Kostić z velikimi koraki osvaja Piranski zaliv

Skiper Resort je bil ocenjen na več kot 200 milijonov, MK Group je zanj plačala manj kot 66 milijonov, a o znesku javno ne govorijo.

Objavljeno
19. oktober 2017 20.53
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj

Savudrija – Srbski poslovnež Miodrag Kostić oziroma podjetje Istrian Hotels, ki je v lasti njegove MK Group, je od ponedeljka lastnik enega največjih, najrazkošnejših in najbolj izstopajočih turističnih naselij na Hrvaškem – Skiper Resorta Savudrija. »Na hrvaški obali ne najdete podobnega naselja. Kupec je zadel na loteriji,« je komentiral poznavalec. Nenavadno je, da avstrijska slaba banka Heta ne objavi dosežene cene.

MK Group je z nakupom turističnega naselja od avstrijske Hete pomembno povečala svojo hotelirsko divizijo in jasno nakazala, kako resno misli pri osvajanju turistične destinacije ob »vročem« Piranskem zalivu. Kostić je prišel do dveh petzvezdičnih hotelov, ki ju upravlja hotelska veriga Kempinski, in sta edina iz iste verige ob enem zalivu iste destinacije. Pred meseci je MK Group pridobila 30-odstotni delež Aerodroma Portorož, zdaj pa se resno poteguje še za lastništvo v Marini Portorož. In dosedanji nakupi niso zadnja tarča, na katero merijo v Portorožu.

Januarja še prvi Sheraton v Srbiji

V MK Group so potrdili nakup, niso pa omenili, da je bila v ponedeljek podpisana kupo-prodajna pogodba z odložnimi pogoji in da bo posel dokončno sklenjen sredi decembra. »S to potezo nadaljujemo vlaganja v turistično infrastrukturo, da bi jo nadalje promovirali, kar je v interesu istrskega turizma in tukajšnjih investitorjev,« so sporočili iz MK Group. Poudarili so, da imajo sedem hotelov s štirimi in petimi zvezdicami, v njih je 2500 ležišč. Direktor hotelske divizije MK Nikola Avram je napovedal krepitev hotelskega poslovanja, saj so se povezali tudi s hotelsko verigo Sheraton, s katero bodo januarja 2018 odprli prvi Sheraton hotel v Srbiji.

V MK Group niso odgovorili na naše vprašanje o ceni. Turistično naselje Skiper Resort je bilo v lasti avstrijske slabe banke Heta, zato avstrijsko javnost zanima, koliko bo Miodrag Kostić plačal za veliko naselje na Savudriji, ob obali, s »prekrasnim razgledom na slovensko in italijansko obalo«, kot to naselje zdaj predstavlja MK Group. Po neuradnih podatkih naj bi Kostić ponudil Heti od 55 do 66 milijonov evrov. »Tudi če je odštel 66 milijonov evrov, je to zelo poceni. Heta ima v svoji bilanci morda ocenjeno tudi nižjo knjigovodsko vrednost, s tega vidika je prodala z dobičkom. Toda vedeti je treba, kaj je kupec z nakupom dobil,« opozarja avstrijski poslovnež.

Od petih zvezdic do golfa z 18 luknjami

V Skiper Resortu je hotel s petimi zvezdicami Adriatic, v katerem je 184 sob (podobno velik kot Kempinski Palace v Portorožu, za katerega je odštel okoli 23 milijonov evrov), kongresna dvorana, bazeni in center dobrega počutja. V nakup sodi še 21 vil, med katerimi je 15 velikih od 800 do 950 kvadratnih metrov in šest po 550 kvadratnih metrov (vsaka vila ima bazen in veliko dvorišče). V naselju je tudi 168 apartmajev, manjši kongresni center za 300 gostov z restavracijo ob morju, več bazenov, klubska hišica z restavracijo, kavarno, trgovinami in garderobami za igralce golfa. In seveda igrišče za golf z 18 luknjami.

Turistično naselje in del golfa je na 80 hektarih zasebnih zemljišč, večji del polj za golf pa je na 40 hektarih državnih zemljišč. Naselje se razteza na 120 hektarih in ima 52.000 kvadratnih metrov pokritih površin. Če je kvadratni meter teh površin po 2000 evrov, to pomeni sto milijonov evrov, skupaj z vrednostjo tako velikega zemljišča pa to vrednost nepremičnine zviša na najmanj 200 milijonov evrov.

Za sto milijonov evrov podcenjena kupnina

Propadli Vegrad je to naselje ovrednotil na 192 milijonov evrov, poznejši lastniki so vloženenemu kapitalu dodali obresti in ceno kapitala ter ga ocenili na 250 milijonov evrov. Poznavalci nepremičnin so zato prepričani, da je dosežena kupnina za Skiper za okoli sto milijonov evrov podcenjena.

Čeprav se mnogi upirajo načrtom, da bi MK Group preveč obvladovala turistično destinacijo ob Piranskem zalivu, po drugi strani priznavajo, da veliko turističnih kapacitet v Portorožu nima strateških lastnikov. Gre predvsem za začasne lastnike, ki skriti za državnim lastništvom ne skrbijo za primeren razvoj turizma. Prav zato menijo, da bi morali lastništvo velikih hotelskih podjetij čim prej prepustiti tistim, ki vedo, kaj lahko dosežejo s turizmom.

Predstavniki sedanje vlade skupaj z ministrom Zdravkom Počivalškom pa bi, kot kaže, raje še naprej dajali priložnosti sedanjim lastnikom, ker ocenjujejo, da se želijo turističnih biserov na portoroški rivieri polastiti špekulanti.