Osebno z Lidio Glavina: Direktorica z italijanskim temperamentom

Menda ji gre na živce, da njeno vedejevstvo na SDH še ni končano.

Objavljeno
17. februar 2017 17.37
Predsednica uprave SDH Lidjia Glavina. V Ljubljani 8.8.2016[Lidija Glavina.Sdh]
Suzana Kos
Suzana Kos
Lanskega julija, ko se je iz nadzorniških vrst v Slovenskem državnem holdingu preselila na položaj vršilke dolžnosti predsednice uprave, je izjavila, da bo funkcijo opravljala začasno, dokler ne bo nadzorni svet imenoval novega predsednika uprave s polnim mandatom. Zdaj pa ji gre na živce, pravijo sogovorniki, da vedejevstvo še ni končano. Čeprav po koalicijskem kadrovskem fiasku minuli teden ni dajala vtisa, da je zaradi tega slabe volje.

"To pa ni vprašanje zame. Vprašati morate druge, ne mene, nadzornike na primer," nam je pred časom smeje se odgovorila, ko smo jo pobarali, ali je v koaliciji že vse usklajeno za njeno imenovanje na funkcijo predsednice uprave SDH. Da so se vsi mogoči interesi poklopili in da se ji bo po dobrega pol leta le uspelo znebiti vedejevstva na vrhu ustanove, ki upravlja okoli 12 milijard evrov državnega premoženja, je veljalo do minule srede. Nato pa je bila seja nadzornega sveta, na kateri naj bi dobila polni mandat, prestavljena.

Uradno se je to zgodilo zaradi bolezni enega od treh članov nadzornega sveta, Duška Kosa, ki zastopa barve stranke SD. Neuradno je slišati, da je ostala vršilka dolžnosti zato, ker je SD njeno imenovanje glavni koalicijski stranki SMC pogojevala z vezano trgovino, imenovanjem Matevža Marca za člana uprave holdinga. Grožnje in trgovanje pri kadrovanju v SDH pa naj bi po nekaterih informacijah segali še čez okvire upravljavca državnega premoženja, menda celo do kadrovskih menjav v vrhu Holdinga slovenskih elektrarn. Kakorkoli, ko smo Glavinovo srečali dan po aktualnem kadrovskem fiasku koalicije, se ni zdela prav nič slabe volje.

Pri nas se nikoli ne ve

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je bil po prestavitvi predvidene seje nadzornega sveta SDH redkobeseden. »Moram se pozanimati, kaj se je dejansko zgodilo,« je dejal, vprašanje, ali so Glavinovi pri imenovanju za polni mandat zvezde še naklonjene, pa je ostalo v zraku. Pri nas se pač nikoli ne ve. Kadrovskim zadevam namenjena seja nadzornikov naj bi bila tako predvidoma čez dva dni. Minister, ki je tudi sam član nadzornega sveta SDH, a brez pravice glasovanja, je sicer Glavinovi močno naklonjen. Da je učinkovita, praktična in da ne filozofira, jo hvali Počivalšek, a hkrati poudarja, da to ne pomeni, da je bil njen predhodnik Marko Jazbec slabši. Le drugačen, pravi bančnik, medtem ko se aktualni prvi dami SDH, s katero več komunicira, po njegovi presoji vidi, da prihaja iz gospodarstva.

