povsem mirno pripeljali tekmo do konca, a je na neki način ta zmaga toliko slajša. Velikim ekipam, kot je Maribor, se takšna tekma, kot se je zgodila v soboto v Ljubljani, dvakrat zapored ne more ponoviti. Bili smo prepričani, da zmoremo več, in to tudi potrdili,« je povedal Bajde.

Olimpija v tednu dni ni zmogla dvakrat na enak način napasti največjih tekmecev. »Hiter gol je spremenil nadaljnji potek igre. Morali smo tvegati in za hrbtom puščali precej praznega prostora, kar je bilo nekajkrat težko braniti. Maribor je bil v prvem delu poleg doseženega zadetka še nekajkrat nevaren. V drugem delu smo bolje nadzirali te protinapade. Nekajkrat smo poskušali, a smo imeli le eno res lepo priložnost. Več si jih nismo priigrali,« je bil realen trener Olimpije Igor Bišćan.

Issah Abass je imel v izdihljajih tekme na nogi izenačenje. Po strelu Roka Kronavetra je Jasmin Handanović odbil žogo v polje, mladi Ganec pa ni bil najspretnejši. Je pa Bišćan še opozoril: »Še vedno smo ekipa, ki se sestavlja. Vidi se, da še nimamo neke mirnosti in rutine, ko pridejo trenutki, ko ne gre potek po naših željah. Začenjamo delati stvari zunaj konteksta našega načrta. Prevečkrat smo tedaj izgubili nadzor in puščali Mariboru preveč prostora. Te stvari moramo še izboljšati.« Največja rivala na domači nogometni sceni se bosta spet udarila že 29. novembra v povratni četrtfinalni tekmi pokalnega tekmovanja. Olimpija bo v Ljudskem vrtu branila zajetno prednost (3:0). Maribor že jutri ob 18. uri čaka tekma 5. kroga v ligi prvakov. Štajerci bodo gostovali v Moskvi pri Spartaku, s katerim so na domačem stadionu remizirali (1:1). Če zmagajo, bodo ostali v igri za 3. mesto v skupini E in napredovanje v izločilni del tekmovanja v ligi Evropa.

Ankaran in Triglav prikovana na dno

Izidi nepopolnega 16. kroga - Maribor: Olimpija 1:0 (9000 gledalcev; Marcos Tavares 6.), Ankaran: Celje 1:2 (80 gledalcev; Junior Delgado 88.; Luka Žinko 55.-11m, Fedor Predragović 90.; rdeči karton za Žana Humarja v 59. minuti pri Ankaranu), Triglav: Aluminij 0:3 (350 gledalcev; Žiga Škoflek 32., Alen Krajnc 90., Marko Nunić 90.; rdeči karton za Elvisa Džafića v 88. minuti pri Triglavu), Domžale: Krško 1:0 (300 gledalcev; Jure Balkovec 31.), Rudar: Gorica (zaradi goste megle preloženo na danes ob 15.15). Lestvica strelcev: Miljan Škrbić (Krško) 10 golov, Matej Poplatnik (Triglav) 9, John Mary (Rudar) 7. Pari 17. kroga: Triglav - Domžale (v soboto ob 13. uri), Gorica - Ankaran (v soboto ob 15. uri), Celje - Maribor (v soboto ob 20.20), Olimpija - Krško (v nedeljo ob 16.50), Aluminij: Rudar (v nedeljo ob 18.45).