Življenje v svetu krožnega gospodarstva

V evropski komisiji pravijo, da lahko ponovna uporaba prinese 600 milijard evrov prihrankov na leto.

Objavljeno
05. maj 2016 17.56
Borut Tavčar
Borut Tavčar

Ljubljana – »Vas jezi, da izdelki, ki jih kupite, ne trajajo dalj časa ali da jih ne morete popraviti, ko se pokvarijo? Predstavljajte si svet, v katerem je življenjska doba vašega sušilnika za lase ali tiskalnika veliko daljša, ko se pokvari, pa ga lahko preprosto in poceni popravite,« v komisiji poudarjajo posledice prehoda.

Prehod na krožno gospodarstvo bi lahko podjetjem v EU prinesel 600 milijard evrov prihrankov na leto, kar pomeni 8 odstotkov njihovega prometa, in pomagal zmanjšati skupno letno raven emisij toplogrednih plinov za 2 do 4 odstotke.

Vsako leto zavržemo več kot 40 milijonov ton odpadne električne in elektronske opreme, kot so računalniki, televizorji, hladilniki in mobilni telefoni. V EU je bilo leta 2005 proizvedenih približno 9 milijonov ton takšnih odpadkov, ta količina pa naj bi se do leta 2020 povečala na več kot 12 milijonov ton. Danes je to težava, ki jo je treba odpraviti, v krožnem gospodarstvu pa še neizkoriščena priložnost.

Pametni telefoni in pohištvo

Fairphone, socialno podjetje s sedežem v Amsterdamu, proizvaja trajnostne pametne telefone. Do zdaj je bilo prodanih 60.000 pametnih telefonov Fairphone, cilj podjetja pa je to število povečati na 150 000 do konca tega leta. Vodja proizvodnje in inovacij Miquel Ballester je pojasnil filozofijo, ki velja za vse njihove dejavnosti, od rudarjenja z uporabo nespornih mineralov prek zasnove in proizvodnje izdelkov do življenjskega cikla telefona. V zasnovo je, denimo, integriran zaščitni hrbtni pokrovček, da se telefon ob padcu ne poškoduje. Posebna pozornost je namenjena poenostavitvi vseh popravil, potrebnih za podaljšanje življenjske dobe izdelka. Sestavne dele je mogoče enostavno odstraniti in zamenjati, nadomestne dele pa kupiti prek spletne trgovine podjetja. Na voljo so tudi prosto dostopni priročniki za popravilo.

                       Ni videti zelo drugačen, kajne? Foto Fairphone



V Belgiji je podjetje, imenovano Nnof, ki staro pohištvo preoblikuje (predeluje) v nove izdelke, samo zmanjšalo emisije CO2 za 322.773 kilogramov. Vodja poslovne enote Anne Lenaerts je pojasnila, da na začetku vsakega projekta sestavijo seznam stvari, ki jih stranka ima, in opredelijo njene potrebe. Obstoječe pohištvo potem preoblikujejo v skladu z novimi zahtevami. Podjetje v fazi oblikovanja zagotovi, da bo pohištvo dolgotrajno in ga bo po potrebi preprosto popraviti, razstaviti ali reciklirati. Njihovi izdelki so za povrh cenejši kot izdelki, proizvedeni na tradicionalen način.

               Nove pisarniške potrebe so drugačne kot včasih. Foto Nnof



Športna oprema in aparati

Za nemško družinsko podjetje VAUDE, ki proizvaja funkcionalne in inovativne izdelke za gorske in kolesarske dejavnosti, to ni nič novega, saj je že leta 1994 ustanovilo mrežo za recikliranje. Izdelki so že od vsega začetka zasnovani tako, da jih je pozneje mogoče popraviti ali reciklirati. Da bi podjetje zagotovilo čim večjo trajnost izdelkov, so potrošnikom na voljo jasna navodila, kako skrbeti za izdelke in jih vzdrževati.

                                   Preprosta popravila in tudi predelava. Foto Vaude



Paolo Falcioni, generalni direktor Evropskega združenja proizvajalcev gospodinjskih aparatov, ki zastopa proizvajalce bele tehnike, meni, da morajo proizvajalci razmišljati in delovati trajnostno, da bi bili konkurenčni na trenutnem evropskem trgu. V primeru jekla se pri proizvodnji novega izdelka uporabi vsaj 20 odstotkov recikliranega jekla. V nekaterih primerih je ponovna uporaba materiala 100-odstotna.

Prihajajo nove pobude

V komisiji še opozarjajo, da je to šele začetek, saj je v prihodnjih mesecih načrtovanih več pobud, ki bodo podjetja in potrošnike spodbujale, da si bodo še naprej prizadevali za prehod na krožno gospodarstvo. Krožno gospodarstvo bo tudi na programu prihajajočega Zelenega tedna, največjega evropskega letnega dogodka o okoljski politiki, ki bo potekal od 30. maja do 3. junija. Cilj te pobude, ki se osredotoča na naložbe v zeleno prihodnost, je prispevati k iskanju rešitve za doseganje pametne, trajnostne in vključujoče rasti v Evropi.