Lidia Glavina
je diplomirana ekonomistka, doštudirala je v Trstu, med drugim je bila tam zunanja sodelavka odvetniške pisarne Race, specializirane za mednarodno poslovanje v Italiji, državah nekdanje Jugoslavije, Poljski in Češki. V SDH je pred dobrim letom in pol prišla z mesta izvršne direktorice avstrijske skupine Imsa Group, kjer je delo in procese organizirala tako, da bodo nemoteno tekli naprej. V preteklosti je bila več kot deset let na vodilnih položajih v koncernu Electrolux, pred tem pa finančna direktorica družbe Husqvarna Forest & Garden v Sloveniji, piše v njenem skromnem javno dostopnem življenjepisu. Sama pravi, da pred prevzemom funkcije nadzornice SDH (v upravo holdinga je namreč prišla iz vrst nadzornikov, potem ko se je Jazbec zaradi dogodkov v Luki Koper poslovil) ni imela zvez v slovenski politiki. Za nadzorniško funkcijo pa da se je odločila kandidirati po tem, ko so jo poklicali iz kabineta takratnega finančnega ministra Dušana Mramorja. Nekateri vedo povedati, da jo je dejansko pripeljal ekonomist Aleksandar Kešeljević, svetovalec premiera Mira Cerarja in eden od tvorcev gospodarskega programa njegove stranke.

Vrsta pomembnih kadrovskih odločitev

Vedejevstvo ji gre počasi že na živce, tako pravijo ljudje, s katerimi se je srečevala te dni, saj je težko delati v negotovosti, polni mandat pa je še kako pomemben v časih, ko bodo potekala imenovanja v ključnih družbah, v katerih SDH upravlja premoženje države, Telekomu, Triglavu, Petrolu in Savi Re.

Je zamejska Slovenka, živi v Dolini pri Trstu. Ni poročena, ima prijatelja Italijana. Je tudi ženska, ki se je že mnogo prej, preden je postal obisk pri estetskem kirurgu nekaj običajnega, odločila za poseg, ki ji je okrepil samozavest. In prav samozavest je ena od oznak, ki jih uporabijo ljudje pri njenem opisu in s katerimi se srečuje pri spletanju mreže znanstev in graditvi lastnega statusa v Sloveniji, kjer je v resnici bolj ali manj neznanka. Med tistimi, ki jo že dolgo poznajo, je Koprčan, ekonomist Viktor Markežič, ki je do prodaje Rotomatiki vodil Tomos, med drugim je bil tudi nadzornik Slovenskih železnic. Ko govori o njej, je sicer zadržan; prepričan je, da je na funkciji, ki jo opravlja zdaj, perspektivna, ker je sposobna, njena značilnost, ki jo poudarja, je neposrednost. »Sposobna je gledati naprej in ne vidi le tega, kar se dogaja trenutno,« dodaja. Je ambiciozna, pravijo drugi sogovorniki, s katerimi se te dni srečuje, včasih pa da »italijanski del njenega temperamenta v obnašanju prevlada«, kar pomeni, da veliko govori. Za nekatere na trenutke tudi preveč.

Moč vodstva holdinga je večja

Ne glede na pripombe o poplavi besed pa velja, da na sestanke pride vedno pripravljena, njeni nastopi temeljijo na argumentih, zna biti tudi zelo prepričljiva, kar ji na operativni funkciji, ki jo lahko kot vršilka dolžnosti sicer opravlja najdlje do 16. julija, koristi. Med drugim je bila močno vpeta v reševanje Cimosa, prav tako pod njeno pristojnostjo teče politično zahteven zalogaj prodaje NLB.

Kot (za zdaj še v. d.) predsednica uprave je formalno odgovorna za »področje razpolaganja in pridobivanja kapitalskih naložb, pravnih zadev in denacionalizacije ter podpornih funkcij SDH«. In ko je govor o pristojnostih, je mogoče oceniti, da se je moč vodstva holdinga po odhodu Metoda Dragonje s položaja državnega sekretarja na finančnem ministrstvu okrepila. Če je namreč prej veljalo, da se vse pomembne odločitve, povezane s holdingom, sprejmejo v vladnih vrstah pod okriljem Dragonje, je zdaj drugače. Njegovi naslednici Mirandi Groff Ferjančič namreč nihče ne pripisuje posebne teže. Predvsem pod Dragonjevo taktirko so se zgodile ključne zadeve, pa naj gre za odpoklic Skandinavcev z vrha DUTB ali pa prenos slabih terjatev do holdinške družbe Sava na SDH in Kad. Kdo pri holdingu drži taktirko in kako, je zato zdaj še bolj pomembno.