Screenshot_2 Svet24.si

Umrl je Božidar Lapaine, hrvaški oblikovalec ...

fantka Svet24.si

Drobna zadovoljstva vodijo v prostor neskončnih ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

janez janša, shod Reporter.si

Kdo ima koga za norca? Janša, večkrat v ...

kozelj ronaldo Ekipa24.si

250 evrov kazni za Janeza, kar pa ne bo šlo iz ...

pakiranje Njena.si

Celotnega pakiranja in selitve v oddaji ne vidite

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

DUTB se zadolžuje za pol milijarde evrov

Deli na:
DUTB se zadolžuje za pol milijarde evrov

Foto: Bobo

Vlada je DUTB izdala državno poroštvo za obveznosti iz naslova dveh zadolžitev na bančnem trgu, s katerimi bo lahko refinancirala obveznosti iz sanacije bank.

DUTB bo pri Erste Group najela posojilo v višini 150 milijonov evrov, pri sindikatu slovenskih bank pa posojilo v višini 370 milijonov evrov.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) bo s poroštvom zavarovala plačilo posojil, ki jih bo najela za plačilo obveznice DUT02 in obresti obveznice DUT02, DUT03 in DUT04, ki v plačilo zapadejo 15. decembra letos. Glavnica obveznice DUT02 znaša 503,20 milijona evrov, obresti obveznic DUT02, DUT03 in DUT04 pa skupaj 26,68 milijona evrov.

Rok za zadolžitev je določen do 15. decembra, rok vračila kreditov pa do 15. decembra 2021 z možnostjo predčasnega vračila. Posojilo pri Erste Group je z obrestno mero v višini šestmesečnega Euriborja plus 0,50 odstotka, pri sindikatu slovenskih bank pod vodstvom NLB pa z obrestno mero v višini trimesečnega Euriborja plus 0,60 odstotka.

Skupen obseg poroštev države po zakonu o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank ne sme presegati štiri milijarde evrov. Brez upoštevanja včeraj potrjenega sklepa znaša obseg poroštev zaenkrat 1,56 milijarde evrov, in sicer za prevzete obveznosti DUTB, za zadolževanje pri Banki Slovenije pa znaša obseg poroštev 1,03 milijarde evrov. Skupni obseg izdanih poroštev znaša torej 2,59 milijarde evrov.

DUTB je v procesu sanacije bank prenos tveganih postavk financirala s štirimi izdajami obveznic z državnim poroštvom. Decembra lani je v celoti poplačala prvo od štirih izdanih obveznic in zapadle obresti iz vseh štirih izdaj obveznic. S poplačilom obveznice je DUTB znižala zadolženost in povrnila vložena sredstva. Preostali dve obveznici DUT03 in DUT04 zapadeta v plačilo decembra prihodnje leto.



DUTB za prejeta poroštva države plačuje provizijo. Iz tega naslova je leta 2014 plačala 13,7 milijona evrov, lani 19,3 milijona evrov. Ob tem je DUTB aprila predčasno vrnila 150 milijonov evrov obveznosti do ministrstva za finance, ki jih je prevzela s pripojitvijo Factor banke in Probanke, avgusta pa nato še 120 milijonov evrov. Skupna zadolženost DUTB se zmanjšuje, kar je povezano z uspešnim upravljanjem premoženja.

Vlada je določila še smernice za delovanje DUTB. Te še natančneje opredeljujejo nabor podatkov, ki jih mora DUTB do določenega datuma posredovati ministrstvu za finance, hkrati pa določajo nove kazalnike uspešnosti delovanja DUTB. Sprejela je tudi redno poročilo o nadzoru nad DUTB in poročilo o pregledu ravnanj upravnega odbora.

Tako bo morala DUTB med drugim ministrstvo četrtletno obveščati o največjih izplačil zunanjim izvajalcem in pogodbenim partnerjem, o novo pridobljenih in odsvojenih terjatvah, o najetih svetovalcih ter o petih najvišjih mesečnih izplačilih prejemkov za zaposlene projektne menedžerje.

Vlada se je seznanila tudi z rednim poročilom ministrstva za finance o opravljenem nadzoru nad DUTB in izdanih pisnih usmeritvah za obdobje od 1. avgusta do 31. oktobra, ki ga bo posredovala DZ. Ministrstvo med drugim ugotavlja, da je DUTB dosegla ključne cilje in strateške usmeritve ter da je do oktobra je ustvarila 132,5 milijona evrov prilivov.

Medtem pa DUTB predvsem zaradi zmanjšanja kapitala ob pripojitvi Factor banke in Probanke čaka na odločitev vlade o predlogu za dokapitalizacijo v višini 50 milijonov evrov. DUTB se je namreč po pripojitvi premoženja obeh medtem že ugaslih bank občutno zmanjšal kapital in ne izpolnjuje več zahtev po kapitalski ustreznosti.