Kraljevi odlok

V Saudovi Arabiji bodo za volan lahko sedle tudi ženske

S.R./STA
27. 9. 2017, 08.16
Posodobljeno: 27. 9. 2017, 08.55
Deli članek:

Saudski kralj Salman je izdal zgodovinski kraljevi odlok, ki bo ženskam v kraljestvu od junija 2018 dovoljeval vožnjo avtomobila.

Reuters
Kralj Salman bin Abdulaziz Al Saud

Ženske v Saudovi Arabiji bodo na podlagi včerajšnjega kraljevega odloka kralja Salmana tako od junija naslednje leto lahko pridobile vozniško dovoljenje. Salman je odredil tudi ustanovitev odbora na visoki ravni, v katerem bodo sodelovali ministrstvo za notranje zadeve, finančno ministrstvo, ministrstvo za delo in ministrstvo za družbeni razvoj. Odbor bo imel 30 dni časa za proučitev odloka in zagotovitev, da se bo ta v celoti lahko začel izvajati do junija leta 2018.

V Saudovi Arabiji so odločitev na splošno pozdravili, pohvale za spremembo te nazadnjaške prakse, ko ženskam po zakonu ni dovoljeno sesti za volan, pa dežujejo tudi iz preostalih delov sveta. Saudova Arabija je sicer še edina država na svetu, ki ženskam ne dovoljuje vožnje, ohranja pa številne druge stroge omejitve za ženske. Te za številne dejavnosti - od potovanja do šolanja - potrebujejo dovoljenje moškega člana družine. 

"Vizija 2030"

Reuters
Mohamed bin Salman

Ukrep, da bodo ženske lahko same vozile avtomobil, je del velikega reformnega procesa, ki ga je zagnal saudski prestolonaslednik princ Mohamed bin Salman. A mediji že ugibajo, da bi lahko povzročil upor konservativnih verskih voditeljev.

Napoved odprave prepovedi samostojne vožnje za ženskam je sicer sledila precedenčnemu praznovanju savdskega nacionalnega praznika ta konec tedna, ko so se moški in ženske lahko skupaj zabavali na ulicah ob zvokih bobnov in elektronske glasbe. Poleg tega so ženskam prvič dovolili na stadion, kar je bilo doslej dovoljeno zgolj moškim. Tam so si lahko ogledale koncert.

To je bilo precej šokantno za konservativno islamsko kraljevino, kjer je segregacija moških in žensk norma.

V prvi vrsti pa so to ukrepi za socialne in politične reforme saudske kraljevine in priprava na postnaftno obdobje. Arhitekt te "vizije 2030" je mladi, 32-letni prestolonaslednik Mohamed, ki je velik navdih za mlade, ki predstavljajo veliko večino prebivalstva. Kar polovica jih je namreč mlajših od 25 let.

Po drugi strani pa analitiki opozarjajo, da gre pri ukrepih rahljanja določenih družbenih prepovedi in omogočanja več političnih in državljanskih svoboščin predvsem za poskus oblasti, da bi skrenili pozornost s političnih čistk, ki so se začele dogajati v zadnjem času. Samo ta mesec je bilo prijetih več kot 20 ljudi, med njimi tudi vplivni kleriki in aktivisti.