NADLOGA

Kako pregnati mravlje

Objavljeno 24. julij 2017 19.30 | Posodobljeno 24. julij 2017 19.30 | Piše: A. J.

Nadležne žuželke je mogoče iz kuhinje odstraniti brez insekticidov.

Čeprav so majhne, so lahko zelo nadležne. Foto: Shutterstock

Morda se zdi kar preveč preprosto, toda ključ do odstranitve mravelj je temeljito opazovanje. Različne vrste drobnih žuželk imajo namreč različne navade, poznavanje teh pa je ključno za način boja z njimi. Najbolj nadležne kuhinjske obiskovalke, faraonke, prepoznamo po manjših telesih in rdečkasti barvi. Ko boste vedeli, za katere mravlje gre, raziščite njihove navade na spletu.
Ne glede na to, katere so se naselile v vašo kuhinjo, je prva stvar, ki jo morate določiti, njihova pot. Mravlje navadno hodijo po vedno enaki, ustaljeni liniji. Ugotovite, od kod prihajajo in kam gredo, in nastavite pasti na njihovi poti – drugje pač ne bodo nujno učinkovite. Nato, če je le mogoče, zamašite luknje, od koder prihajajo in kamor gredo.

Pravo pot jim uspeva najti s pomočjo vonjav, s katerimi jo označijo. Zato je zelo pomembno, da te vonjave odstranite, najbolje z mešanico kisa in vode v razmerju 1:1.
Mravelj se lahko znebite tudi z mešanico mila in vode. Plastenko napolnite z decilitrom tekočega mila in vodo ter dobro pretresite. Namestite pršilnik in poškropite mravlje, ki jih, ko prenehajo migati, odstranite z gobico. Namesto tekočega mila lahko uporabite trdo, njegove koščke raztopite v vodi s pomočjo segrevanja v mikrovalovki. Takšen način odstranjevanja je prijazen do otrok in ljudi, saj ne vsebuje insekticidov. S to mešanico lahko pred škodljivci zavarujete tudi rastline na vrtu.

Mravelj se lahko znebite tudi z limonami. Zmešajte skodelico limonovega soka s štirimi skodelicami tople vode. Nato pomočite v mešanico krpo za čiščenje in prebrišite jedilni pult, omarice, vrh hladilnika, okolico oken in druge površine, iz katerih bi lahko prilezle.

Deli s prijatelji