Lidii Glavina bodo podaljšali začasni mandat za vodenje SDH

Novega predsednika in članico uprave Slovenskega državnega holdinga naj bi imenovali do konca meseca.

Objavljeno
09. januar 2017 18.04
Predsednica uprave SDH Lidjia Glavina. V Ljubljani 8.8.2016[Lidija Glavina.Sdh]
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Nadzorniki SDH naj bi jutri Lidii Glavina za največ dva meseca podaljšali začasni mandat predsednice uprave družbe, smo izvedeli neuradno. Jasno je že namreč, da do 15. januarja, ko se izteče njen sedanji začasni mandat, ne bodo uspeli imenovati novega šefa SDH. To naj bi se predvidoma zgodilo do konca meseca.

Slovenski državni holding (SDH) je brez polne in redne uprave že vse od začetka julij lani, ko je zaradi protesta v Luki Koper s te funkcije odstopil takratni prvi mož SDH Marko Jazbec in je nadzorni svet vodenje družbe za šest mesecev zaupal nadzornici Lidii Glavina. Vmes je zaradi nesoglasij v upravi odstopila članica Anja Strojin Štampar, tako, da ima zdaj v dvočlanski upravi redni mandat le Nada Drobne Popovič, nadzorniki pa vodijo postopek za imenovanje predsednika in člana uprave.

Ožij izbor kandidatov

Nadzorniki so po naših informacijah menda že naredili ožji krog kandidatov za predsednika in člana uprave, a prek kadrovske agencije preverjajo še kompatibilnost bodočih članov uprave. Prav zaradi tega naj bi se imenovanje tudi malenkost zavleklo, po predvidevanjih pa naj bi družba redno vodstvo dobila do konca januarja.

Kot je znano, se za mesto predsednice uprave družbe poteguje tudi Lidia Glavina, ki naj bi imela tudi precej možnosti za izbor, poleg tega pa je menda sprejemljiva tudi za mnoge člane koalicije.

Iskanje novih nadzornikov

Nepopoln pa je tudi sicer petčlanski nadzorni svet družbe. Ministrstvo za finance je medtem že imenovalo strokovno komisijo, ki do 20. januarja prek javnega poziva išče kandidate za nadzornike SDH. Po nedavni smrti Draga Ferfolje je izpraznjeno eno mesto, če bo Glavina imenovana na vrh SDH, pa bo morala vlada državnemu zboru v potrditev predlagati dve novi imeni.

V stranki SD se medtem še vedno zavzemajo za povečanje števila nadzornikov SDH iz pet na deset, tako da bi v njem lahko sedeli tudi predstavniki delavcev iz držvanih družb, predstavniki sindikatov, upokojencev in mladih. Kot pravijo v stranki, s tem ne bodo solirali, ampak bi si želeli koalicijske razprave o upravljanju državnega premoženja.

V Desusu bi načeloma podprli uvrstitev delavskih predstavnikov med nadzornike SDH, a se pri tem pojavlja kar nekaj odprtih vprašanj med drugim tudi ta, kdo naj predstavlja te delavce – zaposleni v SDH ali zaposleni v državnih družbah. Manj so SD predlogu naklonjeni v SMC.

Spomnimo, da je nedavno tudi ustavno sodišče zavrglo zahtevo Zveze reprezentativnih sindikatov Slovenije za ustavno presojo zakona o SDH glede delavnih predstavnikov, ker je menilo, da ta sindikat ni reprezentativen. Vsebinsko torej o tem vprašanju ni odločalo.

Odvzem premoženja

A SDH, ki ima zdaj skoraj 800 milijonov evrov lastnega premoženja, utegne kmalu postati bolj ali manj le še upravljavec in prodajalec premoženja. Država je namreč SDH tik pred božičem dokapitalizirala z 200 milijoni evrov, ki naj bi jih SDH namenil za poplačilo dolgov, najetih za denacionalizacijske odškodnine.

Hkrati pa namerava vlada SDH vzeti vse strateške in pomembne naložbe, kot so Krka, Petrol, Zavarovalnica Triglav, Pozavarovalnica Sava, Luka Koper. Gre za naložbe, ki predstavljajo približno 80 odstotkov SDH premoženja.Zakonsko podlago za to naj bi ministrstvo za finance pripravilo do konca marca, SDH pa bi ostale le še portfeljske naložbe, med njimi Telekom Slovenije, Hit, Cinkarna Celja in drugi manjši deleži.