SUM NA ALKOHOL

Po incidentu s Tanjo Gobec smo izvedeli: Na RTV nad zaposlene z detektivom

Objavljeno 20. november 2017 13.47 | Posodobljeno 20. november 2017 13.51 | Piše: S. E. N.

Če vodja posumi, da je zaposleni pijan, lahko nadenj pošlje profesionalca.

Detektiv na RTV SLO. Foto: Shutterstock

Po incidentu, ki je z malih zaslonov umaknil voditeljico informativne oddaje Odmevi Tanjo Gobec (takrat so z RTV sporočili, da je bil incident »posledica osebne stiske in stresa, a brez dvoma neprimeren in ni ustrezal standardom javnega nastopanja«), smo pri vodstvu RTV Slovenija preverili, ali imajo vzpostavljene mehanizme, s katerimi bi se lahko neljubim dogodkom pred kamero izognili.

Na RTV Slovenija pravijo, da v letu 2016 in v letošnjem letu ni bilo potrebe po angažiranju detektiva.

Zanimalo nas je, ali so letos in lani med zaposlenimi izvedli kak nadzor in preverjali, ali je med njimi kdo alkoholiziran. Je bil kdo pozitiven? Pojasnila so kar nekoliko presenetljiva, saj v službi za odnose z javnostmi pravijo, da sodelujejo celo s profesionalnimi detektivi.

Takole so zapisali: »Na podlagi internega Pravilnika o odreditvi in izvajanju preizkusa vinjenosti v izdihanem zraku ter vpliva mamil in psihoaktivnih substanc lahko vodja (urednik?; op. a.) v soglasju z odgovorno osebo zahteva preizkus alkoholiziranosti, ki ga izvede detektivska agencija, s katero ima RTV Slovenija sklenjeno pogodbo o opravljanju preizkusa alkoholiziranosti na delovnem mestu in sodelovanju pri opravljanju meritev.«

Povedali so, da je vodja tisti, ki lahko zažene postopek. Če sumi, da je delavec opravljal delo pod vplivom alkohola, o tem obvesti kadrovsko službo ter službo varnosti in zdravja pri delu. V nadaljnji obravnavi se delavcu ponudi strokovna pomoč. Tako kot so ukrepali v primeru Gobčeve, ko je vodstvo RTV Slovenija sporočilo, da okoliščine neljubega dogodka »preučuje in bo sodelavki nudilo vso potrebno pomoč ter ukrepalo v skladu s postopki in pravili, ki so predvideni za take primere«.

Pozneje je RTV sicer začel postopek razrešitve urednice informativnega programa Televizije Slovenija Jadranke Rebernik, vendar pa ni povsem jasno, zakaj se je generalni direktor odločil za takšno potezo oziroma ali je sklep povezan s primerom Gobec.


Ko »komentira« alkohol

Na slovenski nacionalki niso nevajeni alkohola in njegovih učinkov na vodenje posameznih oddaj. Številni gledalci še pomnijo nekatere voditelje, ki so »sloveli« kot ljubitelji dobre kapljice, pa tudi druge, npr. komentatorje (dr. Andrej Stare je eden takih primerov, o katerem nemalokrat teče beseda, ko družba razdre kakšno o alkoholu na delovnem mestu), ki so jih kar sredi športnega prenosa preprosto zamenjali z nealkoholiziranim voditeljem.

Deli s prijatelji