Začetek prehlada

Ženske grlo boli večkrat kot pa moške

Z.F. / Novice Svet24
20. 2. 2018, 21.30
Deli članek:

Na grlo in glasilke običajno nismo pozorni, čeprav nam prav ti omogočajo glasovno sporazumevanje in jih uporabimo vsakih nekaj minut. Ne pomislimo, da jih obremenimo vsakič, ko povzdignemo glas, se odkašljamo ali odhrkamo.

Profimedia
Poskrbite za primerno navlaženost zraka v prostorih in zmanjšajte draženje.

Vse dokler se ne začne bolečina, ki jo spremlja hripav glas. Zakaj je ta pri ženskah za dobrih deset odstotkov pogostejša kot pri moških?

Razlika je v velikosti glasilk

Ženske pogosteje trpijo bolečine v grlu iz preprostega vzroka – velikosti glasilk. Pri moških namreč glasilke merijo med 17 in 25 milimetri, medtem ko so ženske velike le od 12,5 do 17,5 milimetra. Manjše ko so glasilke, višji je glas. In višji ko je glas, bolj glasilke vibrirajo, zaradi česar so tudi bolj obremenjene. Majhna nepravičnost matere narave – za ljudi z globljim glasom obstaja manjša verjetnost, da bodo pogosto hripavi ali brez glasu.

Ukrepi proti hripavemu glasu

Bolečina te vrste telesu sporoča, da glasilke potrebujejo počitek. Včasih sami začutimo, da po napornem ali »zgovornem« dnevu nimamo več moči za govorjenje. Takšnim trenutkom se najlažje izognemo s preprostimi ukrepi: pijemo dovolj vode ter omejimo uživanje kave in pravega čaja, saj diuretični učinek kofeina in teina izsušuje glasilke; poskrbimo, da je zrak v prostoru, v katerem se zadržujemo, dovolj vlažen; čim manj se izpostavljamo onesnaženemu zraku, večjim količinam prahu in tobaku, saj ti dražijo sluznico in glasilke, ter ne povzdigujemo glasu.

Virusne in bakterijske okužbe

Druga vrsta bolečine, ki se ji pozimi skorajda ne moremo izogniti, je posledica virusne ali bakterijske okužbe. Žrelo postane otečeno in vneto, težave imamo tudi s požiranjem. Običajno gre za spremljevalca prehlada, lahko pa tudi za angino ali katero drugo nalezljivo bakterijsko okužbo. Pri prehladu si lahko pomagamo z domačimi zdravili. Če sumimo na bakterijsko vnetje, ki ga spremljajo močno povišana telesna temperatura, otečene bezgavke in gnojne obloge na mandljih in žrelu, pa je priporočljivo obiskati zdravnika, ki nam bo verjetno predpisal zdravljenje z antibiotiki. Proti okužbam grla in žrela se je najbolje boriti preventivno, saj nas po navadi doletijo, kadar imamo oslabljen imunski sistem.