PO HUJŠANJU

Šest nasvetov za vzdrževanje telesne teže

Objavljeno 22. avgust 2014 09.00 | Posodobljeno 22. avgust 2014 09.00 | Piše: B. G.

Za vami so meseci, ko ste se pridno držali diet in redno telovadili. Kaj pa zdaj, ko ste dosegli svoj cilj?

Skušnjavam in pregreham se boste najlažje ognili s pametnim načrtovanjem obrokov.

Zdaj pride na vrsto težji del – vzdrževanje nove postave in dosežene idealne telesne teže. Meseci garanja ne bi smeli biti zaman, zato skušajte malce spremeniti svoje življenje in nikoli več vam ne bo treba na dieto.

Poskrbite za kakovosten in reden spanec

Vsak večer pojdite spat približno ob isti uri, ravno tako pa se zbujajte v podobnem času. Idealni spanec je med 22. in 6. uro, saj so ure pred polnočjo najpomembnejše in najkvalitetnejše, zgodnje zbujanje pa prinaša več energije za ves dan.

Privoščite si obilen zajtrk

Po dobrem spancu pride na vrsto krepilen zajtrk. Že večer prej prelijte 50 gramov ovsenih ali pirinih kosmičev z nekaj mleka ali napitka. Zjutraj dodajte sveže sadje in zdrav zajtrk bo pripravljen v trenutku. Če boste še vedno čutili lakoto, si privoščite še jajce na oko.

Redno se gibajte in telovadite

Če ste jutranja ptica, se še pred zajtrkom odpravite na 30-minutni lahkotni tek, sicer pa rekracijo prihranite za popoldanski čas. Za zdravo življenje in ohranjanje čile postave je pomembno redno gibanje, 30 minut na dan, čeprav je to le sprehod. Če se da, se v službo raje kot z avtomobilom vozite s kolesom. Sčasoma se bo trud poznal tudi pri vašem počutju.

Pomislite na zunanje motnje

Kdo ali kaj je v preteklosti najhitreje zmotil vašo osredotočenost na telovadbo? So bili to prijatelji, ki so vas vabili na kavo? Ali pa so vaša šibka točka sladkarije? Prijateljev ne smete zanemarjati, zato si naredite tedenski urnik, kdaj boste obiskovali telovadnico in kdaj je čas za druženje. O svojem urniku jih obvestite. Vse sladkarije, ki odvračajo vašo pozornost, zmečite v smeti in si ob vikendih raje specite domače dobrote z manj sladkorja. Jedli jih boste brez slabe vesti.

O obrokih razmišljajte vnaprej

Vsak večer pomislite, kaj bi jedli naslednji dan. Sestavite si jedilnik in si kakšen obrok pripravite vnaprej; denimo rižote, juhe, kaše. Kot smo omenili, si lahko vsak večer vnaprej pripravite zajtrk, enako pa lahko storite tudi s kosilom. Skuhajte je več in je nekaj zamrznite. Ob dnevih, ko se vam ne bo ljubilo kuhati, si boste hvaležni.

Bodite prizanesljivi do sebe

Če se boste kdaj pregrešili, ne bo konec sveta, zato ne bodite prestrogi do sebe. To naj vam bo le v razmislek, zakaj ste za trenutek skrenili s prave poti. Tako boste lahko preprečili naslednje spodrsljaje.

Deli s prijatelji