V EKSOTIČNIH DEŽELAH

Ko vas nihče ne razume

Objavljeno 25. julij 2017 10.42 | Posodobljeno 25. julij 2017 10.42 | Piše: T. P.

Telefonske aplikacije in knjižice z osnovnimi frazami lahko močno olajšajo potovanje v eksotičnih tujih deželah.

Tudi če se izgubite, ohranite mirno kri. Foto: Guliver/Getty Images

Samo brez panike. V kakršni koli zagati se znajdete in ne veste, kako ravnati, ohranite trezno glavo. Tudi ko vas pot zanese v odročne kraje, morda na kitajsko podeželje, kjer domačini ne znajo niti besede angleščine. Ali ko vas na informacijski tabli namesto latinice pričakajo neznane pismenke.

Nikar ne zaženite panike!


1. Vizitke: Nikdar ne odidite iz hotela brez vizitke z vsemi podrobnostmi (naslov, telefonska) ali pa naj vam podatke napišejo na recepciji. Če se izgubite, vas bodo ljudje znali usmeriti v pravo smer ali pa vas bo tja zapeljal taksi. Tega se držite tudi tam, kjer je angleščina splošno razširjena.


2. Aplikacije: Pustite pametnemu telefonu, naj misli namesto vas. Naložite si katero izmed aplikacij, ki iz množice jezikov prevaja v angleščino ali vaš jezik. Morda brezplačni google prevajalnik, ki pokriva več kot 100 jezikov, prevaja pa tudi napisano besedilo, ki ga fotografirate, ali govorjeni jezik domačina, ki ga posnamete. Poleg tega deluje brez povezave s spletom.

Ljudje na splošno radi priskočijo na pomoč. In ne pozabite, prijaznost in nasmeh pripeljeta daleč.

3. Knjižica osnovnih fraz: Telefon ne deluje vedno, če ne drugega, lahko odpove baterija. Zato imejte pri roki plan b, knjižico osnovnih besed in izrazov jezika države, kjer se potikate. Tudi če vam izgovorjava dela težave, lahko sogovorniku pokažete napisano.

4. Turistični delavci: Največ možnosti, da naletite na ljudi, ki vsaj za silo govorijo katerega od najbolj razširjenih svetovnih jezikov, imate v razkošnejših hotelih ali turističnih agencijah. Tam so vajeni gostov z vsega sveta in vam lahko priskočijo na pomoč.


5. Mladost zna včasih več: Ko se po ulici ozirate za kom, ki bi vam znal svetovati ali vas usmeriti, je verjetneje, da bodo to znali mlajši. Ti so se verjetneje kot starejši v šoli učili angleščine.

6. Telesna govorica: Naj vam ne bo nerodno mahati z rokami in gestikulirati, skoraj kot bi se šli pantomimo. V laoški vasici, denimo, kjer nihče ni govoril drugega kot laoščine, so me domačini zgolj s ponazarjanjem spanja in hrane usmerili do tamkajšnjega edinega hostla. Vseeno pa previdno, vse geste niso univerzalne – kar je za vas lahko nedolžno, je drugod lahko žalitev. Zato pred odhodom preberite, katerim gestam se izogibajte.

7. Pišite in rišite: Kjer imajo pismenke, na primer na Kitajskem ali v Laosu, je praktično, da si na list narišete vsaj znake za kraje, ki jih tisti dan želite obiskati (od muzejev do znamenitosti). Ali pa za pomoč pri tem zaprosite v recepciji nastanitve, saj se pri pismenkah lahko hitro zmotite. 

Deli s prijatelji