Rakuša z novo ovadbo nad neznane storilce

Radeče Papir Nova: ovadbe padajo od starih in novih vodilnih − bodo tudi glave?

Objavljeno
20. julij 2017 00.31
zore radeče papir
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Radeče − Spor med nekdanjim direktorjem Radeče Papirja Nove (RPN) Igorjem Rakušo in njegovimi nasledniki v vodstvu radeške papirnice v lasti dubajskega Emkaana dobiva vse večje razsežnosti: doslej so v zadevi padali le kazenske ovadbe in predlogi za prisilno poravnavo. Vse pogosteje pa je slišati vprašanje, ali bodo začele padati tudi glave in − čigave.

Ali z drugimi besedami: kdo v sporu in medsebojnem obtoževanju bo potegnil krajšo? Za zdaj je krajši konec na strani Igorja Rakuše, nekdanjega prvega moža radeške papirnice, ki je za zavarovanje petmilijonskih terjatev do RPN celjskemu sodišču skupaj s še dvema upnikoma spomladi predlagal prisilno poravnavo. Vsi trije upniki so povezani z Rakušo, ki je leta 2013 v papirnico pripeljal premožne Dubajčane: Interexpo skupina, Strelski center Gaj s Pragerskega in Strelski klub Central iz Hajdine.

Rakušev predlog za prisilno poravnavo v RPN, ki je temeljil na bilanci poslovanja za 2015, v kateri papirnica izkazuje 1,7-milijonsko nekrito izgubo, je sodišče ovrglo, nato je proti vodilni trojki iz RPN zaradi domnevno krivega pričanja v postopku prisilne poravnave Rakuša vložil še kazensko ovadbo. Sumi jih, da so z namenom, da papirnici in njenim lastnikom iz dubajskega Emkaana pridobijo premoženjsko korist, pred sodiščem navajali neresnične podatke o insolventnosti RPN. Po Rakuši je papirnica insolventna od zadnjega dne v letu 2015, direktorja RPN Leopold Povše in Tomaž Režun ter finančnica Melita Bunderšek pa so po njegovem pred sodiščem zatajili tudi 1,5-milijonsko posojilo družbe Interexpo papirnici.

Protipravna premoženjska korist?

A to še ni vse. Rakuša je kot oškodovanec oziroma zakoniti zastopnik družbe Radeče papir vrednostni dokumenti v teh dneh vložil še eno kazensko ovadbo. Ta se za zdaj glasi na neznane storilce, ki jim očita kaznivo dejanje zlorabe položaja po 240. členu kazenskega zakonika. Tudi »neznanci« domnevno izhajajo iz papirnice oziroma iz Muflona. Neznani storilci naj bi tuje partnerje družbe Radeče papir z dokumenti prepričali, da so denar za storitve namesto na račun podjetja nakazali na račun Muflona oziroma RPN in s tem pridobili za več kot 107.000 evrov protipravne premoženjske koristi.

Povše, Režun in tretja direktorica Mateja Kajzba so se v sporočilu za javnost odzvali na »stare« Rakuševe obtožbe rekoč, da gre za negativno medijsko propagando in da so Rakuševe informacije o insolventnosti, »ki naj bi bila posledica terjatev družb v lasti Rakuše«, neresnične: »Domnevne terjatve izhajajo ravno iz obdobja, ko je bil Rakuša direktor RPN. Zaradi nepravilnosti pri vodenju in oškodovanju papirnice je bil 28. oktobra 2015 s funkcije tudi razrešen.«

Vodstvo RPN v predlogu prisilne poravnave in kazenskih ovadbah vidi samo Rakušev poskus diskreditacije poslovodstva in družbe ter »ustvarjanje pritiska na poslovodstvo in na družbenike zaradi postopkov, ki tečejo med RPN in Rakušo«. Po njegovi razrešitvi je sicer tudi RPN proti Rakuši in njegovim družbam vložila ovadbe in sprožila civilne sodne postopke. Sicer pa Povše, Režun in Kajzbova menijo, da je poslovni uspeh RPN in hčerinske družbe Muflon v letošnjem prvem polletju dokaz ustrezne poslovne politike.