Slovenija

Zadruga bo odkupila 800 ton grozdja manj

Vida Božičko/Štajerski tednik
12. 11. 2018, 20.30
Deli članek:

Kmetijski zadrugi Ptuj so se letos iztekle pogodbe za odkup grozdja. V prihodnjem letu bo ormoška klet potrebovala 800 ton grozdja manj, kmetijska zadruga pa se sprašuje, kam z odvečnim grozdjem, ki ga bodo vinogradniki na Ormoškem kljub temu pridelali.

Profimedia
Po začasnih statističnih podatkih, ki za letošnjo sezono še niso dokončni, je bila tokratna letina grozdja zelo dobra.

"Ker smo v večini trgali zdravo grozdje, tudi ne pričakujemo večjih težav pri kletarjenju, kljub temu pa morajo biti vinogradniki pazljivi." Andrej Rebernišek

Med glavnimi odkupovalci grozdja na našem območju je Kmetijska zadruga Ptuj. Pogodbe imajo sklenjene tako s ptujsko kot z ormoško kletjo. V tem letu so od vinogradnikov odkupili 1700 ton grozdja za Vinsko klet Jeruzalem Ormož in 60 ton za Ptujsko klet. »To je količina, ki je bila v zadnjih letih konstantna, in letos ni bilo težav. Problem bo nastal v naslednjem letu, saj ormoška klet ne potrebuje več toliko grozdja,« pojasnjuje direktor ptujske zadruge Marjan Janžekovič.

Kupcev zadruga za zdaj še ni našla, grozdja je letos preveč

Pogodba z ormoško kletjo se je z letošnjo sezono iztekla in za prihodnje leto ima zadruga sklenjeno pogodbo za le 880 ton grozdja, kar je skoraj pol manj kot prejšnja leta, ki jih bo zagotovilo 56 vinogradnikov. Proizvodnja vina v tej kleti se namreč zmanjšuje. Kaj bo s preostalimi 800 tonami grozdja, ki bo prav tako zraslo v ormoških vinogradih, pa ni jasno. »Kupcev za zdaj še ni. Intenzivno delamo na tem, da bi nam to grozdje uspelo prodati, vendar je problem, da slovenske kleti grozdja ne potrebujejo. Najtežje bomo prodali laški rizling in šipon. Tega bo ostalo približno 500 ton, ostalo pa bo tudi približno od 200 do 300 ton drugih bolj dišečih sort,« razlaga Janžekovič, ki je prepričan, da bi morali čim prej doreči, kam s temi viški. »Vinogradniki po novem letu začnejo trto obrezovati in zelo nerodno bo, če jim ne bomo mogli zagotoviti prodaje tega grozdja. Upam, da nam bo to uspelo rešiti, vendar pa trenutno nimam nobenega zagotovila. Sestanek z vinogradniki smo že imeli, razložili smo jim situacijo. Drugim bomo morali pojasniti, da njihovega grozdja za zdaj nimamo prodanega,« je zaskrbljen direktor zadruge.

Cena grozdja je še vedno takšna, kot je bila. V povprečju to pomeni 50 centov na kilogram grozdja na ormoškem območju.

Bi se za večji odkup lahko odločila Ptujska klet?

Kot pravi, vseeno upajo, da se bo za večji odkup grozdja odločila Ptujska klet, vendar pa je Perutnina Ptuj, ki je lastnik te kleti, trenutno v prodajnem postopku in zadruga zato nima sogovornika. Na vprašanje, ali bi lahko zadruga prevzela lastništvo nad Ptujsko kletjo, pa odgovarja: »Imamo preveč dejavnosti in naš program je širok. V to se ne bomo spuščali. Upoštevati moramo vse člane. Vinogradništvo je le ena panoga, s katero se ukvarjamo in za katero se zavzemamo
Po mnenju Janžekoviča pa je pri reševanju tega problema na potezi tudi ministrstvo, in kot pravi, o stanju na tem področju ministrico redno obveščajo.

M.E.
Zaznali so nižje skupne kisline in višji pH, kar ni tipično za štajerska vina.