Charles Bronson

"Najbolj nasilnemu zaporniku" se je znova omračil um

S.R.
5. 3. 2018, 10.28
Posodobljeno: 7. 3. 2018, 18.25
Deli članek:

Razvpiti britanski zapornik Charles Bronson je poskrbel za nov incident, javnost pa si bo zagotovo oddahnila.

Youtube
Charles Bronson

Obstaja samo en človek, ki se bo v britansko zgodovino zapisal kot »najbolj nasilen zapornik« v državi. Te oznake ni pridobil čez noč in čeprav v svoji kriminalni zgodovini ni ubil niti ene osebe, razen par kratkih obdobij svobode v zaporu ždi že od leta 1974, večino teh let pa je preživel v samici. Zaradi svojih izbruhov nasilja so ga po smrti serijskega morilca Roberta Maudsleyja začasno namestili tudi v zloglasno »hanibalovo kletko« v zaporu Wakefield.

65-letni zapornik, ki danes sliši na ime Charles Arthur Salvador, se je rodil kot Michael Peterson. Imel je že veliko imen, a večina ga danes pozna kot Charlesa Bronsona. Zdaj se mu je kot kaže znova omračil um. Njegov prijatelj Richy Horsely je pred nekaj dnevi razkril, da mu je Bronson v nedavnem pismu priznal najnovejšo lumparijo, zaradi katere ga čaka novo sojenje. »Na žalost sem znova v težavah,« naj bi zapisal in pojasnil, da je 25. januarja napadel namestnika direktorja zapora in kot ponavadi opletal s smrtnimi grožnjami.

Bronson, ki naj bi po zadnji spremembi imena svoje nasilno življenje pustil za sabo in se posvetil zgolj svoji umetnosti, se je po razvpiti poroki z igralko Paulo Williamson nadejal, da bo kmalu zadihal vonj svobode. Če je v zaporu resnično »znova udaril«, lahko zagotovo pozabi na tako težko pričakovani pogojni izpust.

Profimedia
Bronsonova najnovejša žena Paula Williamson pozira z njegovim dvojnikom.

Pestra zgodovina

Čeprav mnogi opozarjajo, da Bronson »za pasom« nima niti enega umora, ne gre spregledati dolgega seznama njegovih žrtev. Zaradi oboroženega ropa so ga prvič aretirali leta 1974, od takrat je šlo samo še navzdol. V času, ki ga je preživel za rešetkami, je zakuhal vsaj deset zaporniških uporov, med katerimi je običajno zajel talce. Fizično je napadel najmanj 20 paznikov in z razgrajanjem med svojimi protesti povzročil za več kot 500.000 evrov škode. Leta 1993 je za talca vzel knjižničarja v zaporu Woodhill, od pogajalcev pa je zahteval napihljivo lutko (ne prvič in ne zadnjič), helikopter in skodelico čaja. Če gre verjeti njegovi avtobiografiji, je knjižničarja izpustil, potem ko je ta v njegovi celici spuščal vetrove, kar se je zločincu zdelo nadvse ostudno.

Dosmrtna zaporna kazen ga je doletela leta 1999, ko je za talca vzel Phila Danielsona, sicer v zaporu učitelja umetnosti. Temu je zameril, ker je kritiziral eno njegovih risbic. Povzročil je pravo razdejanje, po zaporu metal hladilnike in pohištvo, iz zidu izruval pralni stroj in pri tem Danielsona vseskozi psihično maltretiral. Razgrajanje je trajalo 44 ur, nato je povsem izmučenega učitelja izpustil. Ta je v tem času doživel tako strašanske travme, da je učiteljski poklic nemudoma obesil na klin. Bronsonove risbice na trgu sicer dosegajo razmeroma visoko ceno, nekaj jih krasi celo prostore podzemne železnice v Londonu, večino izkupička pa nameni dobrodelnim organizacijam ali svoji mami.

Profimedia
Charles Bronson z nekdanjo zaročenko.