Stari novi vremenski satelit

MetOp-C je zadnji iz serije, njegova predhodnika MetOp-A in MetOp-B sta v orbito odpotovala leta 2006 in 2012 ter še vedno dobro delujeta.
Fotografija: Sojuz je s štiri tone težkim satelitom poletel z vzletišča na Francoski Gvajani danes ob 1.47. FOTO: ESA-CNES-Arianespace 
Odpri galerijo
Sojuz je s štiri tone težkim satelitom poletel z vzletišča na Francoski Gvajani danes ob 1.47. FOTO: ESA-CNES-Arianespace 

S sojuzom so iz Francoske Gvajane danes v orbito izstrelili tretji satelit MetOp, ki bo zbiral podatke za vremenske napovedi iz polarne orbite. MetOp-C je zadnji iz serije, njegova predhodnika MetOp-A in MetOp-B sta v orbito odpotovala leta 2006 in 2012 ter še vedno dobro delujeta. Predvidoma bosta delovala še vsaj pet let.

Vsi trije sateliti so bili izdelani v istem obdobju, kar pomeni, da so nekatere komponente novega satelita stare že več kot desetletje. 

Satelit so razvili v Evropski vesoljski agenciji (Esa), z njim pa bodo upravljali v Evropski organizaciji za uporabo meteoroloških satelitov (Eumetsat). Sistem je evropski doprinos k polarnemu sistemu satelitov, ki si ga delijo z ameriško agencijo NOAA, so dodali pri Esi. 



Vremenski satelit je opremljen s senzorji za merjenje temperatur, vlažnosti, plinov, ozona in vetra nad oceanom. Pri evropski meteorološki organizaciji so poudarili, da je satelit brezhiben. V preteklih letih so ga večkrat zbudili iz hibernacije in preverili delovanje sistemov. 

Po besedah generalnega direktorja Eumetsata Alaina Ratierja bodo podatke z novega satelita lahko začeli dostavljati spomladi 2019. »S tremi operativnimi sateliti MetOp bo Eumetsatov polarni sistem še izboljšal vremenske napovedi za deset dni, kar bo dobrodošlo tako za evropske državljane kot evropsko gospodarstvo,« je poudaril. Že prva dva satelita sta močno izboljšala vremenske napovedi, in sicer za 24 ur naprej se je natančnost povečala za 27 odstotkov. 

Polarni sateliti se od geostacionarnih »kolegov« razlikujejo glede višine in zajema podatkov. Geostacionarna orbita je namreč okoli 36.000 km nad ekvatorjem, polarna orbita pa je precej nižje, in sicer okoli 800 km nad tlemi. 

Umetniška upodobitev satelita MetOp. FOTO: Esa
Umetniška upodobitev satelita MetOp. FOTO: Esa


»MetOp-C bo omogočil gladko zamenjavo z drugo generacijo satelitov, ki jo razvijamo z Eso. Prvi satelit nove generacije bomo predvidoma izstrelili leta 2022,« je še napovedal Ratier. 

Preberite še:

Komentarji: