Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Jan Oblak je spisal zgodovino! Atletico je Realu prisolil krepko zaušnico.

7

Jan Oblak | Jan Oblak je prišel do druge evropske lovorike v treh mesecih. | Foto Reuters

Jan Oblak je prišel do druge evropske lovorike v treh mesecih.

Jan Oblak je postal prvi slovenski nogometaš, ki je osvojil evropski superpokal, potem ko je njegov Atletico Madrid v Talinu v evropskem superpokalu po podaljških s 4:2 odpravil mestnega tekmeca, evropskega prvaka zadnjih treh let Real, ki je odigral prvo tekmo, odkar sta ga zapustila Cristiano Ronaldo in Zinedine Zidane.

Skoraj natanko tri mesece po tem, ko je 16. maja letos v Lyonu z zmago v finalu osvojil ligo Europa, je Jan Oblak dobil drugo evropsko lovoriko in zlato medaljo, ki mu jo je okoli vrata s ponosom obesil rojak, predsednik Uefe Aleksander Čeferin.

Atletico je tako prišel do tretjega evropskega superpokala v svoji zgodovini, medtem ko Real ostaja pri štirih, kar pomeni, da na vrhu ni ujel Barcelone in Milana, ki sta rekorderja.

Fotogalerija
1 / 33

Florentino Perez je na udaru

Real je prvič nastopil brez Cristiana Ronalda, s katerim je osvojil štiri naslove evropskega prvaka in je poleti po devetih letih, v katerih je postal z naskokom najboljši strelec kluba v zgodovini, presenetljivo zapustil Santiago Bernabeu. Bogato nogometno pot bo namreč nadaljeval pri torinskem Juventusu.

Prav tako na njegovi klopi ne sedi več Zinedine Zidane, ki je z Realom v dveh letih in pol kar trikrat postal evropski prvak.

Florentino Perez v družbi Aleksandra Čeferina med tekmo v Talinu. | Foto: Getty Images Florentino Perez v družbi Aleksandra Čeferina med tekmo v Talinu. Foto: Getty Images

Njegov naslednik Julen Lopetegui je svojo zgodbo na klopi s 13 evropskimi lovorikami najuspešnejšega kluba na svetu torej začel slabo, a še bolj kot ta španski trener se je v zagati zdaj verjetno znašel prvi mož Reala Florentino Perez, ki je po odhodu dveh legend na udaru navijačev, s poletnimi nakupi pa svojih navijačev ni prav pomiril.

Do zdaj je pripeljal le eno zveneče ime, najboljšega vratarja letošnjega svetovnega prvenstva Thibauta Courtoisa, ki pa tokrat še ni igral. Prednost pred Belgijcem je dobil dozdajšnji prvi vratar Reala Keylor Navas, ki pa se v Estoniji ni najbolj izkazal.

Veliko veselje Saula Nigueza po golu v 98. minuti. | Foto: Getty Images Veliko veselje Saula Nigueza po golu v 98. minuti. Foto: Getty Images

Lovoriko je Atleticu prinesla mojstrovina Saula Nigueza

Že po 50 sekundah igre je Kostaričana premagal Diego Costa in poskrbel za najhitrejši gol v zgodovini evropskih superpokalov, ki jih poznamo od leta 1972. Sredi prvega polčasa je izid poravnal Francoz Karim Benzema, v 63. minuti pa je Real prišel do popolnega preobrata, ko je z enajstih metrov – najstrožjo kazen je z igranjem z roko zagrešil Juanfran – Oblaka z lahkoto premagal njegov kapetan Sergio Ramos.

Atletico se ni predal in Costa je v 79. minuti z drugim golom na tekmi poskrbel za novo izenačenje ter poskrbel za podaljške. V teh so nogometaši Atletica povsem razbili Real in prišli do evropske lovorike, ki jim bo pred nadaljevanjem sezone prav gotovo prinesla veliko optimizma.

Odločilni gol je v 98. minuti s pravcato mojstrovino, kakršnih ne vidimo veliko, poskrbel Saul Niguez, zmago pa je le šest minut pozneje potrdil Koke.

Mojstrovina Saula Nigueza:

Zmagovalci evropskega superpokala:

5 – Barcelona (1992, 1997, 2009, 2011, 2015), Milan (1989, 1990, 1994, 2003, 2007)
4 – Real Madrid (2002, 2014, 2016, 2017)
3 – Atletico Madrid (2010, 2012, 2018), Liverpool (1977, 2001, 2005)
2 – Ajax (1973, 1995), Anderlecht (1976, 1978), Valencia (1980, 2004), Juventus (1984, 1996),
1 – Sevilla (2006), Porto (1987), Manchester United (1991), Bayern München (2013), Chelsea (1998), Dinamo Kijev (1975), Nottingham Forest (1979), Aston Villa (1982), Aberdeen (1983), Steaua Bukarešta (1986), Mechelen (1988), Parma (1993), Galatasaray (2000), Zenit (2008)

Prvoligaško dogajanje na Planet TV in Sportalu

V sezoni 2018/19 boste štiri tekme #PLTS na vsak krog spremljali v neposrednem televizijskem prenosu na programih Planet in Planet 2. Ob tem bo na Planet 2 vsak ponedeljek ob 20. uri na sporedu še oddaja Goool!, ki jo vodi Dani Bavec. Več o razporedu tekem si lahko preberete TUKAJ